Adófórum

Adózási és számviteli információk

fejletsztési tartélék

TAO

fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: Magdus29 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok Kedves Fórumozók!

Fejlesztési tartalékot képeztünk egyik cégünknél 2009-ben. A 2010. évi eredménye igen nagynak bizonyul, ezért arra gondoltunk, hogy ebben az évben is képeznénk fejlesztési tartalékot. Nem tudom, hogy ez megoldható-e? Ha 2009-ben is képeztünk tartalékot, akkor 2010-ben is megengedi a törvény? Ezzel sajnos nem vagyok teljesen tisztában. Valamint, ha 2010-ben volt beruházásunk (pl. használt gép) akkor azon összegeket ki kell vezetnem a fejlesztési tartalékból, és át kell vezetnem az eredménytartalékba, ugye?

Üdv.

Magdus29
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. dec. 30, 2010 10:21 am

Szia!

Egy kis pontosítás: nem átvezetjük az eredménytartalékba, hanem visszavezetjük, hiszen amikor képezzük, akkor azt az eredménytartalék terhére tesszük (413/414).

Egyébként igen, lehet képezni, nem kizáró ok ha megelőző évben is éltél ezzel e lehetőséggel, és olyan kritérium sincs, hogy csak akkor képezhető újabb, ha a meglévő már felhasználásra került.

Viszont pontos nyilvántartást kell vezetni róla, mikor képezted, mikor hsználtad fel, és mindig a legrégebben képzettet használd fel. Ennek főként majd akkor lesz jelentősége ha már több évi is van, érdemes precízen vezetni.

üdv

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » csüt. dec. 30, 2010 10:41 am

Szia, azt remélem tudod, hogy a fejlesztési tartalék terhére vásárolt eszköz értékcsökkenésével a TAO-alapot majd növelned kell. A fejl. tartalék tkp. egy előrehozott értékcsökkenés, azaz a köv. évek écs-jével most csökkented az adóalapot.

De ha minden évben a fejlesztési tartalékkal próbálod csökkenteni az adót, az előbb-utóbb nagyon visszaüthet!

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: Magdus29 » csüt. dec. 30, 2010 10:43 am

Szia!

 Igen, rosszul fogalmaztam az elején. Visszavezetésként értettem, csak nem volt jó a megfogalmazás. Igen, természetesen nyilvántartást azt vezetjük. Így akkor az adócsökkentést is érvényesíthetem, ugyanúgy, mint azt a korábbi évben tettem.

Nagyon szépen köszönöm a megerősítést.

Üdv. Magdus

Magdus29
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: Magdus29 » csüt. dec. 30, 2010 10:52 am

Szia. Igen, erről már olvastam, csak azt nem tudom, most hirtelen, hogy azt a TAO bevallás melyik sorában írom be. De pontosítsunk már kérlek: tehát ha 2010-ben vettünk eszközöket, amelyeket a fejlesztési tartalékba tudnánk be, azoknak az eszközöknek a 2010. évi écs-vel növelem az adóalapot? Ne haragudj, de fejlesztési tartalék feloldásával még nem volt dolgom, ez az első. Segítesz?

Magdus

Magdus29
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am

fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. dec. 30, 2010 11:54 am

Írok egy példát.

Lekötöttél 2009-ben 1 mill ft-ot.

2010. júl. 1-én veszel egy rozzant tgk-t 500 ezr ft-ért, mondjuk üzembe is helyezed, aktiválod.

A maradványérték mondjuk 20 ezer ft lenne, de a Számvit. politikádban úgy határozod meg, hogy ebből a szempontból jelentéktelen összeg, tehát 0-ának vesszük. Az egyszerűbb számolás kedvéért veszem így, mert lehetne akár 100 ezer is, nyilván másképp alakul az écs (a számvitel szerinti, mert az adótv szerintit nem befolyásolja).

Tao szerint 5 év alatt írhatod le,  tegyük fel a számvitel szerintit szintén 5 évben határozod meg.

2010. júl. 1-én visszavezetsz az er. tart-ba 500 ezer ft-ot.

A tgk écs a következőképpen alakul:

Szt szerint: 50 ezer ft (félévi)- szokásosan könyveled. Ez majd  adóalapnövelő tétel lesz, az adóbevallásban hogy hányadik sorba kerül lövésem sincs, ahova a Szt szerinti écs-t írjuk.

Tao szerint: mivel ez egy előrehozott amortizáció, adótv szerinti écs-t nem számolsz, tehát ez =0, és nem csökkenti az adóalapot.

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


fejletsztési tartélék

HozzászólásSzerző: Magdus29 » szomb. jan. 01, 2011 1:02 pm

Sziasztok!

Először is, Boldog Új Évet Kívánok Nektek és minden Fórumozónak.

Másodszor, nagyon szépen köszönöm a segítségeteket. Nagyon hálás vagyok.

Magdus

Magdus29
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:27 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég