Adófórum

Adózási és számviteli információk

Eltérő üzleti évre való áttérés

TAO

Eltérő üzleti évre való áttérés

HozzászólásSzerző: ticus » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

 Egy cég 2010.április 1-ével eltérő üzleti évre tér át, tehát 2009.december 31-ig a normál társasági adó, helyi iparűzési adó bevallást kell beadni, majd 2010. január 1-től március 31-ig lesz egy üzleti év, ezt követően április 1-től 2011. március 31-ig lesz az első 12 hónapos eltérő üzleti év.

Kérdésem az előlegek bevallására és fizetésére vonatkozik, mivel sem az APEH-ban, sem a Fővárosi Önkormányzatnál nem tudtak rá válaszolni.

A társasági adóbevallásban a 06.lapon a program számolja  az előlegeket, 2010.július 1. és 2011. június 30. között, de a cégnek addigra már lesz még egy üzleti éve március 31-ig, akkor hogy alakulnak az előlegfizetési időszakok és az összegek a tört évben és az új üzleti évben?

Az iparűzési adóbevallásba pedig be lehetne írni az előlegfizetési időszakot, de erre a 3 hónapos üzleti évre hogy kell? Vagy nem kell? Mert március 15-ig elő van írva a 2008. év alapján. És az április 1-ével kezdődő üzleti év előlegeit a 3 hónap időarányosan számított kötelezettségei alapján kell megállapítani, vagy a 2009. év alapján?

 

Köszi: Ica

ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Eltérő üzleti évre való áttérés

HozzászólásSzerző: tevike » szer. márc. 17, 2010 4:29 pm

Ha lezárt éved van, akár 3 hónap, akkor be kell adnod a társasági adó bevallást és az majd kiszámolja az előleget. Persze, 2010-es bevallás nincs és nem tudom, hogy a 2009-est mikor teszik fel.

Az iparűzésinél 03.15-én kellett előleget fizetni, a szeptemberit majd az APEH-nak kell bevallani. Én beadnék egy záró bevallást az APEH-nek erről a 3 hónapról. Mivel ez évi, tehát az APEH-kell elszámolni.

tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Eltérő üzleti évre való áttérés

HozzászólásSzerző: tevike » szer. márc. 17, 2010 4:31 pm

Kieg: Ha nem teljes év volt régen, akkor naptári évre kellett kiegészíteni a várható (előző évi, előtársasági) bevételt és ennek alapján kellett az előleget megállapítani. 
tevike
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Eltérő üzleti évre való áttérés

HozzászólásSzerző: ticus » szomb. márc. 20, 2010 9:11 pm

Köszi, ezt értem, csak az a gondom, hogy ha kitöltöm a 0929-est,akkor a 6-os lapon négy negyedévre kiszámolja a program az előleget (a 2009-es év még normál üzleti év volt). Ebbe nem tudok belejavítani. Ez alapján előírja az APEH az előlegeket, de közben március 31-ei fordulónappal beadok egy törtévi bevallást, ahol szintén lesz előleg előírás átfedve a már bevallott előlegfizetési időszakot. Most akkor mikor kell az előleget befizetni, és egyáltalán melyik előleget? 

Az iparűzési bevallásban hibát jelez, ha átírom az előlegbevallási időszakot és a dátumokat, holott március 15. után június 15-ig kéne legközelebb előleget fizetni, majd december 15-ig (az áprilishoz képest a 3. és a 9. hónap 15-e). A júniusi és decemberi előlegek melyik év alapján lesznek előírva: a 2009. év után, vagy 2010. március 31. fordulónapi beszámoló alapján időarányosítva 12 hónapra? 

Szóval a bevallás kitöltésével nincs problémám, de hogy ez az egész előlegfizetés hogy fog működni a gyakorlatban...!!! Hát erről fogalmam sincs. A könyvvizsgáló szerint nem kellene most a 2009.évi bevallásban előleget bevallani, de a 0929. 6-os lapjába nem enged belejavítani a program.

ticus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:23 am

Eltérő üzleti évre való áttérés

HozzászólásSzerző: zspotorke » szomb. márc. 20, 2010 9:24 pm

Szia!

Nem mélyedtem bele, de nézz rá a 1029 EUD bevallásba. Szerintem ott választ kapsz a kérdésedre.

Ezt írják:

Az üzleti év adókötelezettségéről kell a jelen bevallást benyújtani:– ha a naptári év szerint működő adózó mérlegforduló napját megváltoztatja;Például, ha a megváltoztatott mérlegforduló nap először 2010.március 31., akkor az adózó a 2010. 01. 01. – 2010. 03. 31. közötti üzletiév adókötelezettségét a 1029EUD számú nyomtatvány, majd az eztkövető 2010. 04. 01. – 2011. 03. 31. közötti időszakról a 1029. számú

nyomtatvány kitöltésével tehet bevallást.

P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég