Oldal: 1 / 1

Fenn áll a kapcsolt vállalkozási viszony?

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: horvathkata_8212

Ti szerint az alábbi cégkapcsolat(ok) kapcsolt vállalkozásnak minősülnek?

1., "A" BT-ben 50-50%-ban tulajdonos 1-1 személy. "B" KFT-ben ugyanez a 2 személy ugyancsak 50-50%-ban tulajdonos. A 2 személy között házassági, élettársa kapcsolat nincsen, csak van egy közös gyermekük. Mindkét cégben ugyanolyan jogokkal rendelkeznek, a szavazati jogok is 50-50%. Az egyik személy a BT-ben a másik személy pedig a KFT-ben ügyvezető, és az ellentétes cégekben vannak munkaviszonyra bejelentve.

 2., Amennyiben ugyanez a 2 személy alapít egy "C" KFT-t 50-50%-ban tulajdonosként akkor az már kapcsolt vállalkozásnak minősülne?

 Köszönöm a válaszokat!


Fenn áll a kapcsolt vállalkozási viszony?

HozzászólásElküldve: vas. feb. 15, 2009 6:13 pm
Szerző: monti771

Fenn áll a kapcsolt vállalkozási viszony?

HozzászólásElküldve: vas. feb. 15, 2009 8:07 pm
Szerző: thzs

Szia Kata!

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. LXXXI. törvény 4. § 23) pontja alapján kapcsolt vállalkozásnak minősül:

a) az adózó és az a személy, amelyben az adózó - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával - közvetlenül vagy közvetve többségi irányítást biztosító befolyással rendelkezik;
b) az adózó és az a személy, amely az adózóban - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával - közvetlenül vagy közvetve többségi irányítást biztosító befolyással rendelkezik;
c) az adózó és más személy, ha harmadik személy - a Ptk. rendelkezéseinek megfelelő alkalmazásával - közvetlenül vagy közvetve mindkettőjükben többségi irányítást biztosító befolyással rendelkezik.

Többségi irányítást biztosító befolyásnak minősül az is, ha valamely személy jogosult a vezető tisztségviselők, többségének kinevezésére vagy leváltására.

A többségi irányítást biztosító befolyás meghatározásához a közeli hozzátartozók szavazati jogát együttesen kell figyelembe venni.

Nem a részesedés mértéke, hanem a szavazati jog, illetve a kinevezés, leváltás joga a meghatározó a kapcsolt vállalkozási viszony fennállása szempontjából.

Ptk. HATODIK RÉSZ ZÁRÓ RENDELKEZÉSEK

685. § E törvény alkalmazásában

b) közeli hozzátartozók: a házastárs, az egyeneságbeli rokon, az örökbefogadott, a mostoha- és neveltgyermek, az örökbefogadó-, a mostoha- és a nevelőszülő, valamint a testvér; hozzátartozó továbbá: az élettárs, az egyeneságbeli rokon házastársa, a jegyes, a házastárs egyeneságbeli rokona és testvére, valamint a testvér házastársa;


 Fentiek szerint tehát jelenleg sem a férfi, sem a nő nincs kapcsolt vállalkozási viszonyban sem a Bt.-vel, sem a Kft.-vel, mivel nincsenek egyikben sem többségi tulajdonban. (Azt le kell ellenőrizni a társasági szerződésben, hogy a szavazati jogokra, a vezető tisztségviselők kinevezésére és visszahívására vonatkozóan bizonyosan nem rendelkezik egyikük sem külön jogokkal.)

 

Ha egy harmadik Kft.-t alapítanak, és hasonlóan egyikük sem lesz többségi tulajdonban, nem rendelkeznek többségi szavazati jogokkal és vez.tisztségviselők kinevezésének jogával, akkor a harmadik Kft.-vel sem lesznek kapcsolt vállalkozási viszonyban.

 

Természetesen a három vállalkozás egymáshoz való viszonya sem lesz így kapcsolt vállalkozási viszony.

 

Zs.

(

 

 


Fenn áll a kapcsolt vállalkozási viszony?

HozzászólásElküldve: kedd feb. 17, 2009 1:50 pm
Szerző: horvathkata_8212

Szia Zs!

Köszönöm gyors és teljeskörű válaszodat. Én is úgy gondolom, ahogy leírtad, csak az egyik ismerősöm (jó szakember!) megilyesztett, mivel közölte, hogy ez kapcsolt vállalkozásnak minősül.

Fent írtad, hogy: "Többségi irányítást biztosító befolyásnak minősül az is, ha valamely személy jogosult a vezető tisztségviselők, többségének kinevezésére vagy leváltására." --> ez alatt azt kell érteni, hogy egyedül jogosult lenne? Tehát ha a szavazatoknak csak a felével rendelkezik, akkor már nem jogosult, ugye?!

Ha a 3. cégben mindkét fél ügyvezetőnek lesz megjelölve akkor az befolyásolna valamit?

Köszönöm

Kata


Fenn áll a kapcsolt vállalkozási viszony?

HozzászólásElküldve: kedd feb. 17, 2009 2:42 pm
Szerző: thzs

Szia Kata!

Lehet mindkettőjük ügyvezető, tökéletesen paritáson vannak így is. Sőt lehet csak az egyikük a társasági szerződésben kinevezve ügyvezető. A lényeg, hogy egyik tulajdonosnak sincs olyan - külön, egyedül is érvényesíthető - jogosítványa, amellyel a vezető tisztségviselőt kinevezheti, ill. visszahívhatja.

 

Zs.