Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

TAO

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: kontrado » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves Fórumozók!

A következő kérdésben szeretném a véleményeteket kérni: A Tao.tv. szerint a helyi iparűzési adó 100%-a adóalapcsökkentő
tétel "feltéve, hogy az adózónak az adóév utolsó napján nincs az állami vagy önkormányzati adóhatoságnál nyilvántartott adótartozása." Ha szó szerint értelmezem az idézett szakaszt, akkor, pl. egy éves bevalló esetében, aki I.31.-én adta be a 06084-es bevallását, tehát az ominózus nap (XII.31.) után, neki az összes addigi befizetése Szilveszter napján túlfizetésként
jelentkezik az adófolyószámláján, azaz ennek alapján XII.31-én nincs (nem lehet)  nyilvántartott adótartozása, ha a már bevallott adókat befizette, a tárgyevet pedig, ha havonta rendesen fizette! Amikor viszont a 06084-et visszamenőleg felkönyveli az APEH, lehet, hogy összességében hiány mutatkozik a befizetésekhez képest. Ilyenkor a helyi iparűzési adó lehet-e Tao. csökkentő tétel a véleményetek szerint? Tehát a naptári napok a meghatározóak, azaz a már bevallott adó és járulék megfizetése, vagy meg nem fizetése számit, vagy az is, amit XII.31.-e után vallunk be, és amelyek esedékessége a tárgyévben volt? (Pl.a december hónapra bevallott ado||járulékra gondolok, azok ebből a szempontból nem számíthatnak.)

Előre is köszönöm a hozzászólasokat!

Üdvözlettel: Kontrado

 

kontrado
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. máj. 07, 2007 4:09 pm

Szia! Én személy szerint csak annak az adózónak veszem figyelembe ezt a kedvezményt, akinek a szó szoros értelmében nincs adótartozása. Ennek ellenére a lényeg a " nyilvántartott adótartozás" szövegében rejlik. Az APEH ill. az Önkorményzat nyilvántartásában csak a már bevallott és meg nem fizetett adók vannak. A könyvelés nyilvántartásában azonban a többi is. A kérdés melyik nyilvántartást nézzük?
HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: timilax » hétf. máj. 07, 2007 4:12 pm

Úgy kell értelmezni, hogy akkor állítható be társasági adóalapot csökkentőbe, ha december 31-én nincs esedékes köztartozása. És itt az esedékességen van a hangsúly. Tehát járulékokban az egyes adónemekben maximum a december hónapra vonatkozó bérjárulékai lehetnek "hátralékai". Csak ekor állítható be csökkentőbe.
timilax
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: HIDNA » hétf. máj. 07, 2007 4:20 pm

Pontosítanék! Nemcsak nyilvántartott adótartozás van a szövegben, hanem az adóhatóságnál ill. önkörmányzatnál nyilvántartott!! Tehát Ők nem látják még, nem tartják nyilván a be nem vallott, elő nem írt, de valójában estleg meglévő tartozást. Ha szó szerint értelmezzük, ilyen esetben igénybe vehető a kedvezmény, mégsem kockáztatom ezen adózóknál az adóalap csökkentést, mert a valóság nem ez.
HIDNA
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: timilax » hétf. máj. 07, 2007 4:47 pm

Attól, hogy az APEH, önkormányzat még nem "látja" a bevallást (csak később), attól az a kötelezettség fenn áll, minden hónap 12.-ével. Gondoljatok arra, hogy attól, hogy dec. 31 után valljuk be, a késedelmi pótlékot utólag ki fogják vetni a késedelmes fizetésekre. Tehát tartom előbbi véleményemet, miszerint ilyen esetben nem lehet  az adóalapot csökkenteni az ip. adóval.
timilax
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: timilax » hétf. máj. 07, 2007 4:48 pm

Ja: és az adóhatóságnál nyilvántartott -> az éves bevalláskor is havonta könyvelik fel utólag!

 

timilax
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » hétf. máj. 07, 2007 6:47 pm

Hívj le az eBEV-ről egy kivonatot december 31. fordulónappal, és mindjárt látszik a nyilvántartott adótartozás. Most már fel vannak könyvelve azok a soorok is, amiket ugyan később kellett bevallani, de arra a korábbi időszakra vonatkoztak. A tartozás/túlfizetés ennek megfelelő.

Ui: közben lehívtam egyet magamnak, és tényleg fel van könyvelve a 02. 15-én beadott bevallás szerint minden az előző évre.

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: kontrado » kedd máj. 08, 2007 6:30 am

Kedves Hidna, Timilax, Varga Anikó! Válaszaitokból, amelyeket köszönök, az derül ki, hogy HIDNA elvileg azt mondja, hogy a XII.31.-i állapot számít, de a gyakorlatban mégsem ezt alkalmazza! Persze pl. 2mFt iparűzési adó esetén 320eFt tőkét és a büntetést kockáztatjuk, de a 320eFt túl sok ahhoz, hogy feleslegesen befizettessem az ügyféllel. De ha arra gondoltok, hogy egy éves bevalló ügyfél XII.30.-án bemegy az APEH-ba 0-s igazolást kérni, akkor ha a már bevallott adóit és járulékait addig befizette (2005.évre bevallottakat || a 2006.évi Tao.előlegeket), akkor az igazolást simán megkapja. Nem éppen ez a nyilvántartott adótartozás azon a napon? Amit Anikó írt azzal tisztában vagyok, de éppen az a kérdés, hogy a naptári nap /XII.31./ számít-e, amikor még a tárgyévi bevallás az APEH-nél nem jelenik meg, vagy II.15.-e számít visszamenőleg, miután a tárgyévi bevallás felkönyvelésre kerül az adófolyószámlára? További vélemények? Köszönettel: Kontradó
kontrado
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: timilax » kedd máj. 08, 2007 7:19 am

II.15. számít.
timilax
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mikor nincs az adóév utolsó napján adótartozás?

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd máj. 08, 2007 8:14 am

(Timilax, a II. hó 15. a kérdező szempontjából teljesen irreleváns, már bánom, hogy idekevertem, ez egy evás cég bevallásának az esedékessége volt, csak példaként szerepelt. Ezen a logikán a május 31-hez - Ipa bevallás határideje - kellene jutni a kérdező esetében, ami ugye nonszensz.)

Én maradnék egy ma lehívott, dec. 31-i fordulónapú kivonat adatainál, ami az előző évre (éves bevallások miatt) utólag felkönyvelt kötelezettségeket és azok ellenében 2006-ban ténylegesen megfizetett jóváírásokat tartalmaz. Ez már nem lehet más, mint a május 31-i kivonat lehetne, szintén dec.31-i fordulónappal, mivel újabb kötelezettség már nem kerül feltüntetésre és utólagos fizetés nem vehető figyelembe. Ha ez azt mutatja, hogy mondjuk hó 12-én esedékes TB járulékok nem lettek év végéig rendezve, az tiszta sor és adótartozás. A megfizetés esedékessége ugyanis nem a bevallás esedékességekor keletkezik említett járulékok esetében, hanem minden hó 12-én.

 

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron