Adófórum

Adózási és számviteli információk

Fejlesztési tartalék feloldás

TAO

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: zfa » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Mi a véleményetek?

2003-ban 13.000 eFt, 2004-ben 10.000 eFt.fejlesztési tartalékot képeztünk.(Lekötött tartalékba átvezetve, TAO alap kedvezmény igénybe véve).

Eddig nem oldottunk fel semmit, mert félreértelmeztem a feloldhatóságát: az elköltésen túl az üzembe helyezést is feltételnek gondoltam.(Azóta megtaláltam, hogy Nem feltétele az üzembe helyezés a felhasználásnak)

2005-től saját rezsis beruházásban telephely építés folyik (irodaház, műhely, kerítés, térburkolás, kertépítés) Erre elköltve 2005-ben: 7 .000 eFt, 2006-ban 20.500 eFt, 2007-ben 3.000 eFt.(adott évi beruházási teljesítmény érték-SEEAÉ)

Szerintetek az eddig fejlesztési tartalékból vissza nem vezetett rész "elszállt"(mérlegben nem szerepelt, TAO tájékoztató adatban nem szerepelt) vagy lehet még tenni valamit?

pl.1.Mérleg helyesbítése és TAO javítása  (állítólag ez nem önellenőrzési téma)

2.2007.évi visszavezetés TAO következmény nélkül (???)

 

Segítsetek, ha tudtok, talán lesz amiben viszonozni tudom!

Köszi!

Aranka

 

 

 

zfa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: validitas » pén. ápr. 25, 2008 7:13 am

Szia!

Az biztos, hogy következmények nélkül nem vezetheted vissza a lekötött tartalékot. Amit nem használtál fel, az arra eső tao-t késedelmi pótlékkal növelten kell 30 napon belül megfizetni, és ezt önellenőrzés keretében be is kell vallani.  

Szerintem a fejlesztési tartalék feloldásáról kellene önellenőrzést készítened még 2007-re, mert a 2003-ast legkésőbb 2007-ben fel kell oldani. A szükséges feloldást könyvelni kell. A mérlegben akkor kell középső oszlopban szerepeltetni, ha a hiba és hibahatások együttes összege jelentős, a számviteli politikában meghatározottak szerint. Ha nemcsak jelentős, de lényeges is, a mérlegeket újra el kell készíteni, auditálni és közzétenni kell.

Az önellenőrzésről leíratot készítesz, és rögzíted, hogy tévesen nem került feloldásra a fejl.tartalékból a beruházásra felhasznált összeg. Arra nem adhatsz be önellenőrzést, hogy mégsem képzek fejl.tartalékot, de erre szerintem készíthetsz. Tao vonzata nincs, csak a mérlegsorok változnak.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: zfa » szomb. ápr. 26, 2008 7:30 am

Köszönöm, de azt hiszem, csak a tárgyévben beruházásra költött összeget lehet feloldani a fejlesztési tartalékból. Azaz ez esetben a beruházás tárgyévi teljesítmény értékét.

Ha az egész beruházásra elköltött összeget egyszerre feloldhatnám, nem lenne gondom, de ez túl szép lenne!

Más szakmai fórumon is feltettem a kérdést, ahol ezt a választ kaptam:

"Ha 2006-ban nem vett igénybe adóalapkedvezményt, akkor helyesen van megállapítva a 2006-os adóalapja és adója is. Nincs tehát miért önrevízióznia a bevallást."

"Nem kötelező feloldani a lekötött tartalékot, csak lehet.. A Tao.szempontjából kizárólag az a lényeges, hogy amíg nincs elköltve beruházásra az adóalapkedvezményként figyelembe vett lekötött tartalék, addig nem lehet szankció nélkül feloldani. De később lehet.

A mérleget sincs miért módosítani. 2007- ben (szerintem 2006- ra gondolt, mert az volt a kérdés!) volt lekötött tartalék, nem használták fel, mosz majd az ügyvezetés döntése alapján visszavezetik az eredménytartalékba.

Nem néztem utána, milyen tájékoztató adatokat kell közölni a társasági adó bevallásban ezzel kapcsolatban. Ezek módosítására én nem negyon tudok lehetőséget, de ebből olyan nagy baj talán nem lehet."

Mi a véleményed?

Én még próbálkozom tovább, mert nem tudom, hogy áll hozzá az APEH.

Aranka

zfa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: validitas » vas. ápr. 27, 2008 7:05 pm

Szia Aranka!

Én is úgy gondoltam, hogy csak a tárgyévben beruházásra fordított rész oldható fel, 2005-ben és 2006-ban is volt ilyen összeg, amit sztem fel kellett volna oldanod. A 2007-re végzett önrevíziót úgy értettem, hogy könyveld le a 2007-es évben a 2005. és 2006.évi feloldásokat, mintha már 2007-ben elvégezted volna az önellenőrzést, hogy a 2007-es mérlegedben már a feloldásokkal csökkentett fejlesztési tartalék legyen. Az önrevíziót nem azért kell megcsinálni, mert változna a tao (azt írtam, csak a mérlegen és a tao.bevllásban szereplő mérlegadatokon változtat), hanem azért, meg késedelmi pótlékkal (jegybanki alapkamat kétszerese!) növelten kell visszafizetni a fejlesztési tartalék képzéskor igénybevett tao kedvezményt.

Nem olyan egyszerű, hogy ha akarom, nem oldom fel, ugyanis a társasági adóról szóló 1996.évi LXXXI.törvény 7.§ (15) bekezdése ezt írja:

(15) Az adózó az (1) bekezdés f) pontja szerinti fejlesztési tartalékot nem használhatja fel a nem pénzbeli vagyoni hozzájárulásként, a térítés nélkül átvett eszköz címen, valamint az olyan tárgyi eszközzel kapcsolatban elszámolt beruházásra, amely tárgyi eszközre nem számolható el vagy nem szabad elszámolni terv szerinti értékcsökkenést, kivéve a műemlék, illetve a helyi egyedi védelem alatt álló épületet, építményt. Az adózó a fejlesztési tartalékot a lekötése adóévét követő négy adóévben megvalósított beruházás bekerülési értékének megfelelően oldhatja fel, kivéve, ha a feloldott rész után a 19. § (1) bekezdésének a lekötés adóévében hatályos rendelkezése szerint előírt mértékkel az adót, valamint azzal összefüggésben a késedelmi pótlékot megállapítja, és azokat a feloldást követő 30 napon belül megfizeti. Az adózó a fejlesztési tartaléknak a lekötése adóévét követő negyedik adóév végéig beruházásra fel nem használt része után az említett mértékkel az adót, valamint azzal összefüggésben a késedelmi pótlékot a negyedik adóévet követő adóév első hónapja utolsó napjáig megállapítja, és megfizeti. A késedelmi pótlékot a kedvezmény érvényesítését tartalmazó adóbevallás benyújtása esedékességének napját követő naptól a nem beruházási célra történő feloldás napjáig, illetve a felhasználásra rendelkezésre álló időpontig kell felszámítani és a megállapított adóval együtt az említett napot követő első társaságiadó-bevallásban kell bevallani.

Világosan le van írva tehát a tao.törvényben, hogy a fejlesztési tartalék fel nem használt (beruházás miatt fel nem oldott) része után az adót késedelmi pótlékkal növelten meg kell fizetni, a tartékképzést követő negyedik adóévet követő első hónap utolsó napjáig (azaz esetedben 2008.jan.31-ig). Ráadásul a kés.pótlékot négy évre kell számítani, nem csekély összeg! Tehát nem úgy van, ahogy a kedves más fórumon válaszolók írták, hogy nem kötelező feloldani. Azt lehet, hogy feloldani nem kötelező, de a beruházásra fel nem használt rész szankciókkal jár. Mellesleg a fejlesztési tartalék osztalékfizetési korlátot is jelent.

Ezért javasoltam az önreviíziót, a leirattal, és a szükséges feloldások könyvelésével mint 2005., mind 2006. évre.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. ápr. 27, 2008 7:21 pm

Sziasztok!

Böbe! Szerintem nem mondtak a "másk fórmon" rosszat, mert a 2003-ban képzett tartalékot 2007-ben, a 2004-ben képzett tartalékot pedig 2008-ban lehet legkésőbb pótlékmentesen feloldani. Tehát ha a 2007.évi mérleg még nem készült el és van olyan és akkora mértékű beruházás amely lefedi a 2003-ban átvezetett részt - én nem látok problémát és önrevíziós kötelezettséget sem, a 2004-et pedig "ráér" 2008-ban elkölteni.

Ha a 2003-as elkülönítés/átvezetés nem került felhasználásra 2007-ben, akkor valóban önreviziót kell beadni és a képzés évére visszamenőlegesen pótélkkal növelten megfizetni az adót. Ha nem oldotta fel 2005-ben és/vagy 2006-ban szive joga. Nem volt kötelező - tekintettel arra, hogy nem járt le a felodásra adott határidő.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: validitas » vas. ápr. 27, 2008 7:35 pm

Szia Zsuzsa!

Szerintem itt többszörösen "elbeszélünk" egymás mellett. A kérdező azt kérdezte, hogy ha azért nem oldotta fel a 2005. és 2006.évi beruházásnak megfelelő összegeket a fejl.tartalékól, mert félreértelmezte a feltételeket, mit tehet? Erre írtam, hogy végezzen önrevíziót, hogy volt beruházás, fel akarta oldani, csak véletlenül nem került mégsem feloldásra. Ugyanis a 2003-as 13.000 eFt-ot legkésőbb 2007. végéig beruházásra kellett volna felhasználni, feloldani, de 2007-ben csak 3.000 eFt volt a beruházás. Ha a 2005 és 2006.évi beruházások miatt nem old fel, akkor bizony szép összeg (10.000 eFt) miatt kell az adót  4 évi pótlékkal növelten megfizetni.

És akkor még ott van a 2004-ben lekötött fejl.tartalék is, amit pedig 2008.év végéig kell feloldani (de kérdés, hogy lesz-e annyi beruházás 2008-ban), ezért javasoltam, hogy  - mivel tévedésből, véletlenül nem oldotta fel a 2005. és 2006. évi beruházási összegeket, ezt pótlólag, önellenőrzés keretében tegye meg.

Szerinted ezzel mi rosszat tanácsoltam? Mert szerintem éppen az a rossz tanács, hogy ne csináljon semmit. Mert akkor már jan.31-ére meg kellett volna fizetni a 2003-as fel nem oldott rész adóját, késedelmi pótlékát. Jan. 31. meg már elmúlt egy kicsit, és a 0729 tao-ban már vallani is kéne. Persze hogy nem volt kötelező feloldani 2005-ben meg 2006-ban, de ha most önell. keretében nem teszi meg, az bizony sokba fog kerülni.

Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. ápr. 27, 2008 7:59 pm

Szia Böbe!

Dehogy tanácsoltál rosszat!  Én olvastam el figyelmetlenül a kérdést - nem tudatosult a 2007.évi 3.000 eFt-os beruházás, csak arra koncentráltam, hogy a feloldási határidő még nem járt le - ezért nincs pótlék, nincs veszve semmi. Már leesett "a papírtantusz...

 Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: zfa » szer. ápr. 30, 2008 7:06 am

Kedves Böbe és Zsuzsa!

Köszönöm a véleményeteket. Közben próbáltam más módon is utánajárni a dolognak. Pölöskeiné a PM- ből azt javasolta, kérjek szakmai állásfoglalást a PM Számviteli Főosztálytól- elvben lehetségesnek tartotta a helyesbítést, legalábbis nem utasította el.

Ácsné Molnár Judit (APEH -TAO) határozottan és kereken azt mondta, hogy nem lehet önellenőrizni, mert a fel nem oldás az ügyvezetés egyfajta döntése volt (mindegy, hogy tévedésen alapult) és igen, csak a tárgyévi beruházási érték összegét lehet következmény nélkül feloldani- utólag ez nem lehetséges következmény nélkül- ellenőrzéskor nem fogadják el.

Említettem neki a Pölöskeiné javaslatát, azt mondta írjam csak meg, nekik hivatalból egyeztetniük kell a PM-mel, amit mondott, az az ő saját véleménye a témában.

Aranka

zfa
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Fejlesztési tartalék feloldás

HozzászólásSzerző: validitas » kedd máj. 06, 2008 1:23 pm

Kedves Aranka!

Ha kértél szakmai állásfoglalást a PM-től, közzétennéd a kapott választ, hogy mindannyian profitálhassunk belőle? Előre is köszi, mert igen kíváncsi vagyok a kapott válaszra. Az APEH-os hölgy válaszára csak annyit, hogy naná, ő ezt mondja, mert ez az érdekük. De szerintem ez nem vezetői döntés kérdése volt, hanem egy elkövetett hiba, amit korrigálni lehet. Hiszen a döntés a fejlesztési tartalék képzésével egyértelmű: beruházást megvalósítani a fejl.tartalék egyidejű feloldásával. Ez a tartalék képzésekor volt döntés. A fel nem oldás csak egy téves jogértelmezés miatt elkövetett hiba.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 1 vendég