Adófórum

Adózási és számviteli információk

14,5% értékcsökkenés??

TAO

14,5% értékcsökkenés??

HozzászólásSzerző: VZsuzsa1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

Van egy tárgyi eszköz, melynek értéke 200.000 Forint felett van. A TA tv. szerint 14,5%-os leírási kulcs érvényesíthető rá, mert egyéb berendezés. ( 2. sz. mell. IV. c) pont )

Viszont a TA tv.1.sz mell. 9. pontja azt mondja, hogy 50% leírás érvényesíthető rá....

Most akkor melyik az igaz???

Köszönettel:

Zsuzsa 

 

VZsuzsa1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

14,5% értékcsökkenés??

HozzászólásSzerző: kovalkata » hétf. jún. 08, 2009 5:21 am

Szia Zsuzsa!

Az 50% az alkalmazható rá, de nem kötelező. Először azt kéne megnézni, hogy a számviteli politika milyen mértékűt határoz meg rá. Ha abban a 14,5 % a jó, akkor én biztos nem variálnék a társasági adóval az 50 %al, mert én jobb szeretem ha az sztv. és atv. szerinti megegyezik. És ha nem állapítasz meg rá maradványértéket. Persze, ez csak én vagyok :-). És hát attól is függhet, mennyire kell a költség a cégnek. Nyilván ha két év alatt írod le, többet elszálhatsz rá. De azért ha jóval 200 ezer feletti az értéke, és komolyabb gép, nyilván nem használódi el két év alatt. Én többnyire a számítástechnikai berendezéseknél szoktam ezt a két évet használni, mert azok valóban nagyon hamar elavulnak.

Üdv. Kata

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

14,5% értékcsökkenés??

HozzászólásSzerző: DerStauner » szer. júl. 01, 2009 2:56 pm

szia!

egyébként meg jellemzően jelentős értékű berendezéseknél szokták alkalmazni a magasabb tao leírási kulcsot, hiszen az ugye visszatehető tao csökkentő tételbe (míg ugye a sztv szerinti növelő). így kb 2-3 évig is előfordulhat, hogy társasági adót szinte nem is kell fizetni, mert olyan magas a tao szerinti écs a számv. écs-vel szemben (persze ha nincs más jelentősebb növelő tétel). de amúgy ez a hatás értelemszerűen a 2-3 év letelte után megfordul, mert akkor már nincs tao écs.

DerStauner
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég