Adófórum

Adózási és számviteli információk

osztalék21

TAO

osztalék21

HozzászólásSzerző: cicamama » szer. nov. 16, 2011 2:29 pm

Akkor most én kérdeznék: tárgyévet köv. májusig  , amikor jóváhagyjuk az osztalékot ( függetlenül attól , hogy volt-e osztalékelőlegkifizetés vagy nem ) és beküldjük a beszámolót, akkor is kell nyilatkozat a cégbíróságnak  ?


Én eddig azt hittem, hogy csak előleg kifizetésekor. A beszámoló elfogadásakor én még soha nem küldtem.

cicamama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:29 am

osztalék21

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. nov. 16, 2011 3:09 pm

A nyilatkozattétel időpontjára ( mihez képest  van a 30 nap) vonatkozóan megoszlanak a vélemények. Az egyik tábok azt képviseli, mely szerint a beszámoló benyújátását követő 30 napon belül, ha a jóváhagyás ott van a taggyűlésiben, kell  megküldeni.


A másik tábor - ide tartozom én is- pedig azt mondja, hogy minden kifizetést megelőzően kell a nyilatkozat  és kifizetést követő 30 napon belül kell elküldeni.


Számomra ez utóbbi azért is logikusabb azon túlmenően, hogy a kifizetés szó szerepel a törvényban, mert a tényleges kifizetés időpontja nem meghatározott. Májusban pedig én hogyan nyilatkozhatok teljes felőelőséggel arról, hogy egy példakénti októberi kifizetés nem verszélyezteti a hitelezől érdekeit.


A  Gt. 132. §-ának (2) bekezdése alapján a taggyûlés az osztalékról az ügyvezetõ javaslatára, a számviteli törvény szerinti beszámoló elfogadásával egyidejûleg határozhat. Ha ilyen határozat nincs, akkor osztalék nem hagyható jóvá, így késõbb nem fizethetõ ki.

Az ügyvezetõ javaslata mellett azonban a nyilatkozatára is szükség van. A GT 131. §-ának (3) bekezdése alapján az ügyvezetõnek írásban nyilatkoznia kell a taggyûlés részére arról, hogy a kifizetés nem veszélyezteti a társaság fizetõképességét, illetve a hitelezõk érdekeit. Nyilatkozat hiányában történõ kifizetéssel, illetve valótlan nyilatkozat tételével okozott károkért az ügyvezetõ felel.


A kérdésedre: szerintem csak a kifizetések előtt kell, beleértve ebbe a körbe az osztalékelőleget is.


 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Előző

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 12 vendég