Adófórum

Adózási és számviteli információk

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

SzJA

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szeretnék segítséget kérni abban, hogy az autómentéssel foglalkozó egyéni vállalkozó elszámolhat-e bizonylat nélkül havi 500 km saját gépkocsihasználatot. Ugyanis az autómentést is a saját gépkocsijával végzi, utánfutóval, és ezt a kilométert a fuvarlevél alapján az APEH-norma szerinti üzemanyag költséggel és a 9 Ft-ot rezsiköltséggel számolja el. Ezen felül lehet még 500 km-es elszámolása bizonylat nélkül, vagy kell útnyilvántartást vezetnie?

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: melcsi62 » szomb. jan. 12, 2008 2:51 pm

III. A járművek költsége
1. A saját tulajdonú - ideértve a továbbiakban a házastárs tulajdonát is - kizárólag üzemi jármű üzemanyag-felhasználása, továbbá számlával (bizonylattal) történő igazolás alapján a jármű fenntartásának, javításának és felújításának költsége számolható el, valamint a II. fejezetben foglaltak szerint érvényesíthető értékcsökkenési leírás. Üzemanyag-felhasználás címén vagy
a) az üzemanyag-fogyasztási norma és az állami adóhatóság által közzétett üzemanyagár,
b) a számlával (számlákkal) igazolt üzemanyag-vásárlás vehető figyelembe, azonban a számla alapján figyelembe vett üzemanyag-mennyiség nem lehet több, mint az üzemi használatra az üzemanyag-fogyasztási normával számított mennyiség,
azzal, hogy a magánszemély az adóév egy negyedévén belül a negyedév első napján választott üzemanyag-felhasználással összefüggő költségelszámolási módszertől nem térhet el. Nem alkalmazható az a) pont rendelkezése, ha az egyéni vállalkozó az Áfa-törvény szabályai szerint az üzemanyag általános forgalmi adóját levonásba helyezi.

2. Az olyan személygépkocsi esetében,
a) amely az egyéni vállalkozói tevékenység tárgyát képezi (pl. bérbeadás), és azt az egyéni vállalkozó sem a személyes munkavégzésével, sem személyes használattal összefüggésben nem üzemelteti,
b) amely után a vállalkozói jövedelem szerinti adózást alkalmazó egyéni vállalkozó választása szerint a cégautó adót megfizette,
a költségek a - 3-4. pontban említettek kivételével - az 1. pont szerint érvényesíthetők, azzal, hogy a cégautó adó alóli mentesség és kivétel esete nem számít a cégautó adó megfizetésének.
3.
4. Ha az egyéni vállalkozó a cégautó adót az év egy részében nem fizeti meg, akkor az értékcsökkenés (figyelemmel a 3. pont rendelkezésére is) olyan arányban számolható el, amilyen arányt a ténylegesen megfizetett cégautó adó összege a vonatkozó adótétel tizenkétszeresében képvisel. Ilyen esetben más költségek egész évben csak az üzemi használattal arányosan számolhatók el.
5. A saját tulajdonú nem kizárólag üzemi célú jármű - kivéve a személygépkocsit - beszerzési árával szemben a II. fejezet szerint átalányban érvényesíthető értékcsökkenési leírás. A 2. pontban nem említett személygépkocsi esetén az átalány szerinti elszámolás a következő módon érvényesíthető: a II. fejezetben említett nyilvántartás vezetése mellett az éves bevételnek 1 százaléka, de legfeljebb egy személygépkocsi beszerzési árának a 10 százaléka vehető figyelembe, illetőleg a hivatkozott pontban meghatározott átalány címén egyébként elszámolt költség ezzel az összeggel növelhető. Egy adott személygépkocsi értéke alapján csak egy ízben, a használatbavétel évében vehető figyelembe ez az átalány. Más költségek az üzemi használattal arányosan számolhatók el az 1. pont vonatkozó rendelkezése szerint.
6. Saját tulajdonú személygépkocsi esetében az üzemanyagköltségen kívül az 5. pontban foglaltak helyett és minden más költség (pl. fenntartás, javítás, felújítás) címén 9 Ft/km (általános személygépkocsi-normaköltség) elszámolása választható.
7. A nem saját tulajdonú, kizárólag üzemi célra használt jármű (kivéve a személygépkocsit) esetében elszámolható az üzemi használatra eső
a) igazolt bérleti vagy lízingdíj (ez alól kivételt képez a személygépkocsi bérleti vagy lízingdíja),
b) az 1. pont szerinti üzemanyag-fogyasztás,
c) számla szerinti egyéb költség, amennyiben azok a bérleti szerződés alapján a bérbevevőt terhelik.
8. A személygépkocsi bérleti vagy lízing díja címén a költségként figyelembe vehető összeg több személygépkocsi esetén sem haladhatja meg a vállalkozói bevétel 1 százalékát, egyébként ilyen címen az egyéni vállalkozó költséget nem számolhat el. Az utóbbi rendelkezés alól kivételt képeznek a 2. pontban említett személygépkocsik, amelyek esetében a bérleti díj, illetőleg a vonatkozó rendelkezés szerint a lízing díja elszámolható a 3. és 4. pont rendelkezéseiben foglalt korlátozások értelemszerű alkalmazásával. A nem saját tulajdonú személygépkocsi üzemi célú használata esetén elszámolható az üzemi használatra eső
a) 1. pont szerinti üzemanyag-fogyasztás,
b) számla szerinti egyéb költség,
amennyiben az a szerződés alapján az egyéni vállalkozót terheli.
9. A költségelszámolás bármelyik módjának alkalmazásánál szükséges járművenként - az 5. számú melléklet II. 7. pontjában meghatározott - külön útnyilvántartás vezetése, továbbá abban járművenként az év első és utolsó napján a kilométeróra állásának a feljegyzése. Költség kizárólag az e pont szerint igazolt üzemi célú futásteljesítmény után számolható el, kivéve azt a futásteljesítményt, amelyre nézve az egyéni vállalkozó magánszemély munkáltatója egyébként kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás címén bevételnek nem számító költségtérítést fizetett. Az olyan személygépkocsi esetében, amely után az éves cégautó adótételt az egyéni vállalkozó megfizette, az év első és utolsó napján rögzített kilométeróra-állás különbözete számít üzemi célú futásteljesítménynek, csökkentve azon futásteljesítménnyel, amelyre nézve az egyéni vállalkozó magánszemély munkáltatója egyébként kiküldetési rendelvény alapján hivatali, üzleti utazás címén bevételnek nem számító költségtérítést és/vagy saját gépjárművel történő munkábajárás címén költségtérítést fizetett.

10. Az egyéni vállalkozónak az 1. és 6. pont szerinti költségelszámolási módszerek közötti választása valamennyi általa használt személygépkocsira és a teljes adóévre vonatkozik. Amennyiben a személygépkocsi mellett más járműveinek költségeit is elszámolja, az nem zárja ki, hogy az összes személygépkocsijára egységesen alkalmazza a 6. pont szerinti elszámolási módszert. A 7-8. pont szerinti személygépkocsi-használat utáni költségelszámolás esetén a saját tulajdonú személygépkocsira vonatkozóan sem választható a 6. pont szerinti elszámolás.
11. A 9. pontban foglaltaktól eltérően, az egyéni vállalkozó az útnyilvántartás vezetése helyett havi 500 kilométer utat számolhat el átalányban a személygépkocsi használata címén a költségek 6. pont szerinti figyelembevételével, függetlenül az üzemeltetett személygépkocsik számától. Ezt az elszámolási módszert is csak a teljes adóévre - illetőleg az adóéven belül az egyéni vállalkozói tevékenység teljes időtartamára - lehet alkalmazni.
12. Az egyéni vállalkozó a saját tulajdonú gépjármű tulajdonjogát e törvény bizonylatmegőrzésre vonatkozó szabályainak betartásával, a kötelező gépjármű felelősségbiztosítás befizetését igazoló szelvénnyel igazolja.
   
Szerintem ha ugyanazt az autót használja és elszámolja külön a menetlevél/útnyilvántartás szerinti APEH normás gk.km.térítés/költséget, akkor külön az 500 km-es feltételezett átalány is nem érvényesíthető. ,.
melcsi62
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: Cininéni » szomb. jan. 12, 2008 3:00 pm

Választania kell vagy a menetlevél alapján elszámolt üa. költséget érvényesíti vagy pedig az 500km átalányt.

A kettő együtt ugyanarra a gépkocsira nem működik.

Viszont ha lenne egy másik gépkocsi a családban, akkor ott lehetne külön érvényesíteni az 500km-es átalányt. /de itt csak közeli hozzátartozókat értek, akiket a törvény is nevesít/

viszont én is kérdeznék itt valamit :

az egyéni vállalkozó akinek kisteherautó van a vállalkozásában, az választhatott eddig, hogy a 3ft-km normát választja a km-ek arányában vagy pedig a fenntartás, javítás költségeit számlával igazolja.

Ez is 9 ft/km lett, vagy ez csak a személygépkocsira vonatkozik?

Ha a 3-9 ft-os normát választja, akkor ezen felül már nem számolhatja el a biztosítást, gépjármű adót. Jól tudom ezt?

Cininéni
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » szomb. jan. 12, 2008 4:31 pm

Köszönöm a segítségeteket!  Csak abban nem voltam biztos, hogy ha van a családban másik személygépkocsi , arra alkalmazni lehet az 500 km-es költségátalányt.

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. jan. 12, 2008 4:41 pm

Az autómentést tehergépkocsival végzi. Ebből következik, hogy az 500 km nem vonatkozik az autó mentő gépjárműre. Az autó mentő gépjármű üzemanyagát vagy számla alapján, vagy menetlevél alapján, fogyasztási norma szerint számolhatod el. Az 500 km is elszámolható, mivel az szgk-ra vonatkozik. A vállalkozód ügyintézésre, szerződéskötésre, stb-re használhatja a szgk-át. Ha saját az szgk, akkor a karbantartéási költséget is (9Ft/km), ha nem saját akkor csak a fogyasztási normát. A feleség tulajdonában lévő szgk-t sajátnak kell tekinteni. Tehát elszámolható az autómentő  tgk-ra menetlevél alapján, és a szgk-ra az  500 km is. Az szgk-ra vezethetsz útnyilvántartást, és akkor többet is el tudsz számolni. FONTOS: Az autómentő tgk-ra nem vonatkozik az 500 km elszámolási lehetőség, mivel tgk!!!

üdv János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » szomb. jan. 12, 2008 5:40 pm

Szia János

Az automentő is személygépkocsi (Hyundai Galloper 2,5 D), de van személygépkocsi is a családban.

Bevizsgáltatták a Hyundai gépkocsi fogyasztását, mert az nem volt benne 60/1992-es kormányrendeletben, és az alapján számolja el az üzemanyagot APEH üzemanyagárral és a 9 Ft rezsivel.

Ezek szerint a másik gépkocsira el lehet számolni  havonta az 500 km-t bizonylat nélkül?

Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. jan. 12, 2008 5:49 pm

Ezt eddig nem írtad. Nem gondoltam arra, hogy egy autómentő lehet szgk is.

Ha az én ügyfelem lenne a következők szerint könyvelném:

Ha az autómentő szgk, egy utánfutó segítségével menti a gépjárműveket, akkor nem számolnám el az 500 km-t egy másik szgk-ra. Ha az autómentő szgk, saját rakodófelületét használja autómentésre, akkor nyugodtan elszámolnám egy másik szgk-ra az 500 km-t, mivel egy platós szgk-val nem "járok" akönyvelőhöz és az apehba ügyet intézni. Szerintem ez teljesen életszerű. Törvényi hivatkozást ne kérj, szerintem nincs. Megvédhető azzal, hogy életszerű az 2. szgk használata is.

Üdv: János

Közben megnéztem a neten ezt az szgk-át. Az autó mentés egy utánfutó segítségével történik, tehát én nem számolnám el az 500 km-t. De nem egy olyan nagy összeg az 500 km, hogy ne lehetne más módon pótolni ezt a költséget.

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » szomb. jan. 12, 2008 5:59 pm

Az a helyzet, hogy mellékfoglalkozásban végzi (máshol heti 40 órás foglalkoztatott) és a gépjármű költségen kívül mást nem nagyon tud elszámolni.  És persze nem akar sok adót fizetni. Akkor most el lehetne szerinted számolni, vagy csak Te nem számonád el más szgk-ra az 500 km-t.?

Üdv. Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: jános123 » szomb. jan. 12, 2008 6:07 pm

Az 500 km kb 150.000 Ft költséget jelent. Mivel a Te esetedben támadható a két szgk-ra elszámolt kilóméter költség, én így már nem számolnám el. Utaltam arra hogy talán más költséget kellenne elszámolni. Konkrétan: "adásvételi" szerződés kíséretében vásárol valami eszközt (eszközöket). Magászemélytől vásárol (egy személy max 200.000 Ft ingóságot értékesíthet évente, adó nélkül, és nem kell bevallani sem) két tanu aláírja, Te pedig lekönyveled. Az eszköz 100.000 Ft alatti legyen, hogy kisértékünek tudd lekönyvelni.

Üdv: János

jános123
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Egyéni vállalkozó gépjármű elszámolása

HozzászólásSzerző: peter.maria@axelero.hu » szomb. jan. 12, 2008 6:15 pm

Köszi a tanácsot!!

Üdv. Marcsi

peter.maria@axelero.hu
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég