Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

TAO

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: orlanda1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

A tárgyévi TAO megfizetés határideje a tárgyévet követő május 31. Az utolsó negyedévi előleg befizetésének határideje a tárgyévet követő április 20. Milyen jogszabály miatt nem lehet beszámítani a tárgyévet követő év április 20-án befizetett, de még a tárgyévre vonatkozó TAO előleget a tárgyévet követő május 31-én esedékes – a tárgyévre vonatkozó - TAO fizetési kötelezettségbe? Ha nem jogszabály alapján, akkor mégis miért alakult ki ez a gyakorlat és mivel indokolja a NAV ennek a betartatását? Tudok valamilyen bevallást vagy iratot úgy csinálni, hogy az áprilisi TAO-előleget be lehessen számítani a TAO-kötelezettségbe?
orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. máj. 30, 2013 5:43 pm

Art 2. sz.mell.
A) A társasági adó előlege

a) Az adózó,

ha a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint havonta fizet adóelőleget, akkor az adóelőleget

minden hónap 20. napjáig,

ha a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerint negyedévenként fizet adóelőleget, akkor az adóelőleget

a negyedévet követő hó 20. napjáig

fizeti meg. Az adóév utolsó havi, negyedévi előlegét a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény szerinti előlegkiegészítésre kötelezettek a b) pontban előírt előlegkiegészítéssel egyidejűleg teljesítik.

b)1083 Az adózónak az 1. számú melléklet I/B/2./c) pontja szerint bevallott társasági adóelőleg-kiegészítést a tárgyév utolsó hónapjának 20. napjáig kell megfizetnie.

Ami 2013. ápr.20-án volt esedékes, az a 2013. év I. negyedévi adóelőlege.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: palmika » csüt. máj. 30, 2013 7:16 pm

Ha minden előleget határidőben teljesítettél, akkor a jan 20 án megfizetett az utolsó, amit figyelembe vehetsz ,mint előző évi előleget.
Minden éveben megvan az előírásod, amennyit abból megfizettél azt veheted figyelembe, akkor is, ha mondjuk februárban, vagy áprilisban fizeted meg a januári kötelezőséget.
palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: orlanda1 » csüt. máj. 30, 2013 8:15 pm

AZ egészen biztos, h nem igaz, h "Ami 2013. ápr.20-án volt esedékes, az a 2013. év I. negyedévi adóelőlege.", mert az előlegfizetési időszakok a tárgyév július 1-jén kezdődnek, tehát az áprilisi az előző év utolsó adóelőlege.

"Ha minden előleget határidőben teljesítettél, akkor a jan 20 án megfizetett az utolsó, amit figyelembe vehetsz ,mint előző évi előleget."
Pontosan az volt a kérdésem, h ez milyen jogszabályon (§, bekezdés) alapul. Mert én jogász vagyok és nem fizetek ki olyat, amiről nem tudom, milyen jogszabályon alapul (jelen esetben az áprilisban befizetett adóelőleget kell még egyszer befizetnem: májusban is, mert nem veszik figyelembe május 31-én adóelőlegként.) Nem érdekel, h később majd túlfizetésként jelentkezik, minek kell befizetni?

"Minden éveben megvan az előírásod, amennyit abból megfizettél azt veheted figyelembe, akkor is, ha mondjuk februárban, vagy áprilisban fizeted meg a januári kötelezőséget." Ezt is mondta a könyvelőm, de ez milyen jogszabályon alapul? Miért nem csinálhatok olyan előírást, ami szerint az áprilisi adóelőleget is le lehet vonni a május 31-én esedékes tényleges adókötelezettségből?
orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. máj. 30, 2013 8:24 pm

"Mert én jogász vagyok"- a helyedben ezzel nem dicsekednék.
Egyébként ha valóban van némi közöd a törvényekhez, ezt nem is kérdeznéd, hanem magadnak is meg tudnád válaszolni.

"Mert én jogász vagyok és nem fizetek ki olyat, amiről nem tudom, milyen jogszabályon alapul (jelen esetben az áprilisban befizetett adóelőleget kell még egyszer befizetnem: májusban is, mert nem veszik figyelembe május 31-én adóelőlegként.) Nem érdekel, h később majd túlfizetésként jelentkezik, minek kell befizetni?"- ehhez nem is szükséges további comment.


Őszintén sajnálom a könyvelődet, remélem a többi kolléga is ezt szem előtt tartva válaszol a továbbiakban.
tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: orlanda1 » csüt. máj. 30, 2013 9:59 pm

Pontosan az a bajom, h nem találom, hol szerepel jogszabályban az az előírás, h az április 20-án befizetett adóelőleget nem lehet beszámítani a tárgyévi adókötelezettségbe.
Később viszont az április 20 után, május 31-ig befizetendő pénz túlfizetésként megjelenik az adófolyószámlán. Ha túlfizetésként megjelenik, az azt jelenti, h az április 20-i befizetés végső soron mégis beszámít a tárgyévi adókötelezettségbe. De ha május 31 után beszámít, akkor május 31 előtt miért nem számít be?
Légy szíves, ha még válaszolsz, a válaszodban ne gorombáskodj és ne szólj bele abba, h mások hogyan válaszolnak nekem, hanem ha ismered a vonatkozó jogszabályt, írd le pontosan.
orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: hrvatis » csüt. máj. 30, 2013 10:13 pm

Forduljon bizalommal könyvelőjéhez, adótanácsadójához!
A.
hrvatis
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: frivi » pén. máj. 31, 2013 7:04 am

Nelli első válaszában megtalálod az ART hivatkozást.
Az, hogy nem tudod jól értelmezni, nem a válaszolók hibája!
frivi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: orlanda1 » pén. máj. 31, 2013 7:21 am

Nelli azt a következtetést vonta le a hivatkozásaiból, hogy a 2013 április 20-i adóelőleg már a 2013-i társasági adóba számít bele. Ez egészen biztosan nem így van, mert a társasági adó folyószámla szerint az előlegfizetési időszak 2013. július 1-jén kezdődik, továbbá ha igy lenne, akkor nem jelenne meg az áprilisi adóelőleg egy idő után túlfizetésként. Ezért hiába nézem meg a hivatkozásait, ha egyszer azokból nem olyan értelmezés vonható le, ahogyan a NAV értelmezi a TAO törvényt. Egyikőtöknek sincs társasági adóalany ügyfele és nem találkoztatok azzal a jelenséggel, hogy befizeti április 20-án a társasági adó előleget és júniusban ez az összeg v ennek egy része megjelenik a túlfizetésként? Ne csináljatok úgy, mintha nem lenne értelme a kérdésemnek és mintha ez egy normális helyzet lenne. Ha már ez a NAV gyakorlata, legalább tudni szeretném, hogy milyen jogszabályon alapul.
orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ápr-i TAOelőleg nem számítható be a TAOba

HozzászólásSzerző: orlanda1 » pén. máj. 31, 2013 7:36 am

Az előző hozzászólásomban rosszul írtam, nem az április 20-i adóelőleg jelenik meg túlfizetésként, hanem az az összeg, amit május 31-ig azért kell befizetni társasági adó kötelezettségként, mert az április 20-i adóelőleget május 31-én nem lehet beleszámítani a tárgyévre befizetett adóelőlegbe. És a kérdésem tehát az, h milyen jogszabályi alapon nem lehet az április 20-i előleget beszámítani a tárgyévre vonatkozóan, ha május 31 után mégis túlfizetés keletkezik. Ez persze nem fordul elő egy olyan cégnél, amelyiknek minden évben legalább 25%-kal magasabb a társasági adóalapja, mint az előző évben, de akinek kb. egyforma minden évben, ott ez minden évben előfordul.
orlanda1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Következő

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég