Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kapcsolt vállalkozás-e

TAO

Kapcsolt vállalkozás-e

HozzászólásSzerző: balazs33 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok.

A cégben 33% tulajdonrészem, de én vagyok az ügyvezető.
B cégben (Bt.)  pedig feleségemmel együtt (feleségem a beltag, de szerintem ennek itt nincs jelentősége) 100% tulajdonrészünk van.
A kapcsolt vállalkozás törvényi meghatározásában az adózás rendjéről 2003. évi XCII. törvény meghatározó befolyást említ....
Tehát a kérdés:
Az ügyvezető meghatározó befolyásnak számít-e? Szerintem NEM mivel: nem jogosult "vezető tisztségviselői vagy felügyelőbizottsága tagjai többségének megválasztására, illetve visszahívására, .."
Ismerőseimtől viszont azt hallom, hogy ennek ellenére az APEH kapcsolt vállalkozásnak minősíti az ilyen eseteket is...
Kérdésem, hogy szerintetek kapcsolt vállalkozás e a fent ismertetett A és B cég?

balazs33
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Kapcsolt vállalkozás-e

HozzászólásSzerző: ticus » kedd jún. 01, 2010 2:11 pm

A PTK 685.§ alapján, ha az A cégben nincs közeli hozzátartozódnak részesedése (mert akkor az hozzáadódna a te 33%-odhoz), akkor nem kapcsolt A és B vállalkozás.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kapcsolt vállalkozás-e

HozzászólásSzerző: balazs33 » szer. jún. 02, 2010 9:19 am

Szia, 

A jogszabályok alapján valóban nem minősül kapcsolt vállalkozásnak, azonban az APEH állítólag mégis annak veszi az ügyvezetőség miatt.
Az alábbi APEH állásfogallásban szerepel: "Kapcsolt viszony az irányításban, ellenőrzésben való közvetlen, illetve közvetett részvétel,..."
Egyszerűen nem tudok eligazodni, mivel a jogszabály szerint nem kapcsolt, az APEH mégis kapcsoltnak minősíti a saját állásfoglalásában! Van valakinek konkrét APEH-es tapasztalata ilyen ügyben?

APEH állásfoglalás:Kapcsolt vállalkozások

Akkor áll fenn a kapcsolt vállalkozás két személy között, ha:
- közülük legalább az egyik többségi irányítást jelentő befolyással rendelkezik közvetlenül vagy közvetve a másikban, vagy
- harmadik személy mindkettőjükben többségi irányítást jelentő befolyással rendelkezik közvetlenül vagy közvetve.

A többségi irányítást jelentő befolyás megvalósul, ha:
- 50 százalékot meghaladó a szavazati jog,
- valamely személy jogosult a vezető tisztségviselők, felügyelőbizottsági tagok többségének kinevezésére vagy leváltására.
Egymással szerződéses kapcsolatban álló felek viszonylatában lehet szó kapcsolt vállalkozásról, ideértve azt is, ha a felek kölcsönszerződésben számítanak fel a szokásostól eltérő kamatot.
A kapcsolt vállalkozások minősítéséhez nem szükséges, hogy valamennyi fél adózó legyen. A kapcsolt viszony adózó és természetes személy között is fennállhat, mindössze az a feltétel, hogy legalább az egyik fél adózó legyen.
Kapcsolt viszony az irányításban, ellenőrzésben való közvetlen, illetve közvetett részvétel, vagy a közvetlen, illetve közvetett szavazati jogok, vagy a jegyzett tőkében való közvetett, illetve közvetlen részesedés meghatározott mértéke alapján jön létre.
Ha egy vállalkozás csak közvetett módon rendelkezik (harmadik vállalkozásban) az előírt mértékű szavazati joggal, illetve jegyzett tőkével, akkor a közvetlen szavazati jogok, illetve a jegyzett tőkében való részesedés arányának szorzata határozza meg, hogy - a harmadik vállalkozással is - fennáll e a kapcsolt vállalkozás ténye.

 

 

balazs33
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Kapcsolt vállalkozás-e

HozzászólásSzerző: ticus » szer. jún. 02, 2010 1:06 pm

"Kapcsolt viszony az irányításban, ellenőrzésben való közvetlen, illetve közvetett részvétel"- ezt nem tudom, honnan lehet kiolvasni, én ilyet nem találtam sem a PTK-ban, sem a társasági adótörvényben. Ha józan paraszti ésszel gondolkodom (bár a törvényekben sokszor semmi logika nincs), akkor én is azt mondanám, hogy egy ügyvezetőnek jelentős befolyása van, hiszen szerződéseket köt, önálló döntéseket hoz. Nekem is volt egy kapcsolt vállalkozással kapcsolatos problémám, próbáltam eléggé utánaolvasni, de nem találtam ilyet.
ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Kapcsolt vállalkozás-e

HozzászólásSzerző: illesreni » csüt. nov. 04, 2010 10:14 am

" közvetlenül vagy közvetve  minkettőjükben többségi befolyással rendelkezik, azzal , hogy azokat  a közeli hozzátartozókat  , akik az adózóban és ms személyben többségi befolyással rendelkeznek , harmadik személynek kell tekinteni. " - ez van 2010 - től. 

 Ez egy idézet egy szaklapból:

"A közvetett befolyás meghatározásánál a vállalkozásban szavazati joggal rendelkező más személyt (a köztes vállalkozást) megillető szavazatokat meg kell szorozni a befolyással rendelkezőnek a köztes vállalkozás(ok)ban fennálló szavazatával. Ennek során, ha a természetes személy, a jogi személy, illetve a jogi személyiség nélküli gazdasági társaság a köztes vállalkozásban a szavazatok több mint 50 százalékával rendelkezik, akkor azt egy egészként kell figyelembe venni. A közeli hozzátartozók közvetlen vagy közvetett tulajdoni részesedését vagy szavazati jogát együtt kell számításba venni."

Tehát , ha valaki nem rendelkezik több, mint 50 % -kal , hanem csak 48% férj és 48 % feleség és 4 % gyermek . és egy másik bt-ben szintén csak családtagok vannak egyenlő szavazati joggal , akkor az nem kapcsolt vállalkozás ?

Nagyon fontos lenne tudnom.....

illesreni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég

cron