Szia Lia! Ebben másról is szó van, de hátha segít:
70/2009. Számviteli kérdés Társaságunk forintban vezeti könyveit, illetve a jegyzett tőkéje is forintban került meghatározásra. Hogyan kell az árfolyam-különbözeteket megállapítani, ha a jegyzett tőkét kívánjuk megemelni a társaság egyik tulajdonosa által nyújtott devizakölcsön-követeléssel? A jegyzett tőke emelése történhet a tulajdonosok általi pénzbeli hozzájárulással is, amelyet a tulajdonosok szintén devizában fizetnek be. Ebben az esetben hogyan kell az árfolyamot meghatározni?
A kérdésben szereplő társaság forintban vezeti könyveit, jegyzett tőkéje forintban meghatározott, ebből következően a jegyzett tőke emelését - mint minden jegyzett tőke emeléséhez nyújtott pénzbeli és nem pénzbeli hozzájárulást - forintban kell meghatározni, függetlenül attól, hogy a tulajdonos azt milyen pénznemben, illetve milyen pénznemre szóló követeléssel teljesíti. Ebből következően a létesítő okirat (a társasági szerződés) módosításakor rögzíteni kell a devizakövetelés és a deviza forintban kifejezett értékét (apport értékét), ahol indokolt rögzíteni azt is, hogy milyen árfolyamot vesznek figyelembe. Az árfolyamok meghatározásánál egyrészt indokolt figyelembe venni, hogy az eltérő pénznemből adódó árfolyam-különbözetek kockázata nem a társaságot terheli, másrészt a tulajdonosi hozzájárulásnál az apport értékéért a tulajdonos felel.
A létesítő okiratban (társasági szerződésben) a forintérték meghatározásánál akkor járnak el körültekintően a tulajdonosok, ha a külföldi pénzértékre szóló követelés forintértékét az apport rendelkezésre bocsátása napján érvényes, a társaság által a számviteli politikában választott árfolyamon határozzák meg. [Ebből az is következik, hogy a társaság tulajdonosainak a létesítő okirat (a társasági szerződés) módosításakor a devizakövetelés-apportot indokolt rendelkezésre is bocsátaniuk.]
Amennyiben a tulajdonosok a jegyzett tőkét devizában teljesítik, akkor a deviza forintértékét az átutalás napja szerinti, a társaság által a számviteli politikában választott árfolyamon indokolt meghatározni. Ha a rendelkezésre bocsátás (fizetés) napi árfolyammal számított forintértéke mégis kevesebb lenne, mint a létesítő okirat (a társasági szerződés) szerint teljesítendő forintösszeg, akkor a tulajdonosoknak pótlólagos vagyoni hozzájárulási kötelezettségük keletkezik. Amennyiben magasabb, akkor a tulajdonosoknak rendelkezniük kell arról, hogy a fennmaradó összeggel mi történjen, például azt vissza kell fizetni a tulajdonosoknak, vagy elengedett kötelezettségként kezelik és rendkívüli bevételként elszámolja a társaság.
Így árfolyam-különbözetként csak a tulajdonos által rendelkezésre bocsátott devizakövetelés apportkénti rendelkezésre bocsátása napi választott árfolyama és a társaság könyveiben a tulajdonossal szemben fennálló devizakötelezettség nyilvántartási árfolyama közötti különbözet jelenhet meg, a követelés és a kötelezettség összevezetésekor.
A számviteli elszámolás a következő.
1. Ha a tulajdonos a devizakövetelést, illetve a devizát a tőkeemelés cégbírósági bejegyzését megelőzően rendelkezésre bocsátja, átutalja (a rendelkezésre bocsátás napi, illetve az utalásnapi számviteli politika szerinti árfolyamon számított forintértéken):
T Követelés
Deviza-betétszámla
K Jegyzett, de még be nem fizetett tőke
2. A létesítő okiratban (társasági szerződésben) a tulajdonosok által forintban meghatározott tőkeemelés elszámolása a cégbírósági bejegyzés időpontjával:
T Jegyzett, de még be nem fizetett tőke
K Jegyzett tőke
3. Amennyiben a Jegyzett, de még be nem fizetett tőke számlának T-egyenlege lesz, akkor a tulajdonosoknak még vagyoni hozzájárulást kell teljesíteniük, ha K-egyenlege lesz, akkor az a tulajdonosok felé fennálló tartozást mutatja, amit a tulajdonosok megállapodása szerint rendez a társaság.
4. A tulajdonossal szemben devizában fennálló devizakötelezettség és -követelés összevezetése - a kisebbik összegben - könyv szerinti értéken, majd a fennmaradó egyenleg elszámolása árfolyam-különbözetként:
T Kötelezettség
K Követelés
és
T Kötelezettség
K Pénzügyi műveletek egyéb bevétele
vagy
T Pénzügyi műveletek egyéb ráfordítása
K Követelés
[2000. évi C. törvény 84. § (7) f), 85. § (3) f)]
Üdv.