Adófórum

Adózási és számviteli információk

Családi gazdalkodo

SzJA

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Andrea567 » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok,

családi gazdaságban, hogyan kell a jarulekokat vallani?

Bocsi a buta kerdesert, de nem én csinalom, csak kérdezték tőlem, megpróbálnék segíteni, de infokat nem nagyon találtam.

Valami olyasmit mar kihámoztam, hogy az összes tagja őstermelő és ezert egyenkent kellett volna adószámot kérniük és ezzel vallani a jarulekokat negyedévente?

Valaki tudna részletes infokat adni?

Köszönöm

 

Andrea567
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » vas. márc. 09, 2008 6:22 pm

Szia!

Őstermelőnek,aki lehet cssaládi gazdálkodó is, csak akkor kell járulékot vallani fizetnie, ha nincs munkaviszonya, (itt mindegy hányórás a munka viszony) illetve nem nyugdíjas. Betöltötte a 18. életévét , nekik akkor is ha nappalitagozatos tanuló . Be kellett jelentkezni anno a 07t1051 bejelentőn , idén a 08t1041-sen. Jelenteni kellett negyedévente elektronikusan 07085 bevalláson, idén 0858-sonkell majd először április 12-ig.

Az adószám kérés az nem a járulékokkal függ össze. Elég egy adószám is egy családi gazdaságnak, de ez több dologtól is függ.

Röviden ennyi, de kérdezz konkrétabban, hátha tudunk rá válaszolni.

Üdv GAbi

Ó a Nyenyit majdnem lehagytam. Nyugdíjfolyósító felé április 30-ig.  :-))    

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Andrea567 » vas. márc. 09, 2008 7:54 pm

Szia,

van egy családi gazdaság, egy adószámmal. Tagok őstermelők, nekik kellene vallani 0858-on ápr.12-ig. Csak adóazonosító jelük van (asszem) ? Lehetséges ez, mert ha igen, hogyan adják be a 0858-at?

Feltüntetik az adóazonosító jelüket és a családi gazdaság nyilvántartási számát?

Saját nevükben szeretnék beadni a bevallásokat, próbálták a 180-ason bejelenteni az ügyfélkaput az APEH-nal, de elutasították, kétszer is, illetve ott sem tudták megmondani, hogyan kell bevallást tenniük, illetve regisztralniuk.

Köszi

 

Andrea567
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » hétf. márc. 10, 2008 6:59 am

szia!

Egy adószám elég , a tagoknak elég az adóazonosítójel. Igen feltüntetik az adóazj és a nyilvántartásiszámát , esetleg az őstermelői ig számát.

Én pont a napokban adtam be azőstermelőknek a saját ügyfélkapujukun keresztül a 2007 évi elmaradt bevallásokat. Nem volt semmi baj a 180-sal .Befogadták,felkönyvelték 1 napon belül s mivel be is fizette megkapta az  igazolást is, hogy nincs adótartozása.

Gondolom nyitottak egyenként akkor először ügyfélkaput!?

Először azt kell az okmányirodában. Bejelentkezniük utólag a 08t1041-sen , elküldeni a 08t180, beküldeni a 7085 bevallást (4db) elektronikusan. Majd április 12- ig 0858-t.

Azt meg nem tudom elképzelni, hogy erre az egyszerű kérdésre ne tudtak volna válaszolni az apeh-nál. Nem mintha a pártjukat fognám, de ez már egy éves téma tehát "be van járatva".

Tudom, hogy még ezzel sem segítettem sokat, de lehet próbálkozni.

Üdv Gabi 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Andrea567 » hétf. márc. 10, 2008 11:54 am

Szia,

szerinted a 180-asra ha saját nevében akarja beadni, az adoazonosító jelén kívül a családi gazdaság adószámát is rá kell írni? Mert 2x már próbálkoztak a 180-as beadásávál, de mind2x elutasították, mondván, hogy saját nevében akarja beadni akkor nem lehet adószám nélkül beadni. Szóval tényleg tanácstalan vagyok.

Tényleg nem tudtak az APEH-ban segíteni, 3 ügyintéző sem, pedig készségesek voltak.

Andrea567
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: GyörgynéGabi » hétf. márc. 10, 2008 5:09 pm

helló

Most már megnéztem, de nekem mind két főnek van külön adószáma, be is írtuk elfogadták. Én akkor is azt mondom, hogy csak a tb jelentéshez nem kell külön adószám, de ha nem fogadták el nem tudom mit csináljanak. Az adószám szerintem személyekhez köthető, és nem családi gazdasághoz arra ott a nyilvántartási számuk, az lesz efgyforma csak a bevallásokon. Mondhatnám, hogy kérjenek külön adószámot akkor, hiszen veszteni való azzal nincs , de minek ha az alanyiadómentes bevételük belefér a z 5 millió Ft-ba?

Többiek mit szóltok a témához!??

Üdv Gabi 

GyörgynéGabi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Sándor54 » hétf. márc. 10, 2008 9:03 pm

Sziasztok!

A családi gazdaság tagjának nem kell külön adószám, de a tapasztalat azt mutatja, hogy hasznos ha van. A legtöbb helyen azzal kezdik, hogy adószámot kérnek. Pl. NYENYI-nél. Azért is hasznos lehet, hogy ha mindenkinek van, akkor az alanyimentes értékesítés határa annyiszor 5 millió, ahány tagja van a családi gazdaságnak. A 08T180 beadható az adószám kitöltése nélkül is. A 06180-on, a 07T180-on nem is volt adószámot kérő sor. Adószáma a családi gazdaságnak nincs, az csak a családi gazdálkodónak - az a személy aki a családi gazdaság vezetője - lehet, illetve a családi gazdaság tagjainak.

A 08T180 beadása után a 08T1041-et is be kell adni. A járulékbevallás a 0858-on történik negyedévente. A 0858 kitöltési útmutatója ad segítséget a fizetendő járulékok mértékének megállapításához, ami attól függ, hogy az egy tagra eső - támogatások nélküli - éves árbevétel meghaladja-e a 7 millió forintot.

Tanácsos még, ha nincs külön MVH-s regisztrációs száma a családi gazdaság tagjainak azt is megkérni, mivel csak reg.szám birtokában lehet majd az őstermelőket megillető 100e forintos adókedvezményt 2008-tól igénybevenni.

Üdv. : Sándor

 

Sándor54
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. márc. 10, 2008 9:16 pm

Szia Gabi!  Az őstermelőnek is kell NYENYI-t küldeni??? Hát meg is őrülök (hosszú Ő-vel). Üdv.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Napraforgó » hétf. márc. 10, 2008 9:20 pm

Szia Gabi!

Szerintem is a TB bejelentéshez és az adóbevalláshoz  elég 1 adószám. Csak a többszöri 5 milliós alanyi menteshez szükséges mindenkinek. Üdv:Napraforgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Családi gazdalkodo

HozzászólásSzerző: Sándor54 » hétf. márc. 10, 2008 9:28 pm

Szia!

Igaz nem Gabi vagyok, de tapasztalt. Már el is intéztem a NYENYI-t egy családi gazdaság tagjaként biztosítottá vált őstermelő számára. Igaz 4-szeri nekifutással - a hivatalban nem igazán tudták még, rajtam tanulták meg.

Konkrétan, ha az őstermelő e tevékenysége tekintetében biztosítottá válik, akkor bizony bizony kell NYENYI.

1. lépés. Adatlap - amin bejelentkezik.

2. lépés. Amikor már beregisztrálták e rendszerbe, dönt arról, mi módon kíván ápr. 30-ig NYENYI-zni.

Elég nehézkes volt a regisztráció, de azóta már internetes módon meg is csináltuk a bevallást.

Üdv.:Sándor

Sándor54
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 2 vendég