Adófórum

Adózási és számviteli információk

Számla kiállítás 2008-ban

SzJA

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: mmoollnnaarr » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Albérletet szoktam kiadni és nem tudom, hogy a számlát hogyan írjam továbbra. Eddig csak aa nevet az összeget írtam rá semmi mást. Most viszont kérdésem az volna, hogy a % kulcsot rá kell írni, hogy SZJA 18% vagy csak elég, hogy ráírom, hogy ALBÉRLETI DÍJ REZSIVEL 20.000 FT. Végösszeg 20.000 Ft???

Válaszotokat köszönöm!

üdv. Heni 

 

mmoollnnaarr
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szer. jan. 16, 2008 7:43 pm

Szia Heni!

A számlára minden esetben a szállítónál szerepelni kell a te nevednek. címednek/székhelyednek, adószámodnak,  valamint a vevő nevének és címének.  A szövegbe írod  amit szoktál. Vélhetően ÁFA mentes vagy, tehát az ÁFA részhezn írod "mentes"  , a többi értelememszerűan a nyomtatvány formátum szerint, a számla kelte, telj.dátuma, fiz.határidő. (A teljesesítés dátuma, megegyezik a fizetési határidő dátumával, a kelte, az a kelte.)

A szöveg részben eddig is és ezután is írni kell, hogy mi az a szolgáltatás:  pl...... lakás albérleti díja,  vagy ...lakás bérleti díj,  az, hogy a bérleti díj tartalmazza a rezsit, stb., azt a megállapodásban/szerződésben célszerű szerepeltetni. 

melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: zspotorke » szer. jan. 16, 2008 11:55 pm

Szia!

Amennyiben írásos szerződést is kötsz az albérlőddel akkor az albérleti dij összetevőit célszerű a szerződésben rendezni. A szerződésnek egy esetleges vita felmerülésekor is jobban hasznát tudod venni- mint egy számlának, mert ott nem szoktunk szerepeltetni minden "kalkulációs" tényezőt. (persze ezt semmi nem tiltja)

Amennyiben szerződésben rögzítettek az albérleti díj összetevői, akkor elégséges a számlán a szerződés szerinti dij megnevezésnek szerepelnie ill. azon adatoknak melyeket Melcsi is írt már Neked.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: olahneedit » csüt. jan. 17, 2008 10:54 pm

Kedves Heni!

A lényeget Melcsi, és Zsuzsa leírta. Annyi jutott még eszembe, hogy az a %, vagy ahogy Te írod, SZJA 18%, olykor 25%, az akkor van, ha a bérlőd "kifizető". Ez annyit jelent, hogy cég, vagy egyéni vállalkozó. Szokott ilyen lenni, ha pl egy lakást irodának adnak ki, meg egy jó pár esetben még, de most nem is ez a lényeg. A "kifizetőnek" ugyanis kutya kötelessége, hogy a kialkudott bérleti díjból levonja tőled azt a 25% forrásadót adott esetben, és helyetted megfizeti az APEH részére, és be is vallja természetesen, hogy mennyit vont Tőled. Ilyenkor - én ilyen számlákat szoktam látni - már a számlán levezetik, hogy x havi bérleti díj pl. 10000 LE: forrásadó -2500, kifizetendő 7500 Ft. Te a számlák alapján összesíteni tudod, hogy mennyi a bérleti díjas bevételed, mennyit vontak, és a bevallás erre szolgáló sorába be tudod írni. Az ilyenekről nem szokás M30-ast küldeni jan 31-ig, de azért a legtöbben nagyon is jól tudjuk, hogy nem minden bérbeadó olyan precíz, és legalább egy összesítést küldünk, és azon igazoljuk, hogy melyik sorba, mennyit  is kell írni.

Azért én úgy gondolom, hogy TE lakást adsz ki magánszemélyeknek, tehát a fenti dolog téged nem érint, de jó, ha tudod. Ilyenkor viszont bizonyára tudod, hogy neked kell negyedévente megfizetni az előleget.

Edit.

olahneedit
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: kelecsilla » vas. jan. 20, 2008 9:03 am

Sziasztok!

Kérem segítsen valaki, a számlakiállítás kapcsán több ponton kétségek gyötörnek; se a könyvelő, se a Vevő nem tartja mindezt saját problémájának...A gondom az, hogy szellemi szolgáltatás körébe tartozó SZJ -ről adok számlát rendszeres gyakorisággal, de az "egység" és a "mennyiség" rovatokaz üresen hagytuk- mondván, nem lehet meghatározni ennek mértékét + mellette úgy is könyvelve van a megjelent publikációs jegyzék tételesen, leigazolva.

Én mégis úgy látom, alakilag nem helyes, ha bármely rovat üresen tátong. Akárhogy is van, ez bírságalap részét képezi, akár az éves bevételt kivehetik a könyvelésből. Milyen érv szól amellett, hogy a menyiség/darabszám kitöltetlen? Ráadásul nincs a számlán egy.váll.-ként az adószám sem, azt mondja a könyvelő, ezt nem muszáj...GOND: A bizonylataim szerintem "hiányosak", javító számlával vagy a számlában csillaggal javítva (dátummal, javító nevével) lehet-e még menteni a menthetőt? 

Más: 200 000 Ft-ot némileg meghaladó szolgáltatásról adtam 1 db számlát, de nem akarnak velem szolgáltatási szerződést is(!) kötni, mondván, nem kötelező, elég a felek közti szóbeli megállapodás+ a teljesítés igazolásra elég a bizonylat/kifizetés igazolás. Valóban igaz-e mindez, kit terhel a szerződési kötelezettség:a számlát adót vagy a Vevőt?

Nagyon sürgős, kérlek segítsetek! 

kelecsilla
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. jan. 20, 2008 6:22 pm

Szia Csilla!

A számlakiállítás valóban sem nem a vevő sem pedig a könyvelő saját problémája. A feladat a számlakibocsátóé. (Az egy más kérdés, hogy a könyvelő esetleg segítségedre lehetne)

A számla egyes rovatainak kitöltésében a vevővel kötött szerződésed vagy a vállalási árad adhat(na) iránymutatást. Az általad jelzett feladatra az én gyakorlatomban általában a kövekezők fordulnak elő a számlán:

egység: szerződés, óra, alkalom, stb. A mennyiségrovatokat pedig már ennek tükrében lehetne kitölteni

Azt én sem gondolom, hogy a mennyiség és a mennyiségi egyég kitöltetlensége miatt bírságolna az adóhivatal, különös tekintettel arra, hogy a számla mellékletét képezi a leigazolt publikációs jegyzék.

Attól nem kell tartanod, hogy az éves bevételt kiveszik a könyvelésedből. A számlakitöltéssel kapcsolatos előírásokat egyébként megtalálod az ÁFA törvényben.

Amiben kellene a segítséged: - mit jelent az, hogy az EV adószáma nincs a számlán? Ez az EV Te vagy? Mert ha igen, akkor kötelező feltüntetni a számlakibocsátó adószámát, tehát ez hiba és valóban javítani kell. Ha azonban Te fogadsz be ilyen költségszámlákat akkor néhány esetet kivéve valóban nem kötelező a szállító adószámának feltüntetése, de semmi nem is tiltja.

A 200eFt -tal kapcsolatos pontos válaszhoz is szükséges lenne annak ismerete, hogy mint cég kérdezel, mert ott a TAO törvény előírja a kötelezőséget. (mellékletében megtalálod) ha azonban EV vagy, akkor Rád nem vonatkozik a számviteli ill. TAO törvény, tehát nincs ilyen kötelezettséged. Az más kérdés, hogy vannak olyan információk amelyeket szerződésben szokás/célszerű rendezni - azért, mert egy esetleges vita kapcsán az írásban rögzítettek perdöntőek lehetnek. Ilyenre pedig a számla alkalmatlan, tehát ebből adódóan a szerződéskötés mindkét félnek érdeke. Véleményem szerint a szerződésnek számviteli oldalról a költségek, a számlabefogadás jogosságának alátámasztása az egyik feladata - ezért én hiányát a költséget elszámoló félnél érzem kritikusabbnak.

Üdv: P.Zsuzsa

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: dzsudzsu » kedd feb. 26, 2008 4:02 pm

Heni!

Én is ingatlan bérbeadó vagyok, és volt már nálam ellenőrzés, s minden egyes ingatlanbérbeadásról kérték a bérleti szerződést, tehát mindenféleképpen szükséges lenne írni, főleg ha rezsit is kiszámlázod!

A számla kiállításával kapcsolatban, ha kifizetőtől kapod a bérleti díjat, akkor a számlán az alábbi felírtatot kellene feltüntetned: Kérem a 25%-os szja-t (és 14% eho-t) levonni szíveskedjenek! Ha a bevételeidet ebből a tevékenységből különadózó jövedelemként akarod az szja bevallásodban szerepeltetni.

A zárójelben írtak csak akkor érvényesek, ha a bérleti díjból származó jövedelmed meghaladja az 1.000.000 Ft-ot.

Ha az összevonandó jövedelmek között, akkor a 36%-os adómértéket kell ráírni, s költségeket el tudsz a bevétellel szemben számolni, vagy a 10%-os költséghányadot alkalmazni.

A döntés a Tiéd, hogy melyik jövedelembe állítod be.

Üdv: Dzsudzsu

 

dzsudzsu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Számla kiállítás 2008-ban

HozzászólásSzerző: Constantinus » szer. feb. 27, 2008 5:39 pm

Szia Heni!

Az első lépés a bérleti szerződés megkötése, amely az egész ügylet jogalapja. Nem beszélve arról, hogy egy esetleges jogvitánál is alapvetően a szerződés a perdöntő tényező, illetve, ahogy Heni is írta egy apeh ellenőrzésnél sem hátrányos.

Megállapodás persze nincs kötelező írásbeli alakisághoz kötve, vagyis szóban is érvényes, viszont komoly bizonyítási nehézségeket vet fel.

Szóval rögzíteni kell a szerződésben, hogy a bérleti díj tartalmazza a rezsi összegét, és akkor a számlán elegendő feltüntetni az "albérleti díj" megnevezést, hiszen akkor már fogalmilag is a ti ügyletetekben a bérleti díj része a rezsiköltség.

Ettől függetlenül is feltüntethetet az "albérleti díj+rezsi" megnevezést, mert a számlának csak a kötelező alaki és tartalmi kellékei vannak előírva, többlet adattartalom viszont szabadon feltüntethető.

Az áfa szempontjából a "mentes" kifejezést kell feltüntetni, amennyiben nem választottad az általános szabályok szerinti áfafizetési kötelezettséget.

Szja szempontjából 2 lehetőség van:

1. 25%-os forrásadós, de akkor költséget nem tudsz érvényesíteni

2. összevont adóalap része és akkor 18% (ha 1mill.700ezer alatt van a jövedelem pl nyugdíjasnál vagy tanuló esetében) vagy 36%, viszont az igazolt költségek levonhatóak.

Ezt csak akkor kell feltüntetni, ha "kifizető" a bérbevevő, mert akkor ő le fogja vonna az adóterhet.

Ilyen esetben útólag is módosíthatsz, hogy forrásadót, vagy adótábla szerinti adózást választasz, de a különbözetet rendezni kell a bevallásban.

Ha magánszemlynek adod ki, akkor nem kell, de negyedévente fizetsz előleget.

A számla többi része értelemszerűen töltendő ki. A bérbeadó neve, címe, adószáma, a bérbevevő neve címe, a számla kelte stb. mindenképpen.

üdv:Constantinus

Constantinus
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 16 vendég

cron