Oldal: 1 / 2

Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: putti
Következő kérdéssel fordulok hozzátok

Egy BT évek óta veszteséges, több millió forinttal mínuszos a saját tőkéje. Nagy összegű tagi kölcsön van nyilvántartva a könyveiben, hát, a szokásos.... A Bt működése teljesen ellehetetlenült, nincs esély annyi bevételre szert tenni, hogy a meglévő tagi kölcsönt ki lehessen belőle egyenlíteni. (Egyéb tartozása nincs ) A tulajdonosok szeretnék végelszámolással megszüntetni a Bt-t, hiszen a fenntartása is felesleges költségekbe kerül, de a könyvlésben levő tagi kölcsön miatt nem találunk rá megoldást. A tagok elengednék ezt a kölcsönt, csakhogy az elengedett kölcsön illetékkötelezettséget hoz maga után, sőt, most már  társasági adó kötelezettséget is, amit a tulajdonosok nem tudnak vállalni.
Kérdésem az lenne, hogy  járható út lenne e ez esetben, hogy a tulajdonosok magánszemélyként kölcsönt vesznek fel egy napra, ebből  pótbefizetést  eszközölnek a Bt pénztárába, majd a bekerült pénzből visszaveszik a tagi kölcsönt. (és viszaadják az egy napra kölcsönt nyújtónak). Így a tagi kölcsön kötelezettség kikerül a könyvekből, bár pótbefizetésként a lekötött tartalékban szerepelni fog, de így már esetleg megszűnhet. Illetve, hogy BT nél egyáltalán lehetséges e pótbefizetés a veszteségek rendezésére, mert a pótbefizetést eddig csak KFT nél olvastam

Kérem szíves tanácsotokat, milyen megoldást tudtok javasolni.  

Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 12:03 pm
Szerző: hvanna

 

Szia !

A kérdésed  első részére  nem tudom mi lehetne   a jó és szabályos megoldás. 

Az utolsó kérdésedre:

Nos a Betéti társaság is társasági forma  a GT szerint:

2. § (1) Gazdasági társaság csak az e törvényben szabályozott formában alapítható.

(2) Jogi személyiség nélküli gazdasági társaság a közkereseti társaság (kkt.) és a betéti társaság (bt.). Jogi személyiségű gazdasági társaság a korlátolt felelősségű társaság (kft.) és a részvénytársaság (rt.).

 

A pótbefizetés  a  veszteség rendezésére lehetséges. a GT szerint.

 

120. § (1) A társasági szerződés feljogosíthatja a taggyűlést arra, hogy a veszteségek fedezésére pótbefizetési kötelezettséget írjon elő a tagok számára. A szerződésben meg kell határozni azt a legmagasabb összeget, amelynek befizetésére a tag kötelezhető, továbbá a pótbefizetés teljesítésének módját, gyakoriságát, ütemezését, valamint a visszafizetés rendjét. A pótbefizetés összege a tag törzsbetétjét nem növeli.

(2) A pótbefizetési kötelezettséget - ha a társasági szerződés ettől eltérően nem rendelkezik - a törzsbetétek arányában kell meghatározni és teljesíteni. A pótbefizetés a törzsbetétek teljes befizetése előtt is előírható.

(3) A pótbefizetés késedelmes teljesítése vagy teljesítésének elmulasztása esetén a 14. § és a 138. § rendelkezéseit kell megfelelően alkalmazni, azzal az eltéréssel, hogy az üzletrész vételárából le kell vonni a nem teljesített pótbefizetés összegét, amely a társaságot illeti meg.

(4) A veszteség pótlásához nem szükséges pótbefizetéseket a - visszafizetés időpontjában a tagjegyzékben (150. §) szereplő - tagok részére vissza kell fizetni, a visszafizetésre csak a törzsbetétek teljes befizetése után kerülhet sor. Nem kell visszafizetni a saját üzletrészre jutó pótbefizetést.



Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 12:19 pm
Szerző: tothkornelia69
Amit bemásoltál a GT-ből (120. §) kft-re vonatkozik!

Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 12:54 pm
Szerző: nagy.andrea2

Szia, a pótbefizetés helyett van más megoldás is, igaz, ügyvéd kell hozzá!

http://www.adoforum.hu/szakmai_forum/tema/24293/mennyibe-kerul-a-tokeemeles-tagi-kolcsonbol?wa=ADO1010


Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 1:00 pm
Szerző: kiskuszko

Szia Putti!

Véleményem szerint Andi válasza szerintem jó lenne neked. A tagi kölcsönt akár egy technikai számlán keresztül futtatva is jegyzett tőkébe mehet át, de ehhez társasági szerőzdést kell módosítani.

 

 

Kuszi


Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 1:01 pm
Szerző: hvanna

 

A 120 § nem utal egy szóval sem arra, hogy jogi személy kft társaságra vonatkozna kizárólag, csak gyüjtő néven  "társasági szerződés " -t emlit.. vagy csak én értelmezem  rosszul? lehet. Szeretném tudni  hogy miért csak a KFT-re értelmezhető a 120 §,  de a kérdező is erre szeretne  részben választ kapni.

http://www.tokar.hu/index.php?option=com_content&task=view&id=33&Itemid=55

(1) Érdekesség, hogy pl. a betéti társaság nem jogi személy, de jogképes. Komoly elméleti vita tárgya társasági jogban járatos kollégáim között, hogy van-e egyáltalán különbség a jogi személy kft., és a nem jogi személy bt. között, szerzési képességük terjedelme, korlátai stb. szempontjából. Megkímélve az olvasót az unalmas részletektől, elárulom, hogy a világon semmi, de mégiscsak így az izgalmasabb, hogy különbséget teszünk köztük, különben az e tárgykörben kifejtett többévtizedes kutatómunka veszne  kárba.

vagy  egy másik érvelés:

Milyen formában lehet gazdasági társaságot létrehozni?

Gt-t kizárólag a törvényben meghatározott 4 formában lehet alapítani:

  1. Korlátolt felelősségű társaság
  2. Részvénytársaság
  3. Közkereseti társaság
  4. Betéti társság

Az első kettő jogi személyiséggel rendelkező gt., míg az utóbbi két társasági forma jogi személyiség nélküli.

Attól, hogy egy társaságnak nincs jogi személyisége, saját neve alatt még szerezhet jogokat, vállalhat kötelezettségeket, így jogképességgel rendelkeznek.

Változás 2006. július 1-től: közös vállalatot a 2006. évi IV. tv. hatályba lépése után nem lehet alapítani. A már meglévő közös vállalatokat nem kell megszüntetni, azok tovább folytathatják tevékenységüket.

 


Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 1:05 pm
Szerző: nagy.andrea2
Szia Anna, a pótbefizetést a Gt. Kft-re vonatkozó része említi, Bt-nél nem. Régebben én is azt hittem, hogy Bt-nél is lehet pótbefizetést teljesíteni, de azóta több ügyvédet megkérdeztem, mindegyik azt mondta, hogy nem lehet!

Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 1:08 pm
Szerző: tothkornelia69

Látod? Már megint olyan témában vitatkozol velem, amiről lövésed sincs!

1., Eleve a 120. § a IX. fejezetben van, ami egészében a kft-ről szól

2., a 120. § szövegezéséből is kiderül, hogy csak kft-ről lehet szó (pl taggyűlés)


Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 1:09 pm
Szerző: kiskuszko

A fogalmazásommal baj van, már látom!

Szóval egy társasági szerződés módosítással szerintem a tagi kölcsön jegyzett tőkébe mehet, nincs illetékfizetési kötelezettség. 

kuszi


Tagi kölcsön megszüntetése

HozzászólásElküldve: kedd okt. 26, 2010 1:09 pm
Szerző: hvanna
 OK. elfogadom.. meggyőztél..!! Köszi:-))