Oldal: 1 / 1

Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: anmary

Kedves Fórumozók!

Szerintetek elképzelhető-e olyan eset, hogy közbenső mérleg alapján kifizethető osztalékelőleg kifizetése megtörténik, de a könyvelésben még szerepel előző évekre vonatkozóan, ki nem fizetett és előírt osztalék? Én úgy gondolom ezt nem tiltja semmilyen szabály.  

 


Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 1:05 pm
Szerző: HIDNA
Igen valóban nem tiltja az osztalékelőleg fizetését ilyen szabály. Az azonban úgy rémlik, de sajnos most pontosabb nem jut eszembe, hogy ha a cég osztalékot fizet, és több évi osztalék van már jóváhagyva kötelezettségként, akkor a legkorábbit kell először kifizetni, és így sorba.

Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 1:10 pm
Szerző: NErika

Szia !

Szerintem sem tiltja semmi, csak mi az előnye? Munka van a közbenső mérleggel, esetleg auditáltatni kell stb. Arra kell még figyelni, hogy osztalékelőleg az Új Gt szerint csak akkor fizethető ha erről a Társasági Szerződésben döntöttek (333§). A korábbi osztalékot még kivehetné 25% Szja és 4% EHO val, ha nem érték el a 400 eFt-ot 2006-ban. Vagy olyan oszatlék van jóváhagyva ami 35% Szja-s? Mert akkor arról le kéne mondani, az vissza kerülne az eredmény tartalékba és nagyobb lenne a saját tőke, aminek nagyobb a 30%-a (vagyis a 25% Szja val adózható rész).

Üdv Erika 

 


Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 4:30 pm
Szerző: gyergyoiistvan
De tiltja. Amit Hidna is ír, vagyis hogy a legkorábban elfogadottat kell először kifizetni.

Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 6:30 pm
Szerző: NErika
István! Nem mond ellent ennek az állításodnak az, hogy azok is élhettek a 10%-os osztalék kivételei lehetőséggel akiknek volt korábban jóváhagyott osztalékuk , sőt ha 2006 ban volt 10%-os és 25%-os rész akkor lehetett csak a 10%-os részt kivenni és majd lemondani, vagy később kivenni a 25%-os részt.  Lehet hogy tévedtem, de én erre alapoztam a válaszomat.

Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 6:37 pm
Szerző: gyergyoiistvan

Az utóbbi időben kicsit lemaradtam a napi történésekkel, lehet hogy itt is ez a gond, úgyhogy ha nem haragszol, akkor ezt hol olvastad vagy az APEH tette közzé? Mert nekem a törvényből nem ez jött le.


Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 6:41 pm
Szerző: gyergyoiistvan

Egyébként az osztalékról nem lehet lemondani. Csak akkor rendelkezhetsz vele, ha megfizette a cég az adót. Előtte nincs jogalapod arra, hogy rendelkezhess fölötte. A cég dönti el, hogy mikor fizet. Ha Te úgy nyilatkozol, hogy nem kéred a kifizetést, tartsa meg a vállalat, akkor ennek az a módja, hogy a cég levonja az adót és a pénzt, mint véglegesen átadott pénzeszközt megtartja magának. Az osztalékot ugyanis nem lehet átminősíteni kölcsönné, mert sem a cég nem dönthet róla sem az osztalékra jogosult.

Üdvözlettel: Gyergyói István


Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 6:46 pm
Szerző: NErika

Hát nem csodálom ::)), én is. Csak ebben érintett voltam ezért ezt tudom, de az sem biztos hogy ebből következtetni lehet bármire.

"A készpénzállomány csökkenésével összefüggő egyszeri kedvező osztalékadózási szabályok alkalmazhatóságának határideje közeledtével gyakori adózói kérdés, hogy a 2006. évre jóváhagyott osztalék egészét a megállapítás évében (gyakorlatilag 2007-ben) ki kell-e fizetni (bevételként igazolni kell-e), avagy elegendő-e a 10 százalékos mértékű adófizetési kötelezettség alá eső osztalékot – 2007. február 5-ig – kifizetni, a 25, illetve a 35 százalékos mértékű adófizetési kötelezettség alá eső osztalékot pedig alapítókkal szembeni kötelezettségként kimutatni.

Az említett kedvezőbb osztalékadózási szabályokat az egyes pénzügyi tárgyú törvények módosításáról szóló 2006. évi LXI. törvény 223. §-ának (17) bekezdése szabályozza. E bekezdés nem tartalmaz azonban olyan előírást, amely a kedvező osztalékfizetési szabály alkalmazhatóságnak feltételeként „szó szerint” a 2006. évre jóváhagyott osztalék egészének az osztalék megállapítása évében (2007) történő kifizetését írná elő. E bekezdés első mondata szerint ugyanis:
„Az Szja tv. 66. §-ának rendelkezéseitől eltérően, a 2006. adóévi adózott eredmény felosztásakor a számvitelről szóló törvény szabályai szerint megállapított és jóváhagyott, a magánszemélynek a megállapítás évében megszerzett bevételként igazolt osztaléknak az eredménytartalék terhére megállapított összege után az a)-f) pont szerint lehet az adókötelezettséget meghatározni.”
Amennyiben egy adott társas vállalkozás kizárólag 10 százalékos mértékű adófizetési kötelezettség alá eső osztalékot fizet ki („igazol bevételként”) a megállapítás évében, de legkésőbb 2007. február 5-ig, a kifizetett („bevételként igazolt”) osztalék megfelel annak, hogy az a „megállapítás évében megszerzett bevételként igazolt osztaléknak az eredménytartalék terhére megállapított összege, mivel 2007. február 5-ig történő kifizetés esetén a megállapítás évében (2007-ben) megszerzett bevételkén igazolható az osztalék, valamint ezt az osztalékot az eredménytartalék terhére állapíthatja meg a társaság. Nincs külön előírás arra, hogy a készpénzállomány csökkenésével összefüggő egyszeri kedvező osztalékadózási szabályok alkalmazhatóságának feltétele lenne a 2006. év adózott eredménye terhére jóváhagyott 25, illetve a 35 százalékos mértékű adófizetési kötelezettség alá eső osztalék kifizetése (bevételként igazolása).
(Forrás: APEH)"
 
 
 
 

 


Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 6:52 pm
Szerző: NErika

István, mi konzultáltunk a központi APeh-hal, és szerintük lehet. de igazán nem szeretnék vitázni ::)))a tagok akik döntöttek a jóváhagyásról dönthetnek arról is hogy nem veszik fel. (Korábban volt ez a nézet amit mondasz "szakmán" belül, de én több helyen láttam azóta, és nagy könyvvizsgáló cégek sem kifogásolták)

Üdv Erika 


Osztalék és osztalékelőleg

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 03, 2007 7:09 pm
Szerző: gyergyoiistvan

Igazából ott lehet különválasztani, hogy ez az osztalékfizetés nem a 66.§ szerinti osztalék, így az ott előírt "kronologikus elsőbbségi szabály"-t nem kell érvényesíteni. Erre gondoltam már én is, de az óvatosság miatt nem ajánlottam senkinek.

Ha az adóhatóság nem emel kifogást akkor rendben. Viszont szerintem az eredeti kérdésben szereplő osztalékelőleg nem adható anélkül, hogy a korábbi ki lenne fizetve és továbbra sem hiszem, hogy adófizetés nélkül elengedhető lenne az osztalék. Ezt persze Te sem írtad, csak gondoltam összefoglalom az egészet.