Adófórum

Adózási és számviteli információk

Néhány apróság!!!

TAO

Néhány apróság!!!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Néhány dologban bizonytalan vagyok, ezért a segítségeteket kérem!

1., eredménytartalékból lekötött tartalékba vezethetem az adózás előtti eredmény 50 %-át maximum (fejlesztésre). A beruházásra igénybe vett (TAO 7. 1. zs.) szerinti kedvezményt figyelembe kell venni ekkor az adózás eredményt illetően? (pl: van 10mill. AEE, 5 milliót lekötök, és másfél milliót a zs pont alapján kedvezményként figyelembe veszek, vagy 10 miil-1,5 mill, és ennek a fele köthető le?)

2., a 100 e ft alatti termelőeszközökre is alkalmazhazó a zs pont, ha egyösszegben elszámoltam az écs-t beszerzéskor?

3., vállakozó bankkártyáját ellopták a tárcájával együtt, benne volt a pinje is, így a bankszláról leemeltek 450 ezer ft-ot. Tettes természetesen nincs meg, rendőrségi jk van. Könyvelés: 389/384, 368/389, 86/368 OK? Ez a ráfordítás adóalapnövelő lesz?

4., feltörték a teherautóját, több száz ezer ft értékben szerszámokat, gépeket vittek el.Terven felüli écs, majd kivezetem. Ez is adóalapnövelő lesz a bevallásban (8. § 1.b)? Akkor is szükséges adóalapot növelnem, ha bűncselekmény  miatt kellett az eszközt kivezetnem? Tettes itt sincs, rendőrségi feljelentés volt, kártérítést nem kapott, csak KGFB-je volt.

Egyelőre csak ennyi a nyűgöm!

Meg még az, hogy nagyon sok kp van a PÉNZTÁR-ban, ugye nem kell folytatnom !?

Köszönöm a segítséget előre is!

Nelly

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Néhány apróság!!!

HozzászólásSzerző: Panni49 » pén. okt. 31, 2008 6:26 am

Szia Nelly!
Hangosan gondolkodom.fejlesztési tartalékra képezhető ahogy írod,az AEE. 50%-a.A Te esetedben 5M.Ft. 7§1 bek.f pont.Maradt még 5M forintod.
Kis és középváll.csekély öszzegű tám. az AEE.-t  nem haladhatja meg.7§ 1 bek.zs.pont,valamint a 11,-12 pont.Tehát akkor 5M forint.illetve a Te esetedben 1,5M Ft.
Én először külön számlaszámra vezetném át a lekötött tartalékon belül  a képzett fejelsztési tartalékot ,majd ami maradt AEE,abbó képezném   a deminimis támogatást.
Szeintem a kisértékű termelőgépekre is alkalmazható mind a két eset,csak a beruházás számlán át kell vezetni,mert a törvény az adóévi beruházások értékéről szól.
Remélem,hogy a másik témához is kapsz hozzászólást.Üdv.Panni
Panni49
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Néhány apróság!!!

HozzászólásSzerző: takine2 » pén. okt. 31, 2008 7:51 am

Szia Nelly!

Azt írod, hogy nagyon sok kp van a pénztárban. Gondolom, hogy egyéni vállalkozóról van szó. Ezt már Kata is felvetette 09.20-án "Egyénik házipénztára" címszó alatt. Tőled is azt tudom kérdezni, hogy a nettó osztalékot kiadod-e a pénztárból? A Kata által feltett kérdés már a lezártak között van. Remélem, hogy valamit tudtam segíteni. 

Üdv. Margó 

takine2
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

Néhány apróság!!!

HozzászólásSzerző: validitas » pén. okt. 31, 2008 12:42 pm

Szia Nelly!

1. A fejl.tartalék miatt 5 mill.Ft-ot lekötsz, adóalapcsökkentés és + a tao.7.§ 1.zs.pont alapján 1,5 mill Ft.

2. Igen, alkalmazható.

<>3. A bankkártya eltulajdonításával kapcsolatban van egy adózási kérdésre adott válasz, igaz 2001.évi, de szerintem az elvet tekintve még mindig érvényes, és érvényes a gk.feltörésre is. :

2001/65. Adózási kérdés
eltulajdonított pénzeszköz adójogi következményei
[Tao. tv. 8. § (1) bekezdés d) pont, 3. számú melléklet A fejezet 5. pont, Sztv. 81. §, 77. § (2) bekezdés a) pont]
A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (Tao. tv.) 3. számú melléklete A fejezetének 5. pontja szerint nem a vállalkozás érdekében felmerülő költség, ráfordítás a hiányzó eszköz könyv szerinti értéke - az eltulajdonított pénzeszköz -, ha egyértelműen megállapítható, hogy a hiány megfelelő gondosság mellett nem merült volna fel [Tao. tv. 8. § (1) bekezdésének d) pontja].
A pénzeszköz eltulajdonítása esetén az elszámolás a következő módon történhet:


1. A felelős (a felelősség teljesen vagy csak részben) megállapítható és a társaság kötelezi a felelőst a kár (teljes összegének vagy egy részének) megtérítésére.


a) Ha a felelős (a felelősség teljesen) megállapítható és a társaság kötelezi a felelőst a kár teljes összegének megtérítésére, akkor a Tao. tv. 8. § (1) bekezdésének d) pontja alapján nincs adózás előtti eredmény növelési kötelezettség.


b) Ha a felelős (felelősség) csak részben állapítható meg és a társaság kötelezi a felelőst a kár egy részének (a felelősség függvényében reá jutó részének) megtérítésére, akkor a különbözet esetén vizsgálni és bizonyítani kell a gondosságot - az eset összes körülményének figyelembevételével - és az adózás előtti eredménynövelési-kötelezettség is [a Tao. tv. 8. § (1) bekezdés d) pontja alapján] ennek függvényében merül fel vagy sem.


2. Abban az esetben, ha a káreseménnyel kapcsolatban a biztosító kártérítést fizet, nincs adózás előtti eredménynövelési-kötelezettség, akkor sem, ha az önrész miatt nem a teljes összeget téríti meg a biztosító.


3. Ha a felelős (a felelősség) nem állapítható meg, akkor vizsgálni és bizonyítani kell a gondosságot - az eset összes körülményének figyelembevételével - és az adózás előtti eredménynövelési-kötelezettség is [a Tao. tv. 8. § (1) bekezdés d) pontja alapján] ennek függvényében merül fel vagy sem.


A pénzlopás megtörténte tehát nem automatikusan jelenti az adóalap növelő tétel alkalmazását. Vizsgálni és bizonyítani kell a gondosságot, amelynek megítélése - az eset összes körülményére figyelemmel - minden esetben csak egyedileg lehetséges. A megítéléshez elengedhetetlenül szükséges, de nem feltétlenül elégséges a rendőrségi jegyzőkönyv. A káreseményt kiváltó, befolyásoló okok, tényezők, a pénz biztonságos őrzésének feltételei megállapításához támpontul szolgálhat a vállalkozás pénzkezelési, illetve egyéb belső szabályzata, annak különösen a napi záró készpénzkészletre, a pénz szállítására, védelmére vonatkozó rendelkezései, illetve a felelősség szabályai.


A számvitelről szóló 2000. évi C. törvény alapján a káreseményekkel kapcsolatos - hiányzó - pénzösszeget az egyéb ráfordítások (81. §), illetve a káreseményekkel kapcsolatosan kapott bevételeket az egyéb bevételek között [77. § (2) bekezdésének a) pontja] kell elszámolni.
[PM Jövedelemadók főosztálya 13.489/2001. - APEH Adónemek főosztálya 1224246663/2001.; AEÉ 2001/8.)

Az biztosan nem mondható megfelelő gondos eljárásnak, hogy a tárcájában volt a PIN-kód is, tehát sztem azzal az összeggel biztosan meg kell emelni a társ. adó alapját. A gk.feltörésnél pedig fontos szempont, hogy miért voltak a kocsiban a cuccok, egy elvállalt munkához ment, vagy éppen magánügyben. Erre kell egy jó szabályzat, ki-hogyan-mikor viheti az eszközöket. Majd jkv-ben rögzíteni, éppen hova tartott velük, milyen üzleti célból. Ekkor nem kell adóalap növelés sztem.

A nagy összegű házipénztár komoly gond, erről már volt szó, nem igazán tudok rá sajnos jó megoldást.

Üdv:Böbe   

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Néhány apróság!!!

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » csüt. nov. 13, 2008 11:06 pm

Sziasztok!

Nagyon köszönöm a segítséget! A fejlesztési tartalék megkavart kissé. De átolvastam a válaszaitokat többször is, és a tv 7.§(1) f pontját, Adózás előtti nyereség 50%-a maximum. Ez után veszem figyelembe a növ-csökk. tételeket. Az zavart meg, ha ha pl. figyelembe veszem a beruh. kedvezményt, akkor az adózás előtti nyereség már ennyivel csökken. De a "nyers" eredményt kell néznem.

Böbe! A PIN-nel vagyok nagy bajban, mert a rendőrségi jk. is tartalmazza, hogy a tárcája belső zsebében volt felírva, tehát a biztonságos pénzkezléssel köszönő viszonyban sem áll a cselekedet (ez bukta!). A gépek Ok, mert szerelni járnak vidékre, szüksége van a szerszámokra, és éppen melózás közben nyomták fel az autót. De nagyon aranyos volt akkor is (ezt nem gúnyból mondom, tényleg csípem), felhívott, hogy mit tegyen! Mondom futás a rendőrségre!

A bankkártyával is ez volt, este 10-kor telefon, ecseteli mi a pálya. "Tegyél feljelentést, és tiltsd le a számlát!" 

Máskülönben az egész rendőrségi nyomozás egy kalap sz...t ért. Először is közölték vele, úgysem lesz meg a tettes, a vidékiek még jegyzőkönyvet sem vettek fel. Mit tegyek? Mondom menj a megyei kapitányságra! Ok, feljelentést tett másnap. Bement a pénzintézethez is, kérte, hadd nézhesse meg a videofelvételt, amit a bankautomatáknál készítenek. Személyiségi jogokra hivatkozva közölték, nem mutathatják meg. Hónapok múltán a rendőrség kiadta neki. Egy környékbelit vélt felismerni az illetőben, igaz csak a szeme és orra látszott a maszk miatt, de szerzett a srácról egy fotót (láttam is) egyértelmű a hasonlóság (inkább azonosságnak mondanám). A rendőrök azt javasolták, ne gyanúsítson konkrét személyt, mert ha a bíró úgy ítéli meg, hogy teljes bizonyosságal nem állapítható meg a személye, még ő járhat pórul (becsületsértés, stb). Majd közölték, kihallgatják a lehetséges elkövetőt, min TANUT!!! (de előbb tanácskoztak, hogy is legyen, mert csak úgy nem törhetnek rá a bűnöző úrra, tehát telefon, mikor ér rá; természetesen mindent letagadott). Így véget ért a nagy kaland!!!

Köszönet még egyszer!

Üdv:Nelly

Ui: készülök a reggelire (just for ladies!)

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Néhány apróság!!!

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. nov. 13, 2008 11:32 pm

Szia Nelly!

Sajnos ma már a bűnözőknek áll a világ, a törvények egyedül az ő jogaikat védik, a károsult meg mehet a ... az úristenhez panaszra! A rendőrségre nem, mert ők aztán nem foglalkoznak vele. Még a végén dolgozniuk kellene. DE egyszer talán nálunk is megváltoznak ezek a dolgok, és remélem kaphatnak 300 évet is, meg lesz olyan rendőrségünk is, aki tényleg elkapja a bűnözőket és védi a becsületes állampolgárokat.

A pénzre visszatérve: ha ilyen elővigyázatlan volt, akkor sajnos adóalap növelő tétel lesz a ráfordításként elszámolt összeg. S ha az ügyvezető alkalmazott is, akkor még kártérítést is kellene fizetnie a Munka Törvénykönyve előírásainak figyelembevételével. Ezt a munkáltatói jogok gyakorlójának kellene rá kirónia.

Hát igen, lassan már reggeli idő lesz, és bár általában nem szoktam reggelizni, de kivételt tehetek néhányszor  :-))

Üdv és szép álmokat, rózsás csókokat! Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron