Szia!
Az osztalékfizetés lépése: a mérleg elkészül annyira, hogy pontosan megvan minden adat, többek között a tárgyévi (most 2008.évi) adózott eredmény is.
Ezt a tagok gyűlése megtárgyalja, és eldöntik, hogy mennyi osztalékot kívánnak fizetni. Tételezzük fel, hogy április végén kész a mérleg, adózott eredmény (ami osztalékként kifizethető - ha nincs egyéb korlátozó tényező, pl. lekötött tartalék) pl. 500 e Ft.
A tagok gyűléáse úgy dönt, hogy ezt mind kifizeti osztalékként, de ez kevés, a korábbi évek nyereségéből még van eredménytartalékban, és azt is ki akarja fizetni. Akkor ezt megszavazzák, meghozzák a határozatot, hogy a tárgyévi eredményen felül még az eredménytartalékből X eFt-ot is osztalékként kifizetnek. (ha a tárgyévi eredménynél/nyereségnél kevesebbet akarnak kifizetni, azt is lehet).
A mérleg ezzekkel az adatokkal véglegesítve kerül benyújtásra a Céginf.Szölgálatnak/Cégbíróságnak. A tagok gyűlése meghatározza azt is, hogy azt osztalékot mkor fizetik ki, általában nem konkrét időpontot szoktak, hanem pl. azt, hogy x hónapban, vagy dec. 31.előtt,stb. Aztán ezen időntervallumon belül akkor fizetitek ki, amikor pénz van rá.
A saját tőke 30%-a korábban számított, mert az osztalék adója ettől függött, hogy 35% vagy 25% volt, de ez már a múlté.
Az osztalékből 25% SZJA-t és 14% EHO-t kell fizetni, ill. kifizetéskor a Bt. levonja, bevallja (0908-as bevallásban), befizeti, a magánszemély tulajdonosnak igazolást ad róla, aki a 0953 bevallásában majd jövőre feltünteti, de fizetnie már nem kell semmit, mert kifieztéskor már levonta tőle a cég az SZJA-t és EHO-t (az EHO-t vallania sem kell, csak az osztalékot, meg a levont SZJA-t-).
A Bt-nek az osztalék után semmit nem kell fizetnie, a magánszemély tagtól vonja le az SZJA-t, EHO-t.
Üdv: Böbe