Adófórum

Adózási és számviteli információk

Szokásos piaci ár kamatra

TAO

Szokásos piaci ár kamatra

HozzászólásSzerző: lavina » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Szervusztok!

Abban szeretném a véleményeteket kérni, hogy kapcsolt vállalkozások  közötti kamatmentes kölcsönre/tagikölcsönre vonatkozik-e a szokásos piaci ár intézménye? Egy könyvvizsgáló szerint nem. Szerinte a  kamatmentes kölcsön esetén követelés elengedésről van szó, azaz aki nem kapott érte kamatot, annak be kell tenni adóalapnövelővel ( hogy mennyivel az kérdéses) azonban aki nem fizette meg, az nem teheti adóalapcsökkentőbe.

Szerintem a kamatra is vonatkozik, de már nincs időm állásfoglalást kérni, ezért kérem írjátok meg véleményeteket.

Köszönöm: Rozál 

lavina
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szokásos piaci ár kamatra

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. máj. 09, 2008 6:39 pm

Szia!

Az én könyvvizsgálóm  szerint, - ugyanis nálam is fölmerült e téma- a kapcsolt vállalkozások közötti kölcsönre, -és ez általában nem tagi kölcsön- alkalmazni kell a szokásos piaci árat. Ezt úgy lehet értelmezni, hogy ajánlatot kell kérni a számlavezető banktól, hogy milyen kamatlábbal adna a cégnek kölcsönt, és ezt kell számítani a kapcs.vállalkozások között.  Véleményem szerint is ez a logikus.

A "követelés elengedés" szerintem egészen más dolog, és más vonzatai vannak.  Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szokásos piaci ár kamatra

HozzászólásSzerző: lavina » szomb. máj. 10, 2008 6:08 am

Nekem ez az első év hogy felmerült ez a téma, de kapásból úgy gondoltam, hogy alkalmazni kell a szokásos piaci árat. Elkészítettük a 13/2005 PM rendelet szerinti transzferár nyilvántartást, a céget egymás között egyeztettek a kamat összegéről és az egyik növelőbe, a másik csökkentőbe kívánja tenni. Ez utóbbiról az a véleménye egy könyvizsgálónak, hogy nem lehet. 

Én ezzel nem értek egyet, szerintem is egész más golog a követelés/tartozás elengedés. Itt nincs mit elengedni, mert a kamat szerződés szerint nulla, illetve a PTK is egy csomó mindent előír erre vonatkozóan ( nyilatkozatok stb...)

Biztosan másnál is előfordult már hasonló, további hozzászólásokat várok még keddig.

Köszönettel: Rozál 

lavina
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Szokásos piaci ár kamatra

HozzászólásSzerző: Napraforgó » vas. máj. 11, 2008 11:29 am

Szia!

Lehet hogy a könyvvizsgálód arra gondolt, -ha a transzeferár képzésnél kamatmentesnek jelöltétek meg az egymásnak adott kölcsönt-, hogy kamatmentes kölcsön esetén csak a Tao alapnál végeztek korrekciót, ugyanis a szokásos piaci árat mindenképpen figyelembe kell venni.  Bár így  a "kamat/kamatmentes" különbözet szerintem mindkét cégnél adóalap növelő lesz,  De adózás szempontjából így is jó.

Azért érdemes elgondolkodni, hogy  ez a "kamatkülönbözet" nem szükséges-e bevételként a kölcsönbe adónál, a kölcsönvevőnél viszont mindkét esetben csökkenti az adóalapot, akár  ráfordításként akár korrekciós tételként.

Üdv:Napraforgó

 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Szokásos piaci ár kamatra

HozzászólásSzerző: Kolchis1 » kedd szept. 09, 2008 6:34 am

Sziasztok!

Amennyiben a tagi kölcsön kapcsolt vállalkozástól jött - és nem magánszemélytől - abban az esetben el kell készíteni rá a 18/2003 PM rendelet szerinti transzferár-nyilvántartást. Tehát a kamat szokásos piaci mértékét is meg kell jelölni.

Jó megoldás lehet, ha ajánlatot kértek a számlavezető banktól, és ezt tekintitek a szokásos piaci árnak, ám ennél egyszerűbb az MNB által minden hónapban közzétett statisztikai közleményekből kivadászni a nyújtott banki hitelek átlagos kamatlábát (tanácsadóként mindig ez alapján készítjük a nyilvántartást).

Amennyiben a felek egymás között nem a szokásos piaci árat alkalmazzák, és az egyik fél a Tao. 18.§ (1) b) alapján megemelte adóalapját, abban az esetben a Tao. 18.§ (1) a) alapján az akit a szokásos piaci ártől eltőrő transzferár alkalmazása miatt magasabb adóteher súlyt, csökkentheti adóalapját. Különösen felhvnám a figyelmet a Tao. 18.§ (1) ac) pontjára, amely szerint a másik fél által aláírt okirattal kell rendelkeznie annak, aki csökkenteni akarja a Tao alapját! Ez nagyon fontos, enélkül nem fogadja el az APEH!

Kerényi Máté Fülöp

Kolchis Kft.

Kolchis1
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:21 am

Szokásos piaci ár kamatra

HozzászólásSzerző: lavina » szer. szept. 10, 2008 1:45 pm

Körbe járva a dolgot, ma már a Máté által vázlot rendben járunk el, még akkor is ha vannak eltérő vélemények, remélem kiállja majd a puding próbáját.

 

Köszönöm a válaszokat.

 

Üdv. Rozál

lavina
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 13 vendég