Adófórum

Adózási és számviteli információk

alanyi mentes BT költségek

TAO

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: haskak » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szisztok Fórumozók!

Van egy 1-es adószámú alanyi mentes betéti társaságom.
Ha valaki tudna segíteni, kérem válaszoljon.
1. Ha a bt alanyi mentes, akkor a 4 milliós értékhatár túllépésig ÁFA bevallást nem kell beadnia? (Illetve, ha olyan tárgyi eszközt értékesít...)
2. Bérel egy lakásként nyilvántartott irodát. Elszámolható a bérlés költségként?
3. Mivel biztosításközvetítéssel, illetve hitelügyintézéssel foglalkozik,(ezért melegítőben nem jelenhet meg -Ezt Ő mondta :) ) elszámolható-e munkaruhaként amit vásárolt? /Nem egyenruha./
4. Nem előfizetéses (feltöltőkártyás) telefonszámla elszámolható-e esetében?

A válaszokat tisztelettel megköszönöm!
haskak
haskak
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. jún. 18, 2007 11:32 am

 

1. Igy van, nem kell beadni, egy-két kivételtől eltekintve: pl. tárgyi eszk.gazd.tevékenységből kivonja, megszűnéskor, stb.

2. A bérleti díj költségként számla alapján elszámolható.

3. Nem számolható el, illetve természetbeni juttatásként annak közterheivel, ha gondolja elszámolhatja, de úgy túl drága lenne (54% SZJA, Tb).

4. Feltöltőkártyás nem, de ha mégis el akarja számolni, a magánszemély jövedelme, így SZJA és TB köteles.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 18, 2007 3:12 pm

Szia Böbe!

Hol van az konkrétan leírva, hogy a tag egy-egy esetben nem számolhat el munkaruhát költségként, anélkül hogy "járulékozna" utána? Igaz, tudom hogy a törvény szó szerint a munkavállalókat nevesíti meg (szja tv. 1.sz. melléklet 8.24). Én ahol eddig dolgoztam két könyvelőirodában, mindenki azon a véleményen volt, hogy a tagoknak is el lehet számolni néha (persze mértékkel) munkaruhát, pont erre hivatkozva, amit a kérdező is leírt. Mivel ott bevált gyakorlatként használtuk ezt, a saját vállalkozásomban is lekönyvelek munkaruhát, védőfelszerelést tagnak is. Persze lehet, hogy tilos lenne?? Végül is ha belemagyarázod a törvénybe, hogy "a munkavállaló magánszemélynek adott munkaruházati termék", akkor nem indokolható esetleg azzal, hogy mivel az egyetlen, aki a munkát végzi a társaságban a tag, ezért neki is járhat munkaruha? Mi a véleményed erről? Üdv. Kata

 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: zspotorke » hétf. jún. 18, 2007 5:08 pm

Szia Kata!

Az SZJA törvény adó- és járulékmentesen csak a munkáltató által a munkavállaló részére adott munkaruhát ismeri el adó-és járulékmentesnek. (Korlátok még ezen belül is vannak) A munkavállaló ill. a munkáltató fogalma is pontosan deffiniált. Ebbe nem fér bele a személyesen közremüködő tag. Ahol kaphatnak a tagok is adómentes juttatást, ott a tv. taxatíve felsorolja a lehetőségeket. (persze ha a tag munkavállaló is, akkor nem kérdés a kérdés!) A munkavállaló  sztem nem jelző ebben a kérdésben.

Egyébként az, hogy ki mit számol el   -az önadózás keretei között-  ügyvezetői döntés kérdése. A konzekvenciákat mindenki maga viseli. Attól, hogy valakit még nem büntettek meg a helytelen gyakorlat miatt, nem jelenti azt, hogy helyesen alkalmazza a törvényi előírásokat.

A véleményem egyezik Böbéjével, szerintem sem adható tagnak adó- ill. járulékmentesen munkaruha.

Üdv.: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » hétf. jún. 18, 2007 6:42 pm

Sziasztok!

Szerintem nem az a kérdés,hogy tagról vagy alkalmazottról van szó, hanem véleményem szerint amit el akar számoltatni munkaruhaként, az kosztüm, vagy  öltöny vagy valami hasonló. Ebben az esetben  csakis szja és tb fizetés terhe mellett kerülhet szóba a ktg könyvelése, úgy ahogy Böbe írta. Ha pl. kifejezetten  munka és védőruhát vásárol,  a számlára pedig ezt a vtsz számot írják, akkor elszámolható, valamikor olvastam egy állásfoglalásban, ott kifejezetten csak azokat minősíti védő és munkaruhának, amit személyes célra egyáltalán nem tud használni (pl.egy saválló köpenyt), márpedig üzletkötő esetében egy kösztüm, bőr aktatáska, cipő nem ilyen, és a ktgszámlák közül egy ellenőrzéskor ki is veszik. A bérleti díjhoz csak annyi lenne a kiegészítésem, hogy ezt vagy a váll. székhelyeként, vagy telephelyeként, fióktelepként be kell jelenteni.

Üdv:Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. jún. 18, 2007 7:29 pm

Szia Kata!

 A személyi jövedelemadóról szóló törvény 1.számú melléklete 8.24 a munkáltató által a munkavállónak adott munkaruháról beszél. Ez szerintem egyértelmű, minden "belemagyarázás" nélkül. Az l.sz. melléklet az alábbiak szerint határozza meg a munkaruha fogalmát:

"9.2. Munkaruházati termék:

a) a törvényben vagy törvényi felhatalmazás alapján kiadott jogszabályban előírt módon és feltételekkel rendszeresített egyenruha, formaruha, védőruha, munkaruha, valamint tartozékai;

b) az olyan öltözet és tartozékai, amelyet a munkavállaló egészségének védelme, a munkakörén, feladatainak ellátásán kívül hordott ruházatának megóvása céljából az adott munkakörben, a feladat ellátása közben visel, feltéve, hogy a körülményekből megállapíthatóan a munkaruházati termék használata nélkül a munkavállaló egészsége veszélyeztetett, illetőleg a ruházat nagymértékű szennyeződése, gyors elhasználódása következik be;

c) az egyenruha, a formaruha, a védőruha és a munkaruha, valamint tartozékai

ca) a közúti közlekedés területén az utasokkal, ügyfelekkel közvetlen kapcsolatot tartó munkakörben, a műszaki, fizikai és közvetlen termelésirányítói munkakörökben,

cb) a vízi közlekedés területén az utasokkal, ügyfelekkel közvetlen kapcsolatot tartó munkakörökben, a műszaki, nautikai, fizikai és közvetlen termelésirányítói munkakörökben, a hajózási vállalat vezetésében a forgalmi, kereskedelmi és a közönség-kapcsolattartók, illetve a hajózást képviselők munkaköreiben,

cc) a légi közlekedés területén az utasokkal, ügyfelekkel kapcsolattartó munkakörökben, a műszaki, fizikai és közvetlen termelésirányítói munkakörökben, a légiforgalmi irányítás munkaköreiben,

cd) a posta és távközlés területén az ügyfelekkel, illetve szolgáltatást igénybe vevőkkel közvetlen kapcsolatban lévők munkaköreiben, a műszaki, fizikai és közvetlen termelésirányítói munkakörökben,

ce) a vízügy területén a gát- és csatornaőri munkakörökben, valamint a műszaki, fizikai és közvetlen termelésirányítói munkakörökben;

d) a kifejezetten jelmezszerű öltözet (így különösen: a kosztümös színielőadások jelmezei), a szolgáltatási tevékenységet végzők (portás, pincér, sportjátékvezető, kegyeleti szolgáltatást végző stb.) megkülönböztető jellegű ruházata és tartozékai, amely az adott munkaköri feladat ellátásán kívüli viseletre alkalmatlan."

Ebbe a meghatározásba semmilyen szinten nem fér bele pl. öltöny, kosztüm. Más munkaruhát meg egy biztosításközvetítőnek nem tudok elképzelni, sem védőfelszerelést (gázálarc, szerelőruha?).

Zsuzsa jól írja, szíved joga, hogy mit számolsz el ktgként, az első átfogó APEH ellenőrzésig.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. jún. 18, 2007 7:35 pm

Szia! Köszönöm a kiegészítést, igaz, a bérleti díjat akkor lehet elszámolni ktg-ként,ha be van jelentve, ahogyan írtad. Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: kovalkata » kedd jún. 19, 2007 5:03 am

Sziasztok!

Köszönöm mindenkinek a részletes magyarázatokat a tag munkaruhájához kapcsolódóan. Ilyenkor azért úgy szeretném, ha némely ügyfelem átmenne egy kis "kölcsönkönyvelésre" hozzátok, mert megcsinálják a tavaszi-nyári nagy ruhabevásárlást az egész családnak, és csodálkoznak hogy ki vagyok bukva a beömlesztett számlákon. Én ezekből szemezgettem néha néha egy párat, de azokat alá is irattattam a cégvezetővel, mert szívem szerint én se raktam volna bele és ezt meg is mondtam neki. Na ezután már másképp lesz. Mégegyszer köszi mindenkinek. Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

alanyi mentes BT költségek

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jún. 19, 2007 2:06 pm

Szia Kata!

Annál is inkább muszály betartani (betartatni) mert július 01-től megszűnik a moratórium. Ezen időponttól kihegyezett az APEH cerkája. (Bővebb információt erről a témáról az Mo.hu-n a szakmai kérdések könyvelőknek topic-ban olvashatsz.)

Ha tudjuk, hogy mit nem lehet és az ügyezető (tulajdonos) ennek ellenére is elszámoltatja az adóterhek nélkül, akkor a következményeket neki kell vállalnia. Mindenképpen javaslom, hogy azokról a tételekről, melyeket tanácsod ellenére másképpen kell lekönyvelned, (adóznod) készíts feljegyzést - sose lehet tudni, hogy mikor veszed majd hasznát!

A helyzet nem könnyű, de a büntetés sem "apró".

Üdv.: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég