Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

TAO

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: andiszaz » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Bt. társaság a tagjainak nyújtott kölcsönt. Jegybanki alapkamat+5%-ot fizetnek utána.

A társaság elhatározza hogy megkezdi a végelszámolását (kb. február elején). 

Mi lenne a jobb megoldás?

- ha visszafizetnék a kölcsönt, és kivennék osztalékként (de az már 27%-os EHO-val menne, ugye? nem láttam átmeneti rendelkezést a 2009. évben előírt osztalékok ehojára)

- elengedné a bt. a kölcsönt. 

Ez utóbbi mivel járna? Illetékfizetéssel vagy ugyanúgy működne, mintha osztalékként vennék ki? Társasági alapot nem kell vele növelni, vagy ebben is tévedek?

Az APEH nem ugrana rá erre a megoldásra egyből?

Tanácstalan vagyok egyenlőre, kérlek, segítsetek!

 

Andi

andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jan. 05, 2010 10:29 pm

Szia Andi!

Ha a Bt. elengedi a tagjának nyújtott kölcsönt, az a magánszemélynél egyéb bevétel, s mint ilyen, az összevont adóalap része, ezért SZJA köteles. A Bt-nek pedig 27% EHO-t kell fizetnie utána. Ha a tagok munkaviszonyban vannak, és ezen jogviszonyukban kapták a kölcsönt, akkor pedig járulékköteles mind a tagnál, mind a Bt-nél.

Mivel SZJA-köteles, illeték kötelezettség nincs. A Bt-nél viszont adóalap növelő tétel az elengedett követelés összege. Úgyhogy ez sem olcsó megoldás.

Szerintem az osztalékot meg kell állapítani, a kifizetendő osztalékból az SZJA-t, EHO-t le kell vonni, majd a nettó összegből a kölcsönt kompenzálni kell. Ha ezután marad visszafizetendő kölcsön vagy kifizetendő osztalék, azt pénzügyileg rendezni szükséges.

Üdv: Böbe

 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 05, 2010 10:42 pm

Én úgy tudom, korrekció nélkül elszámolható 2010-től a visszafizetési kötelezettség nélkül adott támogatások, juttatások, véglegesen átadott pénzeszközök, térítés nélkül átadott eszközök vagy nyújtott szolgáltatások illetve az átvállalt kötelezettségek összege.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jan. 05, 2010 10:52 pm

Az elengedett követelés is? Mert ez nem véglegesen átadott pénzeszköz, hanem elengedett követelés a Bt-nél.
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 05, 2010 11:18 pm

Lehet, nem jó szót emeltem ki vastagon. Ha az átvállalt kötelezettség nem korrekciós tétel, akkor meglátásom szerint az elengedett követelés sem az. Kizárásos alapjon kéne megnéznünk, hogy mi az, amely bent maradt a korrekciós tételek között. Megpróbálok még kutakodni. Nem állítom, hogy 1oo%-ban igazam van, de próbáljuk meg kideríteni.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd jan. 05, 2010 11:24 pm

Böbe! Megtaláltam a hivatkozást. Adóalapnövelő a behajthatatlannak nem minősülő , adóévben elengedett követelés, kivéve ha a követelés elengedése magánszemély javára történik.  (h 1 pont)
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jan. 05, 2010 11:36 pm

Köszi! Még nem készültem fel eléggé az idei változásokból - egyelőre a tavalyi évben élek, most zárjuk az évet, jövő héten könyvvizsgálat. Mostanában nem igazán lesz időm másra:-))
validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: andiszaz » szer. jan. 06, 2010 10:54 am

Köszönöm a válaszaitokat!

Még így is marad az a verzió, hogy osztalékot írunk elő  az eredménytartalék terhére, aztán visszafizetünk, stb.

Igazából az elengedés még úgy merült volna fel, hogy 2009. évben történt, (EHO miatt), viszont ott még növeli az adóalapot. Úgyhogy sehogyse járnának jól vele.

Ugye ti is így érzékelitek?

 

Andi

andiszaz
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Bt. tagoknak nyújtott kölcsön elengedése

HozzászólásSzerző: validitas » szer. jan. 06, 2010 11:02 am

Szia Andi!

Egy számításon le kellene vezetni. Ugyanis kikönyveled a 8-asba, mint elengedett követelés, majd adóalapot növelsz, ekkor ugye - és || tétel az adóalapnál, tehát adóhatása nulla.

Csak az SZJA az érdekes, mert ha a tagnál a 36%-os sávba kerül, akkor máris több, mintha osztalék lenne. 

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 5 vendég