Adófórum

Adózási és számviteli információk

10%-os moratórium

SzJA

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: novakeszter » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

2006.12.18-ai kihirdetés szerint törölték a 10%-os "házipénztár" ürítés moratóriumát is, miután az Alkotmánybíróság elutasította a házipénztár adót. Azonban elvileg 45 nap múlva lép hatályba a törvény!

Egy adószakértő szerint addig még él a törvény, lehet élni vele a következő feltételekkel:
  • el kell készíteni az éves beszámolót az adott 45 napon belül
  • jóvá kell hagyni a kiszámított összeget osztalékként
  • valamint a 2006. éves eredmény egészét jóvá kell hagyni osztalékként (de ez már nem a kedvezményes 10%-os osztalékadóval adózik)
Azaz jóvá kell hagynom a 10%-os részt valamint a 2006. évi teljes eredményt.
- Ráadásul ezt a kedvezményes kulcsú osztalékot is ki kell venni 45 napon belül. Segítségképpen az APEH-tól lehet kérni erre 4 éves részletfizetési kedvezményt (akár mint magánszemély, akár mint kifizető). Nyomtatványt én nem találtam erre, valszeg saját fogalmazásban kell beadni....

Ti is így látjátok? Várom a segítséget! Köszönöm!
novakeszter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: T.né » csüt. jan. 04, 2007 1:48 pm

 2006. évi beszámoló elkészítése után, az évet érintő osztalékon felül, az eredménytartalék terhére történő osztalék kifizetése után van 10%-os kedvezményes osztalékadó.

A határidő  2007. február 4. (A 2006. CXXXI tv 191§ értelmében), addig ki is kell fizetni a 10 %-os osztalékadós részt.  A cég Számviteli Politikáját is módosítani kell (amennyiben esetleg későbbi a beszámoló készités időpontja). A 10 %-os kedvezményes osztalékadó részletfizetésére vonatkozóan én sem találtam még új nyomtatványt. Viszont az APEH honlapon  Letöltések cimszó alatt Adatlapok,.................  található Adatlapok fizetéskönnyítésre cimű nyomtatványok szerintem ezek is alkalmasak a 4 éves részletfizetési kedvezmény kérésére.

T.né

T.né
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. jan. 05, 2007 7:22 am

Szerintetek a 2006-os osztalékról le lehet mondani azért, hogy a kedvezményes 10%-os osztalékot ki tudják venni? Ha igen, ez hol van benne a törvényben?

Üdv: Szilvi 

Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: zspotorke » pén. jan. 05, 2007 7:51 am

Szia Csigabiga!

Igen, de ehhez először az osztaléknak a mérlegben meg kell jelenni kötelezettségként. Leírva konkrétan sehol nincs, de az sem, hogy milyen sorrendben kell a kötelezettségekből felvenni az osztalékot. A mi esetünkben amit nem tiltanak, nem törvénytelen, azt lehet. Felveszed a 10%-os részt és egyszer lemondasz a többiről.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: Csigabiga » pén. jan. 05, 2007 7:59 am

Köszönöm Zsuzsa, azt hiszem megkockáztatjuk.
Csigabiga
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: novakeszter » pén. jan. 05, 2007 9:07 am

Le lehet mondani az osztalékról? Bocs a bénázásért, de ez nekem teljesen új....
Ezt hogyan kell lepapírozni?
Köszönöm az eddigi segítséget!!!!
novakeszter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: T.né » szomb. jan. 06, 2007 5:51 pm

Igen, le lehet mondani. Az osztalékra jogosultak csinálnak egy lemondó nyilatkozatot. A lemondó nyilatkozat alapján a rövidlejáratú kötelezettségek között nyilvántartott osztalékot átkönyveled a rendkivüli bevételek közé (T479 K 9893) A lemondott osztalék összege mivel elengedett kötelezettség társasági adóalap csökkentő (Tao tv. 7 § (1) ly)

T.né 

 

T.né
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: novakeszter » hétf. jan. 08, 2007 4:57 pm

Mindenkinek Üdvözlet!

Még egy kérdésem lenne: véleményetek szerint ezt a kedvezményes osztalékkulcsot használhatják a kettős könyvitelt vezető EVA-sok is (már 2006-ban is evás volt)?

Köszönöm
Eszti
novakeszter
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: T.né » hétf. jan. 08, 2007 5:16 pm

Igen,  a fent leírtaknak megfelelően.

T.né

 

T.né
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

10%-os moratórium

HozzászólásSzerző: zspotorke » kedd jan. 09, 2007 7:09 pm

Sziasztok!

A témához tartozóan hallottam ma: a 10%-os osztalék adójára vonatkozóan a magánszemély nyilatkozhat, hogy ne vonja le a kifizető az adót, majd ő rendezi. (Eddigi gyakorlat szerint a nettót fizettük ki.) 5 év alatt lehet megfizetni és az első részlet fizetése előtt, tehát áprlis 12-e előtt kell az apeh felé benyujtani a kéremet. (Ha a  társaság kér részletfizetést., akkor mácius 12 előtt). Állítólag megkapja mindenki, nem kell mindenféle jövedelmezőségi vizsgálaton átesni a pozítív elbíráláshoz.

Felhívták a figyelmünket, hogy a kettős EVÁ-sok is csak a számítás (házipénztár szerint) szerinti összeg erejéig élhetnek a 10 %-al.

Viszont mondtak egy érdekes dolgot, nem tudom Nektek mi erről a véleményetek: Állítólag ha a tagokkal szembeni kötelezettségek között már van 2006.évi osztalékot megelőzően képződött osztalék, akkor ebben az esetben nem igaz, hogy kiveszem a 10%-os osztalékot, a többit meg ráérek vagy majd elengedem, hanem ezeket  a "régieket" kötelező előtte kivenni. Állítólag 3 vagy 4 évvel ezelőttről datálódik egy olyan előírás, mely szerint mindig a legrégebben keletkezett osztalékot kell először kifizetni. Az azonos évben keletkezett, különböző kulcsú osztalékok sorrendjében lehet csak válogatni. Ti tudtok erről valamit?

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 15 vendég

cron