Oldal: 1 / 1

Osztalék vagy osztalék-előleg

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: 19730812
Sziasztok! Kérlek segítsetek, mert nagyon összetett a kérdés. Nagy cég, decemberi tulajdonosváltás, változatlan társasági forma, tevékenység, csak az arcok cserélődtek. A terveikről előre nem szóltak, nem lett jóváhagyva osztalék 2005 után, persze most meg ki akarnak venni hirtelen minden pénzt osztalék formájában, amit csak lehet.Még nem jegyezték be a változást, és ha jól tudom, csak azután lehetne osztalék-előleget kivenni. Ez az első kérdés. A második: már 2005-re semmiképp nem lehet osztalékot kivenni? Marad az előleg, ill, már az sem, mert mire bejegyzik a változást zárnom kell a 2006-ot is. Akkor viszont a 2006 után jóváhagyott osztalékból kit fogok kifizetni, ha az osztalékot annak kell fizetni, aki a jóváhagyás pillanatában tag, ha a társasági szerződés másképp nem rendelkezik, márpediglen nem rendelkezik másképp, Várom a válaszotokat, ez egy elég sürgős feladat, mert az utolsó utáni pillanatban kell kapkodni, pedig mennyivel könnyebb lett volna előre gondolkodni. Köszönöm

Osztalék vagy osztalék-előleg

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 04, 2007 7:33 am
Szerző: pp528

2005-re már osztalék, illetve osztalékelőleg nem határozható meg. A 2006. május 31-ig megtartott tag(vagy köz-)gyűlés határozhatott utoljára a 2005-ös osztalékról. 2006. január 1-vel az adózott erdmény átkerül az eredménytartalékba, amelyből viszont már lehet a 2006-os évre osztalékelőleget fizetni. Ehhez mindenképpen mérleget kell készíteni a számviteli törvény és a Gt. erre vonatkozó előírásai szerint.

Az osztalékra, ill. osztalékelőlegre Kft. esetén az jogosult, aki az erről szóló taggyűlési döntés időpontjában a tagjegyzékben szerepel (GT 132. §), ill. Rt esetén a részvénykönyvben (220. §). Az osztalékelőlegról a társaság alapító okiratának egyéb döntése nélkül csak a taggyűlés dönthet (Rt. esetén az alapító okirat erre felhatalmazhatja az Igazgatóságot)

Üdv:

 PP


Osztalék vagy osztalék-előleg

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 04, 2007 7:36 am
Szerző: csibus

Osztalékot 2005-re csak önrevízióval lehet visszamenőleg csinálni, többlépcsősen és úgy kezelve, mintha adminisztrációs hiba lett volna . Kell egy 2005. májusára visszadátumozott taggyűlési jegyzőkönyv, amiben szerepel döntés az osztalékról, az akkori tulajdonosok aláírásával. Módosítani kell a beszámolót, ha a hiba már eléri a lényegességi küszöbértéket, akkor újraközzététel kell, ha nagy cég, akkor újrakönyvvizsgálás is. A társasági adóbevallást 2005-re már nem tudod módosítani, mert ez csak információkérés benne és ezt utólag nem tudod módosítani. A másik gond, hogy az osztalék az akkori tulajdonosokat illeti, ők adózzák le, hogy utána ők kinek adják az már a régi és az új tulajok közti megegyezés kérdése.  Mindenesetre ha ezt végigzongorázod jan 12-ig, akkor ez az osztalék még 14% eho nélkül menne.

Macerás a dolog mindenképpen.

Nem világos a kérdésedből, hogy a régi vagy az új tulaj akar hirtelen minden pénzt kivenni. Ha a régi, akkor gázos, mert osztalékelőleget felvehet ugyan, de ha a tulajdonosváltás (társ. szerz. aláírás) megtörténik a beszámolóról való döntés előtt, akkor az előleget vissza kell fizetnie, vagy pedig, ha nem teszi, akkor egyéb adóköteles jövedelemnek fog minősülni a magánszemélynél és véglegesen átadott pénzeszköznek a cégnél.

Ha az új tulaj akarja kivenni, akkor 2006-ot illetően osztalékelőleget dec.31-ig lehet kifizetni, a társasági szerződés szerinti tulajdonosoknak. Szerintem nem a bejegyzés, hanem a tulajdonjog megszerzése a döntő, ami a társasági szerződés ellenjegyzésével történik És igen, a döntés pillanatában tulajdonjogot gyakorlót illeti az osztalék, ő az, aki dönt róla.

2006-ot illetően


Osztalék vagy osztalék-előleg

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 04, 2007 7:41 am
Szerző: csibus
Még ez előzőhöz: az osztalékelőlegről szintén kell taggyűlési határozat és közbenső mérleg is, amit könyvvizsgálónak is ellenőriznie kell.

Osztalék vagy osztalék-előleg

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 04, 2007 7:42 am
Szerző: csibus
Bocs, könyvvizsgálónak természetesen csak akkor, ha könyvvizsgálatra egyébként kötelezett.