Adófórum

Adózási és számviteli információk

tartozás átvállalás

TAO

tartozás átvállalás

HozzászólásSzerző: kocztom » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

A következő témában kérném a segítségeteket:

2006.10.31-én X cég eladta a részletre vásárolt gépkocsiját. Az autón lévő 2 mFt-os hitelt az autókereskedő a cég helyett megfizette/átvállalta.

Abban kérnék segítséget, hogy ti mit csinálnátok a rövid/hosszú lejáratú hitelek főkönyvi sorral?

Én arra gondoltam, hogy mivel tartozásátvállalás történt, ezért a hitelt a rendkívüli bevételekkel szemben megszűntetem és csökkentem vele az adóalapot.

Kb. így: T452-K989         

Vélemény?

Köszönöm a segítséget! 

 

kocztom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tartozás átvállalás

HozzászólásSzerző: NErika » hétf. máj. 07, 2007 7:09 pm

Szia!

Volt egy eladási ára az autónak T 311-K961 (K467) mivel azt irod hogy az vette meg aki a hitelt folyósította kapcsolódó tétel lesz a kompenzáció T452-K311 (amit mindét félnek alá kell írnia) ezzel kifut a hiteled. Ha azonos a két összeg nincs további teendő, ha olcsóbban adtátok mint a hitel akkor ti tartoztok ha fordítva nektek tartozik a kereskedő cég a különbözettel.

Üdv Erika 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tartozás átvállalás

HozzászólásSzerző: kocztom » kedd máj. 08, 2007 2:31 pm

Pontosítok:

Erste Leasing felé az autókereskedő helyettem kifizette a hitelt. Az autót megvásárolta tőlem kp-ra.

Autó nettó értékét kivezettem, bevételeztem a pénztárba(961) és már csak a hitel számlám él a kivezetendő hitellel. Kaptam az autókereskedőtől egy levelet tartozásátvállaláról.

 

Ezekért gondoltam azt hogy rendkívüli bevételről van szó. 

 

kocztom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

tartozás átvállalás

HozzászólásSzerző: NErika » csüt. máj. 10, 2007 4:19 am

Szia!

Ezt találtam Remélem segít Üdv Erika

 

"64. Számviteli Levelek / 2003. július 24.

 

1324. Átvállalt tartozás könyvelése

Kérdés: Az 1065. kérdésre adott válaszban a tartozásátvállalás könyvelését és társasági adózását válaszolták meg a tartozást átvállaló oldaláról. Kérem, ugyanezt tegyék meg a másik fél - akitől átvállalják a tartozást - szemszögéből is!

Annál, akitől (amely társaságtól) átvállalják a tartozást (természetesen, írásban és a hitelező írásbeli hozzájárulása alapján, jogi feltételeit a Ptk. 332-333. §-ai tartalmazzák), az átvállalt tartozás (kötelezettség) elszámolása annak függvényében változik, hogy az átvállalt tartozás (kötelezettség) beszerzett eszközhöz kapcsolódik-e vagy sem.

Amennyiben az átvállalt tartozás (kötelezettség) nem eszközbeszerzéshez kapcsolódik (például hitelhez, kölcsönhöz, tagi kölcsönhöz, továbbá készletre nem vehető szolgáltatáshoz), illetve olyan eszközbeszerzéshez kapcsolódik, amely eszközt már közvetlenül vagy közvetett módon (saját előállítású eszközbe beépítve) értékesítettek, akkor az Szt. 86. §-a (3) bekezdésének h) pontja alapján a rendkívüli bevételek között kell kimutatni "a tartozásátvállalás során harmadik személy által - ellentételezés nélkül - átvállalt kötelezettség szerződés (megállapodás) szerinti összegét" (T 44-47 - K 988). Az így elszámolt rendkívüli bevétel az üzleti év bevétele, azt időbelileg elhatárolni nem lehet.

Amennyiben az átvállalt tartozás (kötelezettség) eszközbeszerzéshez kapcsolódik, akkor az Szt. 86. §-a (4) bekezdésének d) pontja alapján a rendkívüli bevételek között kell elszámolni, de halasztott bevételként időbelileg el kell határolni "a tartozásátvállalás során harmadik személy által - ellentételezés nélkül - átvállalt kötelezettség szerződés (megállapodás) szerinti összegét" (T 44-47 - K 988 és T 988 - K 4831). A halasztott bevételként időbelileg elhatárolt rendkívüli bevétel összege nem lehet több, mint a kapcsolódó eszköz(ök) nyilvántartás szerinti értéke. Az időbelileg elhatárolt halasztott bevételt a harmadik személy által átvállalt kötelezettséghez kapcsolódó eszköz bekerülési értékének, illetve bekerülési értéke arányos részének költségkénti, illetve ráfordításonkénti elszámolásakor kell a rendkívüli bevételekkel szemben megszüntetni [Szt. 45. §-ának (2) bekezdése]."

  

NErika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

tartozás átvállalás

HozzászólásSzerző: kocztom » csüt. máj. 10, 2007 5:36 pm

KÖSZÖNÖM A SEGÍTSÉGET!!!!!!

SOKAT SEGÍTETTÉL! 

kocztom
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég