Adófórum

Adózási és számviteli információk

Tartalék képzés

TAO

Tartalék képzés

HozzászólásSzerző: hedl » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szeretnék segítséget kérni Feljesztési tartalék képzéssel kapcsolatban.

egy Társaság adózás előtti eredménye: 30 000 e ft - adóalap csökkentő tétel ( kisváll.kedv.eszköz miatt, valamint iparüzési adó ) 12 000 e ft : maradék adóalap: 18 000 e ft. Szeretnénk jövöre saját beruházás keretében földterületet vásárolni és arra épiteni egy mühelycsarnokot. Kb. 12 000 e ft értékben.

Képezhetek e rá fejlesztési tartalékot., és igy a tényleges adóalapom csak: 6 000 e ft lenne.

A fejlesztési tartalék felhasználásánál tudom, hogy a földterület nem vehető figyelembe mert nem számolható rá écs. De az épülő csarnok bele számit, esetleg ha nincs teljesen kész mondjuk 2009 dec. 31.-én.

Válaszotokat előre is köszönöm.  Marika

 

 

hedl
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tartalék képzés

HozzászólásSzerző: june1 » vas. dec. 21, 2008 3:52 pm

Szia Marika!

 

A fejlesztési tartalék képzésének egyik feltétele, hogy a tartalék az adózás előtti eredmény maximum 25%, maximum 500 millió forint lehet. Ez utóbbi ebben az esetben nem számít most, de a 12000e Ft-ot nem képezheted, mert az meghaladja a 25%-ot.

"Alapvetően kétféle megközelítés jöhet szóba: az első szerint azzal valósul meg a beruházás, hogy az adózó a mérlegében beruházás címen a megadott időtartamon belül új összeget mutat ki, a második szerint pedig ezzel még nem, hanem csak azzal, ha ezt az összeget aktiválja is, vagyis a beruházási számláról átvezeti a konkrét tárgyi eszköz számlájára. A két megközelítés között csak akkor van különbség, ha az adózó a tárgyi eszközt nem helyezi üzembe rögtön a beszerzés után, vagyis ha a beruházási számlán nemcsak egy pillanatig szerepel az eszköz bekerülési értéke. (Tipikus példája ennek egy ingatlan-beruházás, ahol az első beszerzéstől az üzembe helyezésig akár több év is eltelhet.) Ilyen esetben a második megoldás óvatosabb megközelítést jelent, mert ez az eszköz üzembe helyezését, használatba vételét is megköveteli a fejlesztési tartalék feloldásához."

A feloldásra négy éved van, és  a törvény a fentiek szerint megköveteli az üzembe helyezést, viszont ha nem vagytok kész 2009. dec. 31-én, akkor van még rá három éved.

 

Üdv: Ildikó

june1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Tartalék képzés

HozzászólásSzerző: hedl » vas. dec. 21, 2008 4:44 pm

szia ildikó.

A fejlesztési tartalék  az adózás előtti eredmény 50 % -ig képezhető vagy rosszul tudom? és ha csak a második évtől oldom fel nem jár szankciókkal ?, hogy az elaő évben elméletileg befejezetlen beruházásként tartom nyilván. örülnék ha segiténél.

marika

hedl
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tartalék képzés

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. dec. 21, 2008 4:58 pm

Sziasztok!

2008-ban a TAO szerint az AEE 50%-a köthető le maximum, és ez nem lehet több, mint 500 mill.ft. (tao tv 7. §1.bek f, pont).

Tehát, ha az AEE= 30millió ft, akkor ennek max. a felét lehet az er.tart.ból a lekötött tartalékba helyezni (fejl.tart).

Ha a lekötés évét követő 4 évig nem oldod fel a fejl. tartalékot úgy, hogy abból beruházást valósítasz meg akkor szankcionálja a tv. Tao 7. § (15)

Üdv:Nelly

Tehát: ha 2008. dec. 31-én lekötöd, 2012. dec.31-ig kell megvalósítanod a beruházást (aktiválni is), hogy ne legyen fizetendő adód, kés pótlékod ezzel kapcsolatban.

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Tartalék képzés

HozzászólásSzerző: june1 » vas. dec. 21, 2008 5:16 pm

Szia!

 

Így igaz, tényleg, bocsánat... csak volt egy korábbi esetem, amit most oldottunk fel... még egyszer bocs. 50%, és a feloldás úgy van, ahogy Nelly mondja.

june1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:22 am

Tartalék képzés

HozzászólásSzerző: hedl » vas. dec. 21, 2008 6:10 pm

Köszönöm a válaszaitokat.

Kellemes karácsonyt és Boldog új évet kivánok nektek.

Marika

 

hedl
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég

cron