Adófórum

Adózási és számviteli információk

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

TAO

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Helyi iparűzési adóval kapcsolatban lenne kérdésem. A feltöltési összeg kiszámításához kellene egy kis segítség.

Egy vállalkozásnak székhelye és telehelye van "A" településen, "B" településen 180 napot meghaladó építőipari tevékenységet végez, "C" településen ideiglenes építőipari tevékenységet végez 46 napig. Az egyértelmű, hogy "A" és "B" település között meg kell osztanom a helyi ipa-t. A "C" településen végzett tevékenység után a cég bevallotta és megfizette az ideiglenes helyi ipa-t (23.000.- Ft). Ezzel kapcsolatban lenne kérdésem, hogy ezt a 23 e Ft ideiglenes helyi ipa-t figyelembe vehetem-e az állandó jellegű kiszámításánál? A tavalyi nyomtatványokat néztem meg,de abban nincs lehetőség a levonásra, csak akkor ha az adott önkormányzatnál volt ideiglenes és állandó iparűzési tevékenység is. Előfordulhat, hogy 2-szeresen kell megfizetni a helyi ipa-t, vagyis egyszer megfizetem ideiglenest és utána az állandónál is figyelembe kell vennem a "C" település árbevételét, vagy esetleg levonhatom árbevételt?

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: Kiskovács » szer. dec. 08, 2010 8:08 am

Szia! Én 3 településre osztanám /bérarányosan/ az adó-alapot, és a C-nél bevésném a már befizetettet. Így a másik 2-re ennyivel kevesebb jutna, és a befizetett sem veszne el. Margó
Kiskovács
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » szer. dec. 08, 2010 9:07 am

Szia! Ezzel csak az a problémám, hogy honnan veszek még 135 napot? Egyébként lehet éppen ezért senki nem fizet ideiglenes helyi ipa-t, mert utólag nem levonható ha nem éri el a munkavégzés a 181 napot?

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: krizsikk » szer. dec. 08, 2010 9:47 am

Személyi jellegű kiadások arányában szétosztod az adóalapot a települések között, kiszámolod az adott településre az iparűzési adót, és annál a településnél, ahol vallottál-fizettél ideiglenes tevékenység után ip.adót, nála levonod. A bevallásban erre mindig is volt hely (16. sor) A C településen nem kellet ideiglenes ip.adót fizetni.

Ha kéred, van erre exel táblázatom, címem: kkpbt@vnet.hu

 

Krizsik

krizsikk
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: validitas » szer. dec. 08, 2010 9:58 am

Szia!

Az A és B települések között megosztott hipa-ból levonhatod a más településen megfizetett ideiglenest, olyan arányban, amilyen arányban a hipa a települések között megoszlik. Erre a nyomtatványon is kell legyen sor.

Pl. ha az adóalap 63%-a A településre jut, 37%-a pedig B-re, akkor A település hipájából levonod az ideiglenes 63%-át, a B-nél meg a 37%-ot.

a helyi adókról szóló, 1990.évi C. törvény 40.§-a:

(3) A székhely, illetőleg a telephely szerinti önkormányzathoz az adóévre fizetendő adóból, legfeljebb azonban annak összegéig terjedően - a (4) bekezdésben meghatározott módon - levonható az ideiglenes jellegű tevékenység után az adóévben megfizetett adó.


(4) Az ideiglenes tevékenység után megfizetett adó a székhely, illetve telephely(ek) szerinti önkormányzatokhoz fizetendő adóból a vállalkozás szintjén képződő teljes törvényi adóalap és az egyes [székhely, illetve telephely(ek) szerinti] önkormányzatokhoz kimutatott törvényi adóalapok arányában vonható le.
  
 

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » szer. dec. 08, 2010 10:03 am

Szia!

Akkor szerinted osszam meg. De ha a tevékenység időtartama a 30 napot meghaladja, de nem éri el a 181 napot, akkor ideiglenes ipa-t kell fizetni, nem? És ezt sajnos meg is tette a cég, így már nem sok esélyem van az állandó jelleggel végzett 181 napot meghaladó ipa. elszámolására.

Igen a bevallásban valóban szerepel az ideiglenes helyi ipa. levonása arra a településre vonatkozóan, csak én arra gondoltam, hogy a másik településeken szeretném ezt figyelembe venni, hogy ne kelljen 2-szer megfizetni a helyi ipa-t. De így akkor csak 1 lehetőség marad a 2-szeres adófizetés, és a 23 e Ft "elveszett" :( ?

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: hbrigitta79 » szer. dec. 08, 2010 10:29 am

Még egyszer megnéztem a bevallást, a 16. sorba be lehet írni az ideiglenes hipa-t, és a Böbe válasza alapján, akkor ide beírható a más településen megfizetett ideiglenes hipa, csak arányosítani kell.

Köszönöm a válaszokat!

hbrigitta79
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Ideiglenes helyi iparűzési adó levonható?

HozzászólásSzerző: krizsikk » szer. dec. 08, 2010 10:42 am

30-180 nap között ideiglenes bevallás, 181 naptól telephelynek minősül és normál bevallás. Helyi adók tv. 37 § 2/b. pont. Ha levonod, akkor nem fizeted meg kétszer. A Böbe által leírtakkal egyet értek, csak az önkormányzatokkal közelharcot kell vívni. Volt olyan, hogy a bevallásom emiatt felülbírálta az önkormányzat, (40.§ (4) bekezdés) nem akarta elfogadni, hogy rá is osztottam ideiglenes ip.adót, mert hozzá nem vallottam ideiglenes ip.adót.

Krizsik

krizsikk
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:26 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég