Adófórum

Adózási és számviteli információk

Elévült kötelezettség könyvelés

TAO

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: bojci1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Kollégák!

Segítségeteket kérem a következő kérdésben:
Cégünk "vásárolt" egy tárgyi eszközt, melyet a számla kiállítása előtt bérelt. Mivel az eszközzel kapcsolatban jelentős költségek merültek fel, a szállító (hosszas huzavona után) úgy döntött, eltekint a számla kiegyenlítésétől. Igen, de ugye, cégünknek ez rendkívüli bevétel... és itt akadtam el. Tehát a számla alapján 1-es szlao-ban van az eszköz, a szállító követel, mert nem fizettünk. Innen hogyan tovább? Mondjuk T454-K9892, de milyen összeggel (bruttó- nettó)?, áfa játszik, nem játszik? No és hogy jön közbe a halasztott bevétel, mivel eszközről van szó? Hát megakadtam! Várom válaszotokat!

üdv mindenkinek: Bojci
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. máj. 17, 2012 11:16 am

Az eladó (vagy helyette Ti írjátok meg és az eladó aláírja) írjon egy olyan nyilatkozatot, amelyben közli, hogy eltekint a számla kiegyenlítésétől az általad közölt feltételek miatt. Ennek alapján elengedett kötelezettségként leírod a szállítói számla bruttó összegét a rendkívüli bevételekkel szemben. Halasztott bevételként kell elszémolni ◦az elengedett kötelezettségek összegét, amennyiben az a kötelezettség terhére beszerzett eszközhöz kapcsolódik, legfeljebb az eszköz nyilvántartás szerinti értékében. Tehát tudni kell, hogy az eladónál mennyi volt az eszköz nyilvántartási értéke, mert azt lehet az amortizációnak megfelelő összegben halasztott bevételként kezelni.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. máj. 17, 2012 11:30 am

Szia!

Nálad nem elévült kötelezettségről van szó, hanem mivel ezek szerint a szállító írásba adta, hogy a követelését, a ti számlatartozásotokat (részben, vagy egészben, valamennyi összeget elenged.. ez olyan elengedett kötelezettség nálatok, amit az elengedéskor a szállító tartozás csökkentésével szemben rendkívüli árbevételként könyvelsz olyan összegben, amennyi összeget nem kell a számlából megfizetni.

Majd pedig, mivel ez az elengedett kötelezettség eszközbeszerzéshez kapcsolódik, az elszámolt rendkívüli bevétellel szemben a passzív időbeli elhatárolások között halasztott bevételként kell elszámolni.
Ez a halasztott bevétel majd olyan arányban fog éveként megszűnni, amilyen arányban ezzel az eszközzel költség (pld-ul écs) keletkezik. üdv
mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: bojci1 » csüt. máj. 17, 2012 2:04 pm

Köszönöm, mindkettőtöknek. De klérdem én, mi van az áfával? Ha a szállítói számlát kiegyenlítem a rendkívüli bevétellel szemben, az Bruttó. A halasztott bevételre viszont az eszköz nyilvántarási értéke kerül Tehát, az áfa marad a 98-on?
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: Csigabiga » csüt. máj. 17, 2012 2:31 pm

Nekem az a sejtésem, hogy az elhatárolással egyidőben be is kell fizetni az áfát. A 4831-en csak az eszköz értékének megfelelő elhatárolás maradhat. Különben nem fogy el soha sem. De várom nálam okosabbak beírását.
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: Csigabiga » csüt. máj. 17, 2012 2:40 pm

Gondolkodtam, nem tudom. Az áfát erről az ügyletről már aki elengedte a követelését, megfizette. De, hogy mi legyen az áfával...??? :)
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: bojci1 » pén. máj. 18, 2012 4:41 pm

Sziasztok! Azért kiköböltem: az áfa, mivel a partner már befizette,tehát az adólevonás ellentétele úgymond megvalósult, marad a 98-on, eredményt javít és passz. Nem tudok jobbat kitalálni! A Nav-nál senkinek lövése sincs ezzel kapcsolatban :-((n Köszönöm!

Üdv.: Bojci
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: bojci1 » pén. máj. 18, 2012 4:41 pm

Sziasztok! Azért kiköböltem: az áfa, mivel a partner már befizette,tehát az adólevonás ellentétele úgymond megvalósult, marad a 98-on, eredményt javít és passz. Nem tudok jobbat kitalálni! A Nav-nál senkinek lövése sincs ezzel kapcsolatban :-((n Köszönöm!

Üdv.: Bojci
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: bojci1 » pén. máj. 18, 2012 4:41 pm

Sziasztok! Azért kiköböltem: az áfa, mivel a partner már befizette,tehát az adólevonás ellentétele úgymond megvalósult, marad a 98-on, eredményt javít és passz. Nem tudok jobbat kitalálni! A Nav-nál senkinek lövése sincs ezzel kapcsolatban :-((n Köszönöm!

Üdv.: Bojci
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Elévült kötelezettség könyvelés

HozzászólásSzerző: bojci1 » pén. máj. 18, 2012 4:41 pm

Sziasztok! Azért kiköböltem: az áfa, mivel a partner már befizette,tehát az adólevonás ellentétele úgymond megvalósult, marad a 98-on, eredményt javít és passz. Nem tudok jobbat kitalálni! A Nav-nál senkinek lövése sincs ezzel kapcsolatban :-((n Köszönöm!

Üdv.: Bojci
bojci1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Következő

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég