Adófórum

Adózási és számviteli információk

Rezsi költség ... sokadszor

TAO

Rezsi költség ... sokadszor

HozzászólásSzerző: palmika » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

Egy Kft kocsmát üzemeltet. Az ingatlan haszonélvezője a kft egyik tulajdonosa, aki ingyenesen járul hozzá az ingatlan hasznosításához. A közüzemi számlák a haszonélvező nevére szólnak, nincs külön számla a Kft nevére, csak almérőkkel lehet megállapítani a pontos fogyasztást. A szolgáltató almérőről nem tud különáló számlát kiadni, az almérőt nem lehet átírni a kft nevére, hanem új szerződőként kellene fellépnie, ami jelentős költséggel járna. Az APEH szja-s kollégáí azt az infót adták, hogy csak a rezsi továbbszámlázására nem lehet adószámot kérni. Bérleti díjjat nem akar kérni a saját vállalkozásától, mert nagyon mínuszba vinné a céget. Másrészről szja-t se akar fizetni. Láttok-e valami megoldást a rezsi elszámolására.  Eddig a rezsi számlák 15 %-át számoltuk el, mint a székhely költsége. 

előre is köszi: palmika

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Rezsi költség ... sokadszor

HozzászólásSzerző: Irén mama » kedd márc. 16, 2010 2:02 pm

Palmika Hello!

Ugy gondolom, hogy az üzlet használatának ingyenes átengedéséről kellene egy  

dokument, szerződés, olyan tartalommal mintha pénzért lenne bérbeadva .

Ebbe a szerződésbe kellene feltüntetni a közmüvel kapcsolatos dolgokat. Pl.

a hé jogosult nevére érkezett számla alapján, a kft köteles a fogyasztását az

almérőknek megfelelően megfizetni. Vagy a használattal kapcsolatos károkat ki viseli.

Biztositani is kellene az üzletet, hogyha betörés, csőtörés stb van, a biztositónak a helyzet

egyértelmü legyen. Mert a biztositó majd mossa a kezét és nem fizet, mert jogilag rendezetlenek

a dolgok. Szerintem át kellene beszélni ügyvéddel. A közüzemi számla másolatát pedig a

kifizetés számitása mellé kellene tenni. Ez a bérleti szerződéssel együtt elég kellene, hogy legyen.

Üdv. Irén

 

 

 

 

 

 

Irén mama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am

Rezsi költség ... sokadszor

HozzászólásSzerző: palmika » kedd márc. 16, 2010 7:50 pm

Szia,

A szerződés pontosan úgy szól, hogy az hasznosításért cserébe az üzemeltető köteles elvégezni az igazolt karbantartási, állag megőrzési munkákat. Ezek mind olyan költségek, melyet a magánszemély bérbeadó is elszámolhatna, ha számlázna, és persze tételes költség elszámolást választana, igy jövedelme nem keletkezett. A rezsi elszámolásra az APEH szerint számla ellenében lehet. Én úgy gondolom, hogy az Szt szerint számviteli bizonylat elegendő. Erre azt írja a törvény, többek között, hogy belső vagy külső bizonylat a megfelelő dokumentációval alátámasztva.Így szerintem a hé nevére szóló számla, melyen kiemeljük az almérő adatait elegendőnek kell lennie. Magánszemély oldalán egyéb bevételbe sorolnám, mely esetén nem bevétel az igazoltan elszámlható költség, így nincs adóalap.

Hol sántít az elgondolás? Mért ragaszkodik az APEH az adószám kiváltásához?

palmika
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Rezsi költség ... sokadszor

HozzászólásSzerző: Irén mama » kedd márc. 16, 2010 10:27 pm

 Helló Palmika!

Az APEH ugy gondolkodik, hogy ha pénzért van bérbeadás, és az órák nem lettek a vállalkozás nevére iratva, akkor a közmüdijak megemelik a bérleti dijat. Igaz,hogy aztán költségként el is számolhatja, de elvesztette a 10 %-os költséglehetőséget, és igy többet adózik.

Jelen esetben ingatlanbérbeadás nincs, sőt közmüórabérbeadás sincs. Van egy megállapodás, hogy az almérőn lévő fogyasztás a kft fogyasztása. Közösen használnak egy ingatlant. A magánszemély nem végez semmilyen bevételszerző tevékenységet.  A kft nem müködik kifizetőként, tehát egyéb jövedelemként sem tudom értelmezni. A közös ingatlanhasználat miatt, a közmüköltséget közösen fizetik fogyasztásuk arányában. Egy probléma van az, hogy a főóra a magánszemély nevén van, aki viszont semmit sem adott bérbe. Szerintem nem kell vele foglalkozni, szépen az almérő szerint megosztani a fogyasztást. Gondolkodtam rajt, hogy még hogyan lehetne elintézni a dolgot, pl, a kft átutalja a részét a szolgáltatónak, majd a  magánszemély sem fizeti ki csekkre, hanem személyesen bemegy az irodára és megkérdezi, hogy mennyi tartozás van még a számláján, és ha lehet ott befizeti vagy kér egy üres csekket és azon befizeti a különbözetet. De ezt hülyeségnek találom.

De hátha még valakinek van ötlete. Én már találkoztam olyannal, pl, osztatlan közösségben, van egy megyeijogu városban egy udvar, kb 10 lakással, bolttal, mühellyel, és egy választott képviselővel. A tulajdonosokalmérős vizórával,  de egy főórával rendelkeztek, és a főóra mindig jóval többet mutatott mint az almérők összege. Negállapodtak, hogy az ingatlanban lévő személyek száma alapján osztják szét a vizdijat. A vállalkozások igy számolták el költségként.

A másik, 3 bolt van egymás mellett, de csak a középsőben vannak a főórák, a szélsőkben csak almérők. A középső bérlő a z órákat a nevére veszi, és a költséget az almérők szerint megosztja.

Nem tudok okosabbat kitalálni. Üdv Irén

 

 

 

 

Irén mama
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:25 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég

cron