Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mennyibe kerűl a tőkeemelés tagi kölcsönből

TAO

Mennyibe kerűl a tőkeemelés tagi kölcsönből

HozzászólásSzerző: andbal » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A projektelőkészítés nagy arányban a tulajdonosok tagikölcsönéből van finanszírozva mivel a projektcégnek még nincs árbevétele. Most hogy tőkebefektetőt várunk, szeretnénk az eddigi tagi betéteket tőkésíteni. Egyetértek azon véleménnyel hogy ezt hamarabb kellet volna meggondolni és egyből jegyzett tőkeként befizetni. Szeretném tutni véleményetek szerint mennyibe kerűl ez a lépés a cégnek most 2010-ben. Érvényesek még a Böbe és mások által megfogalmazott érvek, mely szerint illeték és adómentesen meg tudjuk oldani a jelenlegi szabályok figyelembevételével. Sokat segítenétek ha válaszolnátok, bár mi is legyen a végeredmény.

Előre is kösz!! 

andbal
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Mennyibe kerűl a tőkeemelés tagi kölcsönből

HozzászólásSzerző: mariska16 » szer. feb. 03, 2010 8:46 pm

Szia!

Ezt kétféleképpen is meg lehet oldani:

1. Amennyiben a társaságnak van kp-je, akár a pt-ban, akár folyószámlán, akkor abból előbb vissza kell fizetni a tagi kölcsönt. Majd ugyanazt a pénzt befizetni tőkeemelésbe.

2. Amennyiben nincs kp, akkor kölcsönt felvenni (banktól v. magánszemélytől is lehet, de ne a tagtól!), majd a kölcsönből visszafizetni a tagi kölcsönt. A visszafizetett tagi kölcsönt be lehet fizetni tőkeemelésbe, abból visszafizetni az idegen kölcsönt. Így tulajdonképpen csak a pénz van megforgatva, de ezzel ki lehet védeni védeni az illeték és adófizetést. 

üdv: Mariska

 

mariska16
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am

Mennyibe kerűl a tőkeemelés tagi kölcsönből

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. feb. 03, 2010 8:54 pm

Szia!  A tag az elismert követelését beviheti jegyzett tőkeként.. ez nem minősül elengedett követelésnek, hiszen ellenérték fejében történik (ellenérték a tulajdonhányad a cégben).

Mivel jegyzett tőkét emelni taggyűlési határozat alapján lehetséges és társasági szerződés módosítással jár.. a költség a cégnél merül fel a társasági szerződés módosítással kapcsolatos: ügyvédi, és cégeljárási illetékek.  Nem biztos, hogy olvastam azokat az írásokat, amiket említel..

Ha a tagi kölcsönökkel t.tőkét akartok emelni a cégben, akkor az alábbi még hasznodra lehet:

"12/2008. Számviteli kérdés 

A Gt. 13. §-ának (2) bekezdése alapján nem pénzbeli hozzájárulás lehet az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelés is. A társaság tulajdonosa által a társaságnak nyújtott kölcsön is elismert követelés. Lehet-e azzal, mint nem pénzbeli hozzájárulással a jegyzett tőkét növelni? És ha lehet, a tőkeemelést hogyan kell a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni?


A gazdasági társaságokról szóló 2006. évi IV. törvény (a továbbiakban: Gt.) 13. §-ának (2) bekezdése alapján nem pénzbeli hozzájárulás lehet az adós által elismert vagy jogerős bírósági határozaton alapuló követelés is. A kft.-nél a törzstőke felemelhető pénzbeli, illetve nem pénzbeli hozzájárulás szolgáltatásával. Feltétele ennek a társasági szerződés módosítása, a pénzbeli, illetve nem pénzbeli hozzájárulásnak a társaság rendelkezésére bocsátása a Gt.-ben előírt módon és időben, továbbá a törzstőke változásának a cégjegyzékbe történő bejegyzése.
A Gt. hivatkozott előírása nem zárja ki a nem pénzbeli hozzájárulások közül a társaság tulajdonosának a társasággal szembeni, a tulajdonosi hitel (tagi kölcsön) nyújtása miatti követelését. Természetesen azt is, mint minden, a nem pénzbeli hozzájárulások közé tartozó eszközt, dokumentáltan a társaság rendelkezésére kell bocsátani, a társaságnak pedig át kell vennie. Az átvett tagi követelést a társasági szerződés módosításában meghatározott értéken a kft.-nél állományba kell venni. Mivel a jegyzett tőke emelése csak ezt követően lehetséges, a követelés állományba vételét nem lehet tőkeemelésként könyvelni, ezért azt - mint a tulajdonossal (a taggal) szembeni kötelezettséget - a kötelezettségek között kell szerepeltetni. Bár a jegyzett, de még be nem fizetett tőkeszámla jellegét tekintve eszközszámla, nincs akadálya annak, hogy azon - mintegy kötelezettségszámlán - az apportált követelés teljes összege megjelenjen, függetlenül attól, hogy a nem pénzbeli hozzájárulást nem csak a jegyzett tőke növelésére adták. (A tőketartalékba helyezés csak a tőkeemelésnek a cégjegyzékbe történt bejegyzése után lehetséges.)
A leírtak alapján az első könyvelési tétel az alapító okirat módosítása és a követelés dokumentált rendelkezésre bocsátása után: T Nem pénzbeli hozzájárulásként kapott (átvett) követelés számla - K Alapítókkal szembeni rövid lejáratú kötelezettségek (Jegyzett, de még be nem fizetett tőke) számla.
A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény 35. §-ának (4) bekezdése alapján a kft.-nél a törzstőke felemelése miatti jegyzett tőkeváltozást a cégjegyzékbe való bejegyzés alapján, a bejegyzés időpontjával kell a könyvviteli nyilvántartásokban rögzíteni. Ezzel az időponttal kell könyvelni a jegyzési érték és a névérték különbözetének összegében meghatározott és ténylegesen rendelkezésre is bocsátott, a társasági szerződésben is rögzített tőketartalék-növekedést.
A leírtakból következően a tőkeemelésről szóló társasági szerződés módosításának a cégjegyzékbe történt bejegyzése időpontjával a rendelkezésre bocsátott, nem pénzbeli hozzájárulás (az adott esetben a tagi követelés) miatti kötelezettséggel szemben könyvelendő a jegyzett tőke, illetve a tőketartalék növekedése: T Jegyzett, de még be nem fizetett tőkeszámla - K Jegyzett tőke és tőketartalék.


A tagi követelésnek nem pénzbeli hozzájárulásként a társaság rendelkezésére bocsátása valójában azt jelenti, hogy a tulajdonos követelését átengedte a társaság részére. Így a tőkeemelés bejegyzését követően a társaságnak az apportálás miatt önmagával szemben lesz követelése. Ezáltal azonban a tagi kölcsön miatt a társaságnak a tulajdonossal szemben kötelezettsége is a társasággal szembeni kötelezettséggé válik. Mivel ugyanazon összegben van a társaságnak önmagával szemben követelése is, meg kötelezettsége is, ennek a rendezése a két számla összevezetésével történhet: T Tagi kölcsön miatti kötelezettség számla - K Nem pénzbeli hozzájárulásként kapott (átvett) követelés számla.
[2006. évi IV. törvény 13. § (2)]"
  
 Üdv.

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mennyibe kerűl a tőkeemelés tagi kölcsönből

HozzászólásSzerző: validitas » szer. feb. 03, 2010 9:48 pm

Szia!

Igen, a korábban leírtak még érvényesek, és ezt az előző bemásolt cikk is megerősítette. A társ.szerződés módosításával és egyéb iratok elkészítésével járó ügyvédi költség persze felmerül, meg gondolom a Cégbíróság felé is kell valami közzétételi díjat fizetni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mennyibe kerűl a tőkeemelés tagi kölcsönből

HozzászólásSzerző: Mazurka » vas. feb. 14, 2010 7:08 pm

Szia,

mi most vagyunk túl hasonlón. mariska16 válaszával nem értek egyet, nincs szükség pénzforgalomra, Validitás és Melcsi62 válasza maximálisan helytálló.: Mazurka

Mazurka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:24 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron