Adófórum

Adózási és számviteli információk

Kölcsön elengedés

TAO

Kölcsön elengedés

HozzászólásSzerző: wkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

2004-2005 évben egy bulgár cég kereskedelmi kölcsönt nyújtott részünkre, ennek egy részét vissza fizettük a fennmaradó részt a cég idén elengedé.

Kérdésem az lenne, hogy milyen módon lehetséges ,milyen a TAO-n kivüli adóvonzata van,és hogyan könyvelem, egyszerűen a 989 egyéb vagyonnövekedéssel járó rendkívüli bev.közzé? Bocsi, hogy ilyen tudatlan vagyok. de ilyennel még nem volt dolgom.

Válaszaitokat előre is köszönöm!

 

wkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Kölcsön elengedés

HozzászólásSzerző: MázlisPanni1 » szer. aug. 26, 2009 7:58 am

   

     Szia!

    Tao-n és társ. különadón kívüli adóvonzata nincs. A kötelezettséggel szemben a 989-re

    könyveled. Kell hozzá az elengedésről szóló hiteles szerződés.

    Üdv. Panni

MázlisPanni1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Kölcsön elengedés

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. aug. 26, 2009 11:20 am

Kata!

A megszűnt kötelezettségnek számviteli, társasági adó, különadó, polgári jogi és illeték, valamint 2009. január 1-től szűk körben személyi jövedelemadó vonzata is van. (ez utóbbival most ne foglalkozzunk, mert nem érinti a kérdésedben feltetteket.

Az elengedett kölcsön számviteli vonzata: Az Sztv. 86. § (3) bekezdésének h) pontja alapján az elengedett kötelezettséget rendkívüli bevételként kell lekönyvelni, ezzel az adott évi adózás előtti eredmény növekszik. A kölcsönnel kapcsolatban – tekintettel arra, hogy ezek nyújtásának célja elsősorban a jelentkező pénzügyi nehézségek rendezése, illetve kiküszöbölése – nem gyakori, de előfordulhat, hogy ezek közvetlenül eszközbeszerzéshez kapcsolódnak, majd elengedésre kerülnek. Ebben az esetben az Sztv. 86. § (4) bekezdésének c) pontja alapján a képzett rendkívüli bevételt el kell határolni passzív időbeli elhatárolásként, és az eszköz költségként való elszámolásával azonos ütemben lehet feloldani. Az elhatárolt összeg azonban nem haladhatja meg az eszköz elhatároláskori könyv szerinti értékét.

Az elengedett kölcsön társasági adó vonzata: A számviteli résznél látható, hogy az elengedett kötelezettség, mint a rendkívüli eredmény része a társaság adózás előtti eredményét növeli.
Tekintettel azonban az ilyen gazdasági események valóban rendkívüli jellegére, ezt a hatást ellensúlyozza a Tao. tv. 7. § (1) bekezdésének ly) pontja. Ez alapján a rendkívüli bevételként lekönyvelt elengedett kötelezettséget társasági adóalapot csökkentő tételként lehet figyelembe venni, ha azt a 7. § (8) bekezdésében felsorolt eredeti jogosult engedi el, így társasági adó vonzat nem keletkezik. Amennyiben ellenőrzött külföldi társaság engedte el a kölcsönt, akkor nem lehet csökkenteni a TAO alapot.

Az elengedett  kölcsön különadó vonzata
: Ellentétben a társasági adóval, az államháztartás egyensúlyát javító különadóról és járadékról szóló 2006. évi LIX. törvény (továbbiakban: Különadó tv.) 3. § (3) bekezdése mint adóalapot csökkentő tételt, az elengedett kötelezettséget nem tartalmazza, így az alapját képezi a különadónak.

Az elengedett tagi kölcsön polgári jogi és illeték vonzata: A Ptk. 579. § (1) bekezdése szerint az ajándékozási szerződés alapján az egyik fél a saját vagyona rovására a másiknak vagyoni előny juttatására köteles. A kötelezettség, tartozás elengedése megfelel az ajándékozás törvényi meghatározásának, hiszen a tagi kölcsön nyújtója nyilvánvalóan vagyoni hátrányt szenved el az elengedéssel, a társaság pedig vagyoni előnyhöz jut. Egyértelmű továbbá, hogy két illetve több fél viszonyáról van szó, hiszen a gazdasági társaságok a tagoktól elkülönülő önálló jogalanyisággal rendelkeznek (elkülönült szervezet, vagyon illetve felelősség).

Ebben a kérdésben alapvető változást hozott az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (továbbiakban: Itv.) 2008. január 1-től hatályba lépő változása, amely illetékkötelessé tette az elengedett tagi kölcsön összegét. Az Itv. 11. § (1) bekezdésének c) pontja alapján ugyanis az ajándékozási illeték tárgya a vagyoni értékű jogról ellenszolgáltatás nélkül történő lemondás. Az Itv. 102. § (1) bekezdésének d) pontja alapján pedig vagyoni értékű jognak minősül ingyenes vagyonszerzés esetén a követelés. Az Itv. szűk körben menteséget is biztosít az illeték alól. Abban az esetben ugyanis, ha a kölcsönszerzôdés jogosultjának követelése végérvényesen megszűnik és 10 000 forintot meg nem haladó összegű követelés elengedésére kerül sor, az ügylet mentes az ajándékozási illeték alól.Az illetékkötelezettség az Itv. 3. § (2) alapján az elengedésről kiállított okirat aláírásának a napján keletkezik és az a vagyoni előnyt szerző társaságot terheli. Ezt az It. 11. § (2) bekezdése alapján az APEH részére 30 napon belül kell bejelenteni, amely a bejelentés alapján veti ki az illetéket.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég