Adófórum

Adózási és számviteli információk

Bt. megszűntetése

TAO

Bt. megszűntetése

HozzászólásSzerző: carol » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Tisztelt Fórumozók!

Azt szeretném megtudni, hogy egy betéti társaság megszüntetése milyen adózási kérdéseket vethet fel. Eredmény elszámolása, házipénztár megszűntetése stb.

Köszönöm

carol

carol
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt. megszűntetése

HozzászólásSzerző: verebélyi » vas. szept. 24, 2006 11:52 am

Egy társaság megszüntetése esetén első lépésként le kell zárni a törtévi eredményt hasonlóan, mint amikor egy normál évzárás van. Ekkor megállapítod az eredményt, mely után társasági adót kell fizetni. A megszűnésnél azonban az a különbség a folyamatos működéssel szemben, hogy a társaság vagyonát a tagok között fel kell osztani, és a még le nem adózott részre az adófizetési kötelezettségnek eleget kell tenni. Gondolok itt például az eddig fel nem osztott eredményre, most azt a tagoknak kötelező kivenni és leadózni.

A mérleg két oldalának egyezősége miatt gyakorlatilag a forrás oldal megszűnésével megszűnik az eszköz oldal is, tehát a végén nem lesz házipénztár. A forrás oldalon ha kifizetted az összes tartozásodat (kötelezettségek) akkor marad a saját tőkerész, melyet a tagoknak egy vagyonfelosztási javaslat keretében kell szétosztani. Ez természetesen a rendelkezésre álló eszközök szétosztását jelenti: pénzeszközöket, tárgyi eszközöket stb. Az adó pedig attól függ, hogy a saját tőke milyen elemekből áll. Ha a jegyzett tőkéhez képest van eredménytartalék és tárgyévi eredmény is, akkor osztalékadóval kell számolni. Ha az eredmény negatív, tehát a saját tőke a jegyzett tőke szintjét sem éri el, akkor tulajdonképpen az alakuláskor bevitt vagyont sem tudod kivenni, tehát nincs jövedelem amit adózni kellene.

Van a megszűnéskor még az áfa kérdésének rendezése. A beszerzett eszközök - kivéve ha már régen vetted - után áfát igényeltél vissza, akkor az eltelt idő arányában annak egy részét vissza kell fizetni. Ezt az utolsó áfa bevallásban kell rendezni.

verebélyi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt. megszűntetése

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. szept. 24, 2006 12:35 pm

Kedves Carol!

A TAO tv. 16.§ c) és az SZJA 67.§ különösen a (9) ac), ad) pontokat kell alkalmazni.

A TAO-ban módosító tételeket jelentenek bizonyos vagyoni elemek. A cég végelszámolásakor árfolyamnyereség keletkezhet, ha eredményes volt a tevékenység. Erre még rájön a %-os EHO. 2007-től 14%. A vagyonfelosztáskor a Gt szerint kell eljárni.

Ha bármi érdekel még különösen, akkor kérdezz nyugodtan!

Üdv.: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt. megszűntetése

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » vas. szept. 24, 2006 12:42 pm

Látom közben válaszolt Verebélyi is. Én úgy tudom, hogy az osztalékot nem kötelező kivenni. Árfolyamnyereségként is le lehet adózni. Ekkor főleg mivel bt-ről van szó és ezeknek a társaságoknak alacsony a jegyzett tőkéjük és így a saját tőke is 25%-al le lehet adózni az eredményt. Viszont az EHO-t így is és úgy is meg kell fizetni!

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Bt. megszűntetése

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. okt. 18, 2006 10:48 pm

Szia Carol!

Szerintem Verebélyi kimerítő váalaszt adott kérdésedre, de én is úgy tudom sőt 2 éve volt egy végelszámolásom és az- APEH revízíó (mert volt) hibátlannak találta, hogy a végelszámolás "végén" megmaradó vagyon jelen pillanatban egyágon 25%-al adózik árfolyamnyereségként.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am


Vissza: TAO

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég

cron