Adófórum

Adózási és számviteli információk

minimumadómég mindig

TAO

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: penzugy22006 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szasztok!

Segitséget kérek minimum adó adó alap meghatározása ügyében, mert a könyvvizsgálóval napok óta vitában vagyok

tényadatok

adózás előtti eredmény 575 e Ft

korrigált tényleges adóalap - 2084 e Ft

éves árbevétel 109 547 e Ft  ELABÉ 4247 e Ft éves minimum adóalap  2106 e Ft

amikor eldöntöm, hogy a minimun adóalap után fizetem meg a tao-t, vagy az adózás előtti erdmény után fizetek, mit veszek figyelembe, az éves min.adó alapot vagy az arányositással kiszámolt adóalapot. Én az arányositással kiszámolt adóalapot vettem figyelembe és a könyvvizsgáló ezt nem hagyja jóvá, szerinte a döntésnél az évest, vagyis a 2106 e ft-ot kell figyelembe vanni.

Mi a helyes megoldás?

Zsóka

penzugy22006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: Napraforgó » csüt. máj. 29, 2008 7:43 pm

Szia!

Szerintem is a 2106 eFt-ot kell megfizetni. Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: validitas » csüt. máj. 29, 2008 8:21 pm

Szia Zsóka!

Az éves min.adóalapot kell összehasonlítani az adózás előtti eredménnyel, vagy a tao.alappal. Amelyik a magasabb, aszerint adózik. Esetedben az éves min.adóalap a magasabb, ezért aszerint kell adózni. Viszont vagy arányosítással, vagy közbenső mérleg alapján dolgozol. Ha arányosítással, akkor a 0729-01-02 lapon a H táblát kell kitolteni, ahol az adóalap I.félévi része és a min.adóalap II.félévi része adja ki a min.adó alapját.

Tehát adóalapod: -2084, 0,5része: -1042

min.adóalap (2106)  0,5-e:                         1053

A minimumadó alapja: 11.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: andulka » csüt. máj. 29, 2008 8:30 pm

Sziasztok!

 

Pontosan úgy van, ahogy Böbe írja. :)

 

(Nem kérek pontot, csak megerősítettem)

 

Andi

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: mazsi5 » pén. máj. 30, 2008 7:22 am

Az elvárt éves minumum jövedelmed 2.106 eFt.  Az adózás előtti eredményed ettől kevesebb. A tényleges tao alapod meg mínusz.  Tehát a könyvvizsgálónak igaza van, hogy, ha nem akarsz nyilatkozatot adni, akkor az elvárt jövedelem szerinti számítással kell a társasági adóalapot és így a társasági adót megállapítani/megfizetni.  

Ha arányosítással állapítod meg az elvárt szerint minimum (társasági) adóalapot és egész évben működött a cég, akkor ahogy Böbe levezette  a társasági adóbevallásban társasági adóalapként a 11 eFt fog szerepelni, s ezután kell  (nyilatkozat hiányában) a társasági adót (nomrál eset) 16%-ot 2 eFt-ot  megállapítani, s ennek kell akkor szerepelni az eredménykimutatában is a fizetendő adók között.

Fizetendő adó az eredménykimutatásban (89-es) ,  (különadó, plusz társasági adó). 

Tehát az előttem szólóakat csak megerősítem, (a kérdést nem zártad még le, arra gondoltam, hogy még dilemmázol) Üdv. 

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: penzugy22006 » pén. jún. 06, 2008 7:04 pm

Szia Böbe!

Köszönöm a vászat és bocs, hogy csak most válaszolok rá, de egy kicsit sok volt "jóból " az utóbbi napokban. Nem vagyok teljesen meggyőzve, de most már mindegy hagytam magam és igy küldtem el a bevallást.

üdv. Zsóka

penzugy22006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: validitas » pén. jún. 06, 2008 7:23 pm

És miért nem vagy teljesen meggyőzve? Írd meg a kételyeidet, mert úgysem fog nyugodni hagyni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: penzugy22006 » pén. jún. 06, 2008 7:38 pm

Én úgy gondoltam, hogy mindez akkor igaz amikor egész évben hatályos a törvény, de ez csak félévtől volt hatályos, igy az első félévre a tényleges adóalap fele, a második félévre a számitott minimum adóalap fela kettőt összeadva nézem meg, hogy melyik a nagyobb, melyik után fizetem az adót.

Na ezt elég nyakatekerten irtam, de igy gondoltam

üdv Zsóka

penzugy22006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

minimumadómég mindig

HozzászólásSzerző: validitas » szomb. jún. 07, 2008 6:22 pm

Szia Zsóka!

Értem, és logikus is lenne így, mert valóban nem egész évre volt érvényes, de sajnos a törvény nem ezt írja. A tao tv. 6.§:

5) Ha az adózó (2) bekezdés szerinti adózás előtti eredménye vagy az (1) bekezdés szerinti adóalapja közül a nagyobb érték nem éri el a jövedelem-(nyereség-)minimumot, akkor választása szerint...

A hivatkozott bekezdések éves összegek, nem félévesek. Valamint a jöv.minimum:

7) Az (5) bekezdés alkalmazásában a jövedelem-(nyereség-)minimum a (8) bekezdésben foglaltakkal csökkentett és a (9) bekezdésben foglaltakkal növelt összes bevétel 2 százaléka.

A torvény sajnos éves összegeket rendel összehasonlítani, nem az általad írt módszert.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég

cron