Miért fizessek többet???
Bizonyára Ön is tudja, hogy 2010-re jelentősen változtak az adózási szabályok. Különösen az egyéni vállalkozókat és társas vállalkozások személyesen közreműködő tagjait érinti érzékenyen (a hivatalos propagandával ellentétben) az SZJA kulcsok emelése, illetve a tevékenységre jellemző piaci kereset (amelynek senki által – főleg évek múlva az APEH által - nem vitatható egzakt meghatározása megoldhatatlan feladatnak látszik), mint társadalombiztosítási járulékalap bevezetése.
Lehet azonban olyan törvényes lehetőség, amely e kedvezőtlen hatások mérséklésére törvényes és legális lehetőséget nyújthat a társas vállalkozók számára.
A sokáig megszokott és berögzült gyakorlattal szemben ma már van lehetőség arra, hogy a betéti társaságok beltagja(i) is munkaviszonyt létesítsenek saját gazdasági társaságukkal. Ennek jogszabályi alapját a Gazdasági társaságokról szóló törvény 22 § (3)-a teremti meg:
"(3) A vezető tisztséget - ha a társasági szerződés eltérően nem rendelkezik - nem láthatja el munkaviszonyban az egyszemélyes gazdasági társaság tagja, illetve a közkereseti és a betéti társaság üzletvezetésre egyedül jogosult tagja."
Tehát van jogi lehetőség Bt-ben és Kft-ben is munkaviszonyt létesíteni a beltag(ok)nak, tagoknak Amennyiben a munkaviszony legálisan létrehozható, attól kezdve a Bt., Kft gazdálkodó tevékenységében való részvételért nem közreműködői díj, hanem munkabér jár.
Az pedig évek óta köztudott, hogy adózási és járulékfizetési szempontból a munkabér kedvezőbb, mint bármely más egyéb juttatási forma.
A teljesség igénye nélkül pár előny 2010-ben:
- igénybe lehet venni a csak a munkaviszonyból származó jövedelmek utáni adójóváírást. Ez 2010 évben akár havi 15 100 Ft is lehet. Azaz egy év alatt több mint 180 000 Ft.
- kedvezményes adókulccsal (25 % ) lehet juttatni étkezési utalványt.
- cafeteria keretében a munkaviszonyban álló bt-tag otthoni internet-használata is adómentesen kifizethető.
- adómentesen kifizethető a közigazgatási határon túlról történő munkábajárás 9 Ft/km átalány gépjármű költsége. (Amennyiben van saját tulajdonú személygépjárműve és a munkavégzés települése nem azonos a lakóhelyével.)
Mit lehet tenni ahhoz, hogy ezen törvényes és legális előnyökkel élni lehessen:
- Felül kell vizsgálni a Társasági szerződést, hogy a cégvezetés formájáról, a beltagok tevékenységéről miképpen rendelkezik.
- Ezt követően törölni kell a szerződésből a személyes közreműködés kötelezettségét.
- Rögzíteni kell, hogy a beltag(ok) a szerződés módosítást követően munkaviszonyban látja el a társaság vezetésével kapcsolatos feladataikat.
(Figyelem! Visszamenőleges hatállyal ezt nem lehet megtenni, mivel a munkaszerződés létrejöttét legkésőbb a munka megkezdésekor be kell jelenteni az adóhivatalnak a 10T1041-es nyomtatványon.)
- A társasági szerződés módosítása után meg lehet kötni a munkaszerződést a bt-beltag(ok)kal, a Társaság tényleges teherbíró képességéhez igazodó mértékű munkabér és egyéb juttatások meghatározásával. A munkakör megnevezése lehet pl. ügyvezető és orvos. Az adózási és járulékfizetési kötelezettségeknek így az orvosi munkakörhöz tartozó FEOR számmal lehet eleget tenni.
Jelen figyelemfelhívás tájékoztató jellegű, nem a teljesség igényével készült és nem minősül jogi tanácsadásnak.