Adófórum

Adózási és számviteli információk

üzlethelyiség örökös használati jogának écs-je

TAO

üzlethelyiség örökös használati jogának écs-je

HozzászólásSzerző: GITTA1 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

A következőben szeretnék segítséget kérni:

egy kft könyvelésében eddig ingatlan nem szerepelt. A régi ügyvezető iratainak összepakolása során hivatalos papírokat találtunk arról, hogy az kft örökös használati joggal rendelkezik arra az üzlethelyiségre, amiben egyébként eddig is működött. ( a céget tavaly vettük át.)

Hogyan oldható meg ennek a vagyoni értékű jognak a beállítása a cég könyveibe? Mivel örökös jogról van szó, hogyan számolható el értékcsökkenés? Kell-e egyáltalán, hiszen az ingatlan értéke folyamatosan nő?

GITTA1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

üzlethelyiség örökös használati jogának écs-je

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. feb. 25, 2009 12:22 pm

Szia!

 

Én piaci értéken venném nyilvántartásba, ha szükséges, akkor szakértői véleményt kérnék az értékéről. Ha jelentős összegű a hibahatás, akkor a mérleget is módosítani kell (középső oszlopba: előző évek módosításai). A kontírtétel másik lába szerintem a 98-as (rendkívüli bevétel), de várd meg a többiek véleményét is. 

 

Értékcsökkenés

Sztv. 52. § (6) Nem szabad terv szerinti értékcsökkenést elszámolni az olyan eszköznél, amely értékéből a használat során sem veszít, vagy amelynek értéke - különleges helyzetéből, egyedi mivoltából adódóan - évről évre nő.

.

Üdv. Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

üzlethelyiség örökös használati jogának écs-je

HozzászólásSzerző: GITTA1 » szer. feb. 25, 2009 12:37 pm

ingatlanszakértői véleményt már decemberben kértünk: e szerint több mint 20mft a jog értéke.  az első gondolatom nekem is az volt, hogy 98-ra könyvelem majd elhatárolom és az értékcsökkenéssel arányosan oldom fel (mert ha a 20mft után egybe kell adózni, akkor tönkre is megyünk!) itt lépett be az a probléma, hogy hogyan számoljuk el az értékcsökkenést?
GITTA1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

üzlethelyiség örökös használati jogának écs-je

HozzászólásSzerző: nagy.andrea2 » szer. feb. 25, 2009 5:35 pm

Nem tudom, most nézem a TAO-tv. 7. § zs) pontját, de sajnos itt nem ír ingatlanhoz kapcsolódó vagyoni értékű jogról. Pedig de jó lenne...

 

Andi

nagy.andrea2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég