Adófórum

Adózási és számviteli információk

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

SzJA

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: vorosgem » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Nyesz kedvezményt igénybe vehet-e nyugdíjas? és mikor veheti ki a befeketetett pénzt? 3 év múlva?

vorosgem
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: simke » csüt. márc. 06, 2008 10:20 am

Szia Vörösgém! 

Csak akkor van értelme a nyesz kedvezménynek, ha van adófizetési kötelezettsége a nyugdijasnak. És akkor a befizett díj 30 %-át vehetik igénybe kedvezményként.  De ehhez úgy tudom, szükséges a pénztár által kiadott adóigazolás is.

A NYESZ számlákkal kapcsolatos előírások szerint legalább 3 évi
takarékoskodás szükséges ahhoz, hogy a NYESZ számláról történő
pénzfelvétel nyugdíjszolgáltatásnak minősüljön, illetve hogy az
adókedvezmények érvényesüljenek. A 3 éves időtartam számítása a befektetés
kezdő időpontja alapján kerül megállapításra (ez a nap minősül a
takarékoskodás kezdetének), mely dátumtól számítva 3 naptári év eltelte
szükséges a feltételeknek való megfeleléshez.

Üdv Etus

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: vorosgem » csüt. márc. 06, 2008 3:54 pm

ok, a nyugdíjas dolgozik. akkor nyit egy szlát, befizet mondjuk 5eFt-ot dec 20-án 333eFt és 3 év múlva kivesz belőle 433eFt.

és mi van akkor ha van nyesz szlája? ami 3 évnél réggebbi? akkor simán kiveheti beteheti, amit akar?

vorosgem
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: simke » csüt. márc. 06, 2008 6:06 pm

SZia!

 

Az szja-törvény szerint 2006-tól a magánszemélyt az összevont adóalapjának megfizetett adója terhére, nyugdíj-előtakarékossági számlája javára átutalás illeti meg. Az átutalás alapja a magánszemély által forintban az adóévben nyugdíj-előtakarékossági számlára befizetett összeg, amelynek alapján 30 százalék, de legfeljebb százezer forint, illetve azoknál, akik az öregségi nyugdíjkorhatárt 2020 előtt töltik be, legfeljebb 130 ezer forint utalható ki.

Kedvező viszont, hogy az ezen számláról teljesített nyugdíjszolgáltatás is adómentes, azonban ennek vannak feltétele

Az adómentesség akkor érvényes, ha a nyugdíjszolgáltatást olyan magánszemély kéri a nyugdíj-előtakarékossági számlája felmondásával, aki már jogosult nyugdíjra, és a számla felmondása a számlanyitás évét követő harmadik évben vagy azt követően történik. Ha ezen feltételek nem teljesülnek, akkor a számla felmondásakor a számlavezető megállapítja a számlán lévő köteles adózatlan részét, amely az szja-törvény szerint adózik. Ha a nem nyugdíj szolgáltatást akkor kapja a számlatulajdonos, amikor már történt számára APEH-kiutalás, akkor erről a kifizető igazolást ad. Az APEH-kiutalást 20 százalékkal növelt összegben kell a magánszemélynek visszafizetni az adóbevallás beadására előírt határidőig. Az adófizetés alól a magánszemély mindkét esetben csak akkor mentesül, ha azért szünteti meg a nyesz-r számláját, mert máshol újat nyit, s oda helyezi át a teljes befektetési állományát.

Üdv

 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: petriszabolcs » pén. máj. 09, 2008 11:19 am

Szia

 Kérdésem az lenne hogy ki jogosult a nyugdíjra?

Mik a feltételei?

Tehát ha nincs munkaviszonyom soha nem vehetem fel adómentesen a NYESZ számlámon lévő összeget?

És ez mit jelent pontosabban:Ha a nem nyugdíj szolgáltatást akkor kapja a számlatulajdonos, amikor már történt számára APEH-kiutalás, akkor erről a kifizető igazolást ad. Az APEH-kiutalást 20 százalékkal növelt összegben kell a magánszemélynek visszafizetni az adóbevallás beadására előírt határidőig. Nem csak a kamatot kell 20%kal növelten visszafizetni??

 

Köszi

Szabolcs

petriszabolcs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: simke » pén. máj. 09, 2008 12:16 pm

Szia Szabolcs!

Arra kérdésedre, hogy ki jogosult nyugdijra, talán a következő link segíthet. 

http://www.origo.hu/uzletinegyed/ado/nyugdij/20000606115059mxab.html

Az apeh kiutalás azt jelenti, hogy amennyiben volt a nyesz számlára befizetés, és ezt igénybe tudod venni adókedvezményként, vagyis volt annyi fizetendő adód, hogy tudd érvényesíteni, akkor ezt nem kp formájában fogja neked kiutalni az apeh, hanem az általad megadott nyesz számlára teljesíti. De ha már nyugdijas vagy akkor min. 3 évig fenn kell tartanod ezt a számlád. Ha hamarabb megszünteted, akkor vissza kell fizetned az adókedvezményt, a következő adóbevalláskor 20 %-kal növelten.

A következő kérdésedet nem értem: "Tehát ha nincs munkaviszonyom soha nem vehetem fel adómentesen a NYESZ számlámon lévő összeget? "

Ez a nyesz számla (én legalább is úgy tudom) nem kötődik munkaviszonyhoz, ez csupán egy takarékoskodási forma. Annak idején úgy hirdették, hogy a nyugdíjrendszer negyedik pillére. Azoknak a nyugdíjasoknak, akik így takarékoskodnak adómentes a számla hozama.

Kinek éri meg nyesz-r számlát nyitni? 

Azoknak, akik a magyar nyugdíjrendszer kötelező elemeit kiegészíteni kívánják egy hosszú távú megtakarítási forma alkalmazásával.

Azoknak, akik személyi jövedelemadót fizetnek és az egyéb adókedvezmények igénybe vétele mellett további, állam által garantált kedvezményekhez is szeretnének hozzájutni.

Azoknak, akik nem elégednek meg azzal, hogy pénzük "sorsáról", azaz további befektetéséről mások döntsenek és az állampapírpiac, valamint a tőzsde által nyújtott lehetőségeket kihasználva saját preferenciájuknak megfelelően önmaguk szeretnék meghatározni a befizetett összegek összetételét a különböző befektetési formák között.

Azoknak, akiket érdekel az értékpapír befektetések világa és alapvetően hosszú távon gondolkodva, állami lehetőségeket kihasználva szeretnék bővíteni befektetett tőkéjüket.

Azoknak, akik közel állnak a nyugdíjba vonuláshoz, illetve akik jelenleg nyugdíjra jogosultak.

Azoknak, akik pályakezdők.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: petriszabolcs » pén. máj. 09, 2008 12:30 pm

Szia!

Köszi a választ, amit nem értettél kérdésem erre vonatkozott: ha nincs munkaviszonyom soha nem vehetem fel adómentesen a NYESZ számlámon lévő összeget?

Ugyanis a linken amit kuldtel abban is az áll, hogy a járadékfolyósítás feltétele:

2009. január 1-je előtt az öregségi nyugdíjjogosultság feltétele a 62. életév  betöltése és legalább 20 év szolgálati idő megszerzése

ÉS:

a magánnyugdíj-rendszer keretében nyújtott járadékszolgáltatásnak négy speciális fajtáját különböztetjük meg, amelyek a társadalombiztosítási nyugdíjjal egyidejűleg vagy azt követően kérhetők!!!!

 

Na most a 62 évet még remélem elérem, de ha nincs munkaviszonyom, akkor a 20év szolgálati időt már nehezen. Azaz nem leszek jogosult a tb nyugdijra, akkor nem kérhetem a járadékszolgáltatást sem...

 

Mit gondolsz?

Szabolcs

petriszabolcs
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Nyesz kedvezény nyugdíjasnak

HozzászólásSzerző: simke » pén. máj. 09, 2008 12:51 pm

Szia!

Sajnos a nyugdijazást illetően nem vagyok otthon a témában. Nem tudom, hogy a nyugdij jár-e valamilyen esetekben alanyi jogon, az biztos, hogy 62 évesen csak akkor mehetsz nyugdijba, ha van 20 szolgálati időd. No de ha később mész, vagy később kéred a nyugdijazásodat? Valahogy csak nyugdijba lehet vonulni kevesebb szolg. idővel is?

Azt sem értem, hogy minek kezdted fizetni a nyesz számlára pénzt, ha tudtad, hogy a nyugdijazásod nem lesz sétamenet?

Ha nem nyugdíjasként veszed fel, akkor: Nem nyugdíjcélú felhasználáskor bármikor felvehető, azonban 100%-ban adóköteles (36% szja és 11% EHO) .

 

Sajnos én is azt olvasom ki, hogy:

A szolgáltatás alapvető feltételei, a járadék legkisebb összege

30. § (1) A járadékszolgáltatásra jogosult a társadalombiztosítási nyugdíj iránti igényével egyidejűleg, vagy azt követően kérheti a nyugdíjszolgáltatás folyósítását.

Sajnos most el kell mennem (most csengettek), de megpróbálok este vagy holnap még válaszolni a kérdéseidre, ha tudok.

Üdv Etus 

 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 7 vendég