Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bejelentett részesedés

TAO

Bejelentett részesedés

HozzászólásSzerző: kovalkata » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Van valakinek ilyenje, vagy találkozott már valaki ilyen esettel? Bejelentett részesedés a Tao tv. 4 § 5. pontja szerinti legalább 30% mértékű részesedés másik cégben, feltéve hogy azt az adózó a megszerzést követő 30 napon belül bejelenti.

Miért célszerű ezt bejelenteni, milyen előnyök (hátrányok) származnak ebből? Ha bejelentjük, milyen nyomtatványon kell?

Előre is köszönöm, Kata  

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bejelentett részesedés

HozzászólásSzerző: tothkornelia69 » vas. aug. 10, 2008 5:16 pm

Szia Kata!

Túl sokat nem tudok róla, az APEH honlapon ez áll:

Bejelentett részesedés
[Tao. tv. 4. § 5. pont, 7. § (1) bekezdés dz) pont]
2008.03.10.

A társasági adóról és az osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény (a továbbiakban: Tao. tv.) 4. § 5. pontjában szereplő fogalom-meghatározás szerint a bejelentett részesedés a belföldi jogszabályok alapján létrejött jogi személyben, jogi személyiséggel nem rendelkező társas cégben és külföldi személyben (kivéve az ellenőrzött külföldi társaságot) szerzett legalább 30 százalék mértékű részesedés, feltéve, hogy az adózó a részesedés megszerzését a szerzést követő 30 napon belül bejelenti az adóhatóságnak. A 30 napos határidő elmulasztása esetén igazolási kérelem előterjesztésének nincs helye.

Amennyiben egy újonnan alakult gazdasági társaságban szerez egy társaság legalább 30 százalékos mértékű részesedést, akkor a bejelentési kötelezettségre előírt, a szerzéstől számított 30 napos jogvesztő határidő múlását az újonnan alakult társaság cégbejegyzésének napjától kell számítani.

Egy anyavállalatnak a 100 százalékos tulajdonában lévő leányvállalatából kiválással létrejövő társaságban lévő legalább 30 százalékos részesedésére is alkalmazhatóak a bejelentett részesedésre vonatkozó törvényi rendelkezések. A bejelentési kötelezettségre előírt 30 napos határidőt ilyenkor is a kiválással létrejött gazdasági társaság cégbejegyzésének napjától kell számítani.

A Tao. tv. 7. § (1) bekezdés dz) pontjának 2008. január 1-jétől hatályos előírása alapján az adózás előtti eredményt csökkenti a bejelentett részesedés értékesítésének adóévi árfolyamnyeresége, feltéve, hogy a részesedést az adózó (ideértve jogelődjét is) az értékesítését megelőzően legalább egy éven át folyamatosan az eszközei között tartotta nyilván. E kedvezményt nem csak a 2008. január 1-jét követően megszerzett részesedésekre lehet alkalmazni, hanem minden korábbi (2007-ben) bejelentett részesedésre is. Például egy társaság a 2007. november 1-jén szerzett – és 30 napon belül be is jelentett – legalább 30 százalékos részesedésének már a 2008. november 1-jétől történő értékesítése esetén érvényesítheti a tárgybani adózás előtti eredményt csökkentő tételt.

[PM Jövedelemadók főosztálya 4108/2008. – APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 1559809421/2008.]

http://www.apeh.hu/adoinfo/tarsasagi/bejelentett_reszesedes.html

Bejelentés: 08T201T

(a kapcsolt is, és a részesedés bejelentése is )

Fogalmam sincs még milyen előnyei, vagy hátrányai lehetnek, egy biztos:

Big Brother majd jól odafigyel erre is!

Kata! Ha ezek megint a quadosaid, menten lepetézek!

Üdv:Nelly

közben megnéztem:201T -B lap 9. rovat (változásbejelentés)

9. rovat: Ebben a rovatban lehet bejelenteni a Tao. tv. 4. § 5. pontja szerinti, a belföldi

jogszabályok alapján létrejött jogi személyben, jogi személyiséggel nem rendelkező

társas cégben vagy külföldi személyben szerzett, legalább a jegyzett tőke 30

százalékát elérő részesedést szereztünk. A bejelentést a szerzést követő 30 napon belül

lehet megtenni, mely határidő elmulasztása esetén igazolási kérelemnek nincs helye

tothkornelia69
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Bejelentett részesedés

HozzászólásSzerző: kovalkata » vas. aug. 10, 2008 5:50 pm

Szia Nelly!

Kapaszkodj meg, ők azok :-)))

Üdv. Kata 

kovalkata
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég