Oldal: 1 / 1

Elengedett követelésnek számít-e?

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: erpe83
Sziasztok!

A Tao.tv. 8.§-a szerinti elengedett követelésnek számít-e valamelyik a következő esetek közül?

1. a vállalat szolgáltatást nyújt és a szerződésben kikötik, hogy az ellenérték késedelmes teljesítése esetén késedelmi kamatot lehet érvényesíteni. De a vállalat nem érvényesíti egyik partnerével szemben sem.

2. a vállalat szolgáltatást nyújt és a szerződésben kikötik, hogy az ellenérték késedelmes teljesítése esetén késedelmi kamatot lehet érvényesíteni. A vállalat minden partnerével szemben érvényesíti, kivéve kapcsolt vállalkozásait.


köszi

Elengedett követelésnek számít-e?

HozzászólásElküldve: csüt. aug. 16, 2012 9:52 am
Szerző: Csigabiga
Szia!
A Ptk. 301§. alapján kötelező felszámítani a kamatot. Nincs különbség kapcsolt vagy egyéb vállalkozás között, sőt a kapcsoltat még szigorúbban szokta a NAV vizsgálni egy ellenőrzés során.
Ha elengedjük, elengedett követelésként rendkívüli ráfordításként kell elszámolni és tao alapot növelőként be kell állítani a bevallásban.
A fizetési határidőt szerintem a vállalkozások megállapodás alapján módosíthatják, ezt le kell papírozni.
Szilvi

Elengedett követelésnek számít-e?

HozzászólásElküldve: vas. aug. 19, 2012 9:48 pm
Szerző: madora100
Ptk. 301.§ illetve a 301/A.§ alapján kötelező a pénzkövetelésre elszámolni /elhatárolni/ késedelmi kamatot (JB+7%).
Ptk. 301. § (1) Pénztartozás esetében - ha jogszabály eltérően nem rendelkezik - a kötelezett a késedelembe esés időpontjától kezdve akkor is köteles a késedelemmel érintett naptári félévet megelőző utolsó napon érvényes jegybanki alapkamattal megegyező mértékű kamatot fizetni, ha a tartozás egyébként kamatmentes

Nem magát a késedelmi kamatot kell beállítani növelő tételnek,hanem ha valaki nem érvényesítette azt, akkor az ELENGEDETT KÖVETELÉST. A Ptk idézett paragrafusa szerint ugyanis a késedelmi kamat az JÁR, ha valaki nem érvényesíti, akkor jogos követelésről mond le.
Tehát jogod van nem érvényesíteni a késedelmi kamatot, de az elengedett kötelezettséggel növelni kell a TAO alapot.

Elengedett követelésnek számít-e?

HozzászólásElküldve: vas. aug. 19, 2012 9:49 pm
Szerző: sándorka
Szia,

Mivel mindkét esetben benne van a "lehet" szócska, ha akarod számolsz fel kés.kamatot, ha nem akarod akkor nem számítasz fel.Ez a te döntésed.A késedelmi kamatot nem szokás számlázni csak pénzmozgáskor könyveljük.Így nem lehet elengedett követelés sem.

Üdv.
Sándorka

Elengedett követelésnek számít-e?

HozzászólásElküldve: hétf. aug. 20, 2012 9:56 am
Szerző: 0725peter
Sziasztok!

Egyetértve az előttem szólókkal, a Ptk. alapján a késedelmi kamat jár, szóval ez nem opció. A Tao-törvény szemszögéből én az alábbiak szerint közelíteném meg a dolgot:
az adóalapnövelő tételeknél abból kell kiindulni, hogy az adóalap-korrigálást a számviteli AEE-hez képest kell elvégezni. És az emelő tételek nagy többségénél olyan tétel telálható, amelyekkel a társaság az AEE meghatározásakor már csökkentőként számol. Tehát, szerintem a nem terhelt késedelmi kamattal csak akkor kell megemelni az adóalapot, ha azt a számviteli eredménynél már csökkentőként figyelembe vették.
Ha számvitelileg nem csökkentettünk vele, és ennek ellenére az adóalapnál betesszük emelőként, az kvázi "dupla" bünti adófizetés szempontjából.

De lehet, hogy nem jól gondolom.

Üdv.: Péter

Elengedett követelésnek számít-e?

HozzászólásElküldve: hétf. aug. 20, 2012 11:35 am
Szerző: madora100
Imre!
Köszönöm az észrevételt.