Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyereség minimum adó

TAO

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: berisolya » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szevasztok! Segitsetek, hogy hol találok pontos hivatkozást a nyereségmin.adó alapjának a meghatározásáról. Konkrétan az érdekel, hogy az alap számitásánál az elábén kivül mit lehet levonni? Gondolok itt az anyagköltségre, bérmunkára stb. A korrigált nettó árbevétel az alapja, mint a helyiadónál vagy nem?! Köszi
berisolya
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: erdoapolas » szer. dec. 05, 2007 11:49 am

Szia! Igen, jól gondolod mint az ip.üzési adónál, tehát az anyagköltséggel is csökkenthető a min.adóalap. De sajnos még sehol nem tették közzé az igazi szabályokat, vagy legalábbis én még nem találkoztam vele. Adok egy elérhetőséget, itt is olvashatsz a témáról. Marcsi

http://www.adoforum.hu/?fejezet=4&alfejezet=1&tartalom=1&cid=40675

 

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: markne » szer. dec. 05, 2007 12:14 pm

Szia!

A Társasági adótörvény 7. §. 7. bek.határozza meg a jövedelemminimumot, a 8. bek. a csökkentő tételeket, a 8. bek. a növelő tételeket sorolja fel. A csökkentő tételek között én nem találtam az anyagköltséget, csak az elábét, és a közveített suolgáltatást, és még jogelőddel, átruházó társasággal kapcsolatos csökkentő, ill. növelő tétleket.

Üdv.: Rózsa

    

    -

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. dec. 05, 2007 12:34 pm

Egy minta a kiszámításhoz, hátha hasznát veszitek:

Példa a jövedelem- (nyereség-) minimum alapján történő társasági adó-megállapításra*

Sorszám

Megnevezés

Érték(ezerFt)

1.

nettó árbevétel

200 000

2.

Egyéb bevétel

1 000

3.

pénzügyi műveletek bevétele

24 000

4.

rendkívüli bevétel

30 000

5.

Összes bevétel

255 000

6.

jövedelem-(nyereség-) minimum (5. sor × 0,02)

5 100

7.

adózás előtti eredmény

2 000

8.

Adóalap (Tao. 6. § (1) bekezdés szerint)

1 800

9.

számított társasági adó vetítési alapja = jövedelem- (nyereség-) minimum (mivel 8. kisebb 6.)

5 100

10.

Számított társasági adó 10%/16% [5 000 × 0,1 + (6. sor – 5 000) × 0,16)]**

516

11.

Számított társasági adó (6. sor × 16%)

816***


*Ha nem tölt ki az adózó kiegészítő nyilatkozatot.
**Csak akkor alkalmazható a 10%-os adómérték, ha az adózó megfelel a Tao. 19. § (4) (5) bekezdésében foglaltaknak.
(A 10%-os adókulcsot az az adózó alkalmazhatja, aki nem vesz igénybe e törvény alapján adókedvezményt, és az adóévben legalább egy fő a foglalkoztatottainak átlagos statisztikai állományi létszáma, valamint az adóévben legalább az adóév első napján érvényes minimálbér másfélszeresére vallott be nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot.
A 10%-os adókulcs alkalmazása csekély összegű (de minimis) támogatásnak minősül.)
***Ebből érvényesíthető adókedvezmény a törvényi feltételek fennállása esetén.



garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: zsuzsi_n@freemail.hu » szer. dec. 05, 2007 12:58 pm

Szia Garbo!

 Lehet, hogy nem itt kellene ezt kérdeznem, de nagyon szuper volt a levezetésed. Ebből kifolyológ kérdezeném meg, hogy a tao feltöltéshez miként számolsz? Esetleg arról is tudnál egy ilyen levezetést?

Nagyon örülnék neki, mert már rég nem kellett foglalkoznom tao-val és egy kicsit elbizonytalanodtam.

Előre is nagyon köszönöm a segítséged!

Zsu

zsuzsi_n@freemail.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. dec. 05, 2007 1:24 pm

Sziasztok!

Eddig én is így gondoltam a számítást, mint Garbo, de ma elkezdtem nézegetni a HVGben a változásokat, és ott van példa is a levezetésre. A lényeg az, hogy vagy arányosítani kell, vagy közbenső mérleg kell, mint tavaly a különadó számításnál. Arányosításnál meg kell bontani első és második félévre az eredményt, az első félévnél a tényleges adóalap után kell számolni, a második félévnél pedig a nyereség minimum után (ugye annak, aki azt választja, hogy inkább megfizeti), és a kettőt kell összeadni. Így valamivel kiebb összeg jön ki, mintha éves szintre vetítjük.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: garbo50 » szer. dec. 05, 2007 2:13 pm

Szia Kata!

Ezt olvastam valahol ( ha agyonütnek sem tudom hol), máskor a dátumot és a helyet is elszoktam menteni, de most kimaradt.

 Az új szabályozás a hatályon kívül helyezett gyökerekből táplálkozik: ha a vállalkozás adózás előtti eredménye nem éri el a jövedelem- (nyereség-) minimumot, akkor a jövedelem- (nyereség-) minimum után kell az adót megfizetnie. Az elvárt adó lényegében azonos a társasági adóval, alapja az adóévi összes bevétel (csökkentve az eladott áruk beszerzési értékével és a külföldi telephely bevételével) 2 százaléka, amennyiben a társasági adóalap egyébként nem érné el ezt a mértéket. A fentiek alapján egyértelmű, hogy az adót nem a társasági adó mellett kell fizetni, hanem először meg kell állapítani a társasági adóalapot, majd ezt követően ki kell számolni az összes bevétel 2 százalékát. Ezután következhet az összehasonlítás: amennyiben a társasági adó alapja nagyobb, mint a bevétel 2 százaléka, akkor az után kell a társasági adót megfizetni. Amennyiben a társasági adólap kisebb, mint a bevétel 2 százaléka, úgy ez utóbbi, azaz a bevétel 2 százaléka lesz a társasági adó alapja. Az arányosítást ha ezek a számok megvannak már könnyebb kiszámítani, persze ha nem csinált valaki közbenső mérleget.
 

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: Nikolinka » szer. dec. 05, 2007 2:22 pm

Sziasztok!

A következő kérdésem lenne:

-Azt írja a tv. , hogy az adózás előtti eredmény vagy az adóalapnak kell megegyezni/ legalább/ a nyereség minimummal. Az nem tiszta a számomra, ha az adózás előtti eredményem/ az általános szabályok

szerunt kiszámolva/ nagyobb, mint a minimum nyereségem akkor 

abból indulok ki és elvileg/ ha levonoma csökkentóket hozzáadom a növelőket/ nem lesz adófizetési kötelezettségem???.

Mi a lényeg? Legyen meg a minimum nyereség/pl, adózás előtti eredmény/ vagy legalább a minimu nyer. után fizessem meg az adót??.

Magyarul : eléri  z adózás előtti eredmény a minimum nyereséget, de mégsem fizetek 16/10 %-ot, mert több az adó csökkentőm.

   Köszi és üdv   Nikolinka 

Nikolinka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. dec. 05, 2007 2:23 pm

Sziasztok!

 Ha segítség: http://www.apeh.hu/regiok/eszakalfold/aktualis - jó oldal érdemes megnézni.A számítást idemásolom:

Az adózók 2007. adóévi adóalapjának, ezen belül az adózó választásától függően a jövedelem-(nyereség-)minimum 2007. második félévi megállapításának módjáról

Társasági adóalanyok

a.)    Arányosítás módszere

åA x na1 + åJ x na2  = 2007. adóévi összesített adóalap

åA: 2007. adóév egészére a Tao általános szabályai szerint megállapított adóalap

åJ: 2007. adóév egészére megállapított jövedelem-(nyereség-)minimum adóalap

 

na1:

2007. 01. 01 – 2007. 06. 30-ig számított naptári napok

működése adóévi naptári napjai

= 0,..

 

 

na2:

2007. 07. 01 – 2007. adóév utolsó napjáig számított napok

működése adóévi naptári napjai

= 0,..

 

(a hányadost mindkét esetben két tizedes jegyre kell kerekíteni.)

b.)    Közbenső mérleg alapján

A + J = 2007. adóévi összesített adóalap

J= åJ – Jkm 

A:  2007. 06. 30-ig a közbenső mérleg alapján a Tao általános szabályai szerint megállapított adóalap

åJ: 2007. adóévi beszámoló alapján az új szabályok szerint (Tao 6. § (7) bek.) megállapított jövedelem-(nyereség-)minimum.

Jkm: 2007. 06. 30-ára készített közbenső mérleg alapján az új szabályok szerint (Tao 6. § (7) bek.) megállapított jövedelem-(nyereség-)minimum.

Egyéni vállalkozó adóalanyok

a.) Arányosítás módszere

A számítás menete megegyezik a társasági adó alanyokéval azzal az eltéréssel, hogy esetükben az Szja. tv. vonatkozó szabályai szerint állapítják meg a vállalkozói adóalapot és a jövedelem-(nyereség-)minimumot.

b.) Nyilvántartáson alapuló, számított, összesített adóalap

A számítás menete megegyezik a társasági adóalanyok közbenső mérleg alapján történő számításával, azzal, hogy az Szja. tv. fő szabálya szerint meg kell állapítani a 2007. január 1-je és június 30-a közötti időszakra a vállalkozói  adóalapot, amelyhez hozzá kell adni az Szja. tv. új szabálya szerint az adóév egészére megállapított jövedelem-(nyereség-)minimumból a 2007.január 1. - június 30. közötti időszakra megállapított jövedelem-(nyereség-)minimumot meghaladó részt.

Mindenkinek szép napot és jó munkát!

Üdv.: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Nyereség minimum adó

HozzászólásSzerző: kovalkata » szer. dec. 05, 2007 2:33 pm

Szia Garbo!

Akkor a Te példádat folytatva én így határoznám meg a fizetendő elvárt adót (maradjunk a 16%-os társasági adónál):

I. félév:1800/2=900

II. félév: 5100/2=2550, összesen: 3450 az elvárt adó alap, x16%=552 a fizetendő elvárt adó.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Következő

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 10 vendég

cron