Adófórum

Adózási és számviteli információk

Lekötött tartalék feloldása ?

TAO

Lekötött tartalék feloldása ?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. okt. 23, 2010 3:07 pm

Sziasztok!

 Madora természetesen elismerem az érvelésed logikáját, sőt azonos gondolatok fordultak meg az én fejemben is. A saját rezsis beruházásoknál sem a beruházási szállító a másik számlapár és mégsem vitatjuk, hogy beruházásnak minősül. Az immateriális javaknál pedig a beruházási szállítóra könyvelünk beszerzéskor és megsem minősül "beruházásnak". Amikor a számviteli törvény a beruházási számlára rendel könyvelni egy tételt, akkor ezzel mintegy elismeri, hogy ez a gazdasági lépés beruházásnak minősül véleményem szerint.  Nézzük meg, hogy az átminősítést, hogyan kell szabályosan könyvelni .Természetesen egy percig nem vitatom, hogy ez túl könnyű és egyszerű lépés, de Te is tudod, hogy ez nem elég indok ahhoz, hogy ne legyen  használható. továbba valóban logikátlan lenne az is, (na nem mintha ez lenne az első, de...)  ha ez a törvényi rendelkezés egy egyszerű eladás-visszavásárlással kijátszható lennne.

Egyébként olvassátok el az alábbi linken található témaazonos PM állásfoglalást.  Szerintem magáért beszél.

http://barama.uw.hu/Helyi_ado_PM_allasfoglalas%20(2009.01.22.).doc

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lekötött tartalék feloldása ?

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. okt. 23, 2010 4:28 pm

Nem vagyok meggyőzve. A saját beruházást természetesen nem vitatom, (nem is vitattam) hogy beruházás, mert tárgyi eszközt hozok létre. Én a saját álláspontomat fejtettem ki, ez nem jelenti azt, hogy nekem van igazam. De a felhozott érveitek számomra nem elegendőek ahhoz, hogy nyugodt szívvel felszabadítanám a tartalékot. Én mindenképpen írásban kérnék szakmai véleményt a kérdésfeltevő helyében.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Lekötött tartalék feloldása ?

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. okt. 23, 2010 4:44 pm

:))) Reméltem is, hogy nem adod meg magad - főleg egykönnyen!

A saját rezsis beruházást természetesen csak példaként hoztam, mert ott is először anyag, stb. vásárlása történik és ezt követően lesz belőle beruházás.  A PM állásfoglalás idevágó része is arról szól, hogy abban az esetben ha a készleten lévő állatokat tenyészállattá minősítik át - beruházás történik. Ha pedig beruházás, akkor miért ne felelne meg a  feloldással kapcsolatos előírásoknak. A kérdező remélhetően megkeresi ad adóhivatalt és a kapott választ majd megosztja velünk.

 

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lekötött tartalék feloldása ?

HozzászólásSzerző: madora100 » szomb. okt. 23, 2010 6:01 pm

Zsuzsi!

Azért  vannak kételyeim még mindig, mert az állatok mindig valamiféle kivételezett helyen voltak és  vannak. Az agytekervényeim azt diktálják, hogy ha eleve tenyészállatot veszek, akkor az beruházás. Viszont ha a szaporulat megnő, akkor azt át kell minősíteni. Tehát nem analóg az eset a boncolgatott tárgyban szereplő esettel.   A növendék állat átminősítése , illetve az elszámolása saját beruházásnak fogható fel. Idézek a számviteli levelekből:A szaporulat tenyészállattá történő átminősítésekor az átminősített növendék állat (szaporulat, )könyv szerinti értékét (tényleges előállítási költségét) kell beruházásként a saját előállítású eszközök aktivált értékével szemben elszámolni. Könyvelési tételek: a saját termelésű készlet kivezetése a növendék állatok közül: T 581 - K 241, a tenyészállat beruházáskénti elszámolása: T 161 - K 582. A tenyészállattá átminősített növendék állatot az átminősítéssel egyidejűleg kell a tenyészállatok közé átvezetni (T 151 - K 161) és az áfát megfizetni, ami jellemzően levonható áfa lesz: T466 - K 467." Nem makacskodni akarok, de az állatok átminősítése példa nem használható a kérdésként feltett esetben.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Előző

Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 11 vendég