Adófórum

Adózási és számviteli információk

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

SzJA

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: figeczki » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

2007. november közepétől TGYS-t állapítottak meg számomra, melyet csak februárban folyósítottak. Ezt a jövedelmet csak 2008-ra tudom majd bevallani. Azt szeretném kérdezni, hogy attól függetlenül, hogy decemberre most nem vallok be jövedelmet, jár-e az adójóváírás. A törvény szövege szerint akkor jár, ha bér illet meg.
figeczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: Nikolinka » szer. feb. 27, 2008 11:56 am

 Szia Figeczki!

Szerintem jár az adójóváírás decemberre is. Mert úgy értelmezem, hogy ha bér illeti meg. Nem azt mondja, hogy ha bért kapott. 

Ha egész évben munkaviszonyban voltál akkor 12 hónap adójóváírás-ra jogosító hónap. Ugyan is következő évben is csak 12 hónap lesz, hiába kaptad januárban az előző évi jövdelmet.

         Üdv  Nikolinka
 

Nikolinka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: figeczki » szer. feb. 27, 2008 12:33 pm

Szia Nikolinka!

 Köszönöm a gyors választ. Én is így gondolom, hisz nem tehetek róla, hogy később folyósítják, és jövőre is max. 12 hónapot tudok érvényesíteni, tehát buknám a decemberit. Köszi mégegyszer.

 

figeczki
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: ibike67 » szer. feb. 27, 2008 12:37 pm

 

Sziasztok !

Mindenképpen jár az adójóváírás 12 hónapra. Nem szenvedhet hátrányt amiatt a dolgozó, hogy bármilyen ellátását később folyósítják. Egy esetlegesen elhúzódó jogvita esetén is előfordulhat, hogy bért, TGYs-, táppénzt , stb utólag több havit egyben folyósítanak. Ha pl 1-6 havi járandóságot valamiért a 7. hónapban folyósítanak, akkor is jár az 1-6 havi adójóváírás. Itt az az irányadó, hogy mely időszakra vonatkozik a jogosultság.

ibike

ibike67
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: simke » szer. feb. 27, 2008 2:55 pm

Szia Figeczki!

Lehet, hogy rosszul látom, de szerintem nem illet meg. Bocsika, ne legyen nekem igazam... de a tavaly érvényben lévő szja trv. 33 § -(2) a.) pontja úgy szól, hogy az adóévben megszerzett bér 18% -a... stb.

Ha szó szerint veszük a trv. szövegét, te ezt nem 2007-ben szerezted meg. Hát röviden ennyi.

Üdv Etus 

simke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szer. feb. 27, 2008 3:06 pm

Szia! Sajnos én is simke Etussal értek egyet, mert az adójóváírást csak adott évben kapott jövedelemre lehet igénybe venni, ha van áthúzódó bérjövedelem, attól még január csak egy hónap lesz, a bér nagysága pedig a 2008-évihez hozzádava csak nől, ez gyakorta előfordul az adott évben ki nem fizetett táppénzeknél . Üdv: Márti
viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: ibike67 » szer. feb. 27, 2008 3:09 pm

 

Szia Etus !

A válaszoddal  nem értek egyet, mert a 2007 évben megszerzett bér 18%-át igénybe veheti. Nemcsak ennyi jövedelme lett volna egész évben, amit nem kapott meg, ezenkívül volt neki bére, táppénze, stb. Itt szerintem az a lényeg, hogy az adott hónap jogosultsági hónapnak számít-e vgy sem. Szerintem mindenképpen. Az más kérdés, hogy az arra eső juttatást mikor kapta meg.

Ha az adott hónapban bér (ellátás)illette meg, jár neki. Az, hogy megillette, még nem feltétlenül jelenti a kézhez vételt. Az lehet későbbi időpont, vagy több hónap egyben. Akkor is ahány hónapi járandóság, annyi hónapra jár az adójóváírás.

Gondolj bele, pl. felszámolási eljárásoknál, amikor a dolgozók majd a felszámolótól kapják meg valamikor a bérüket sokszor 8-10 havit utólag, milyen joghátrányt szenvednének, ha csak 1 havi adójóváírásra lennének jogosultak.

Itt is az a helyzet, hogy utólag több havi ellátást kap meg egyszerre, mert az ügyintézési határidő miatt tolódik.

Vagy ha azt a logikát követjük, hogy 2008-ban végig THGY-n lesz, de összesen 13 havi ellátást kap, akkor sem illeti meg 13 havi adójóváírás

 

ibike

ibike67
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: andulka » szer. feb. 27, 2008 3:19 pm

szja tv.

26. §
(1) Ha a munkaviszonyból származó, előző naptári évre vonatkozó bevételt, a munkáltató által kifizetett adóköteles társadalombiztosítási ellátást a következő év január 15-éig fizetik ki, azt az előző naptári év utolsó napján megszerzett jövedelemnek kell tekinteni.

De ez csak a munkáltató által kifizetett TB-ellátásra vonatkozik.

Kérdés, mi vonatkozik a MEP által folyósított ellátásra? Mert he pl. a decemberi táppénz köv. év februárjában érkezik meg, akkor eszerint az is 2008. évi jövedelem, és 2008. évben jár adójóváírás?

 

Üdv. Andi

 

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: andulka » szer. feb. 27, 2008 3:23 pm

Egyébként a törvény nem csak a megszerzéshez köti az adójóváírásra jogosultságot.

 

33. §

(2) Jogosultsági hónapnak az a hónap számít, amelyre a magánszemélyt az adóévben bér illette meg.

 

És valóban, az utólag kapott Tgyás, táppénz stb. megillette már tavaly novemberben is, más kérdés, hogy csak idén szerezte.

 

A 18%-ot viszont a 2007-ben ténylegesen megszerzett jövedelme után számolhatja.

andulka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Adójóváírás következő évben folyósított TGYS után

HozzászólásSzerző: ibike67 » szer. feb. 27, 2008 3:26 pm

 

Sziasztok !

Szerintem az oké, hogy 2008 évi jövedelem lesz, de 2007 12.hónapban jogot szerzett adójóváírásra, mert THGY illette meg.

2008-ban lesz neki jövedelem, és 2008-ban is csak 12 havi adójóváírás fog neki járni.

ibike

 

ibike67
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 14 vendég

cron