Adófórum

Adózási és számviteli információk

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

SzJA

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: madora100 » szer. júl. 09, 2008 4:14 pm

Szívesen.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: replia » csüt. júl. 10, 2008 5:42 am

Sziasztok!

Látom, még mindig élénk ez a kérdéskör...időközben nekem is felmerült egy új ügyem, ha tudnátok segíteni:

a kiadó magánszemély netó összeget szeretne havonta és ezt vették be a szerződésbe is, bár nekem ezzel kapcsolatban fenntartásom van, de ha az ügyvédnő szerint ez jó, akkor hát legyen. 

Az illető magánszemély havonta fog KP-s számlát kiállítani. Eddig az átutalásosokat a számla alapján számfejtettem és utaltuk nekik a nettó összeget. Ha most odaállít az ügyfélhez egy KP-s számlával, amire állítólag ráírja majd az szja és eho összegát, akkor a pénztáros csináljon egy kiadásit a teljes bérleti díjról és egy bevételit az adó+járulék összegéről? És ha mikor számfejtem, kiderül, hogy rossz adó+járulékot írt rá, akkor következő hónapban mindig korrigálják? Nekem ez a rendszer nem tetszik....vagy máshogy kellene?

Köszi előre is!!  Lia

replia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: Anci1005 » csüt. júl. 10, 2008 6:46 am

A kp-s számlát a bruttó összegről kell kiállítani. Tájékoztató adatként ráírhatja a levonandó adókat, de ha az hibás, nem vagy köteles elfogadni. Megoldás lehet, ha lesztornózza a hibás összegről kiállított számlát és kiállít egy másikat a helyes bruttóról. Így már ezt lehet kiadni kiadási pénztárbizonylaton, a levont adókról pedig bevételi pénztárbizonylatot kell kiállítani. Ha nem akar új számlát írni a jó összegről, nem vagy köteles a szerződésben lévő nettó összeg kifizetésére. Neked a helyesen kiszámított adót kell levonnod.
Anci1005
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:15 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: replia » csüt. júl. 10, 2008 7:05 am

Igen, nem vagyok köteles elfogadni, csak a gond az, hogy csak a számfejtést csinálom nekik, vagyis hó végén kapom meg az infókat, tehát nem ülök ott, mikor a bérbeadó jön, lehet, hogy még elérhető sem vagyok akkor...már azért sem értem, hogy egy ügyvéd ezt hogyan hagyhatja jóvá, mert pl. most azt mondja, hogy 25%-kal fog adózni, meg hogy vonjuk a 14%-ot, mert nem fogja elérni a 450eFt-ot és így kap majd havi nettó x-t. aztán év végén, amikor csinálja a saját 53-as bevallását, kiderül, hogyönálló tev.ként kezeli, esetleg még költségszámlákat is gyűjtött és 14%-ot sem kellett vonni tőle. akkor most mi is a tényleges nettója?! szóval ez nem tiszta ügy...esetleg látott már ilyesmiről valaki apeh-állásfoglalást vagy volt ellenőrzése ilyen ügyben? 

replia
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. júl. 10, 2008 7:06 am

Sőt.............az adóterhek összegét nem is kötelező a magánszemély bérbeadónak a számlára ráírnia, hiszen azt nem Ő állapítja meg, hanem a kifizető. Ez utóbbi kötelezettsége az adójogszabályokban előírt levonási kötelezettséget teljesítenie. Ha ezt valamilyen oknál fogva elmulasztja, akkor kell a magánszemélynek közvetlenül az adóit pénzügyileg rendeznie. Gondoljunk csak bele. Ha van év közben egy adómérték változás, amelyet a magánszemély nem követ figyelemmel. Akkor is a kifizető felel a helyes  levonási mérték  megtételéért.

A bevételi pénztárbizonylat kiállításával kapcsolatosan pedig az utóbbi időben megváltozott az álláspont. Miután a befizetés nem valós eseményt takar (tehát nem fizetem ki kp-ben a bruttó összeget és nem fizetem vissza  az adólevonás összegét a pénztárba). Ha nem a nettó összeget helyezem kiadásba, akkor sérül a valódiság elve. Ennélfogva az az elfogadható eljárás, hogy a nettó, ténylegesen kifizetésre kerülő összeg kerüljön a kiadási bizonylatra. Ekkor is elvégezhető a kontírozás folyamán a helyes könyvelési tétel.

Halkan megjegyzem, hogy én is bevételeztetem a ptr-ba a levont adó összegét, de nem járok el helyesen és szabályszerűen.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: ROLAND83 » kedd szept. 16, 2008 10:41 am

Még mindig ingatlan bérbeadás! Szerintetek, ha egy egyéni vállakozó magánszmélyként szeretné bérbe adni lakását ezt is be kell jelenteni a 08T101-s nyomtatványon?

Másik kérdésem: melyik a jobb megoldás a bérbeadásból származó jövedelmet terhelő adófizetési kötelezettség válsztásánál: - elkülönülten adózó, vagy - az összevonás alá eső jövedelem?

 

ROLAND83
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:18 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: madora100 » kedd szept. 16, 2008 10:51 am

Bérbeadni csak adószám birtokában lehet. Tehát be kell jelentkezni az apeh-hoz.

Hogy melyik a jövedelmezőbb forma? Az attól függ, hogy a bérbeadónak az egyéb forrásból származó jövedelme mennyi. Ha a bérbeadásból elért jövedelemmel együtt is az szja tábla alsó sávjában marad, akkor az a gazdaságosabb.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: violetta01 » kedd szept. 16, 2008 10:57 am

Szia!

Igen a 08T101E-n kell bejelenteni és ne feledkezz meg az ÁFÁ-ról, mert alap esetben a lakás bérbeadás már nem tágyi mentes.

Az attól függ hogy mennyi az összevonás alá eső jövedelme, vagyis melyik adósávba esik. De ezt úgyis csak a bevalláskor kell választani, akkor meg kész adatok lesznek.

Üdv. Ibi

 

violetta01
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: madaraszne999 » csüt. jan. 22, 2009 1:57 pm

Szia sz.iliLátom,  nagyon "toppon" vagy a kérdésben, szeretnék Tőled én is segítséget.A lányom üzlethelyiséget bérel , ahol a magánszemély bérbeadó 20.000.-Ft összeget akart kézhez kapni nettóban . Az ingatlan bérbeadása után 25% szja-t kellett fizetnünk, ami a 20.000Ft-ot alapul véve  5000.-Ft.Ezt az összeget nekünk, mint bérbevevőnek a magánszemély úgy számlázta, hogy :bérleti díj 25.000.-/hóa 25% forrásadó fizetési kötelezettség a bérlőt terheli  ─ 5000.-Fta számla fizetendő végösszege: 20.000.-FtEz alapján 2007 évben kilenc hónapra fizettünk a bérbeadónak 180.000.-Ft nettó összeget és utaltunk az APEH számlájára 45.000.-Ft összeget.Mikor a bérbeadó éves adóbevallását készítette, akkor a 9 hónapra járó nettó 180.000.-ft összeget ( 9x20000 ) állította be elkülönülten adózó jövedelemként a 0753-05 lap 163-as  sorába , és a kifizető által levont forrásadó összegét ( 9x5000.-Ft azaz 45.000.-Ft ) pedig a 0753-C lap 60-as sorába. ( tehát valahogy nem bruttó a bruttó)? Szerinted mi a teendőnk? Vagy ez jó így? Hogyan kell számlázzon? Mi abból indultunk ki, hogy a bérleti díj 20.000.-Ft, aminek a 25% adója 5000.-Ft, azaz bruttó 25.000.-Ft-ba kerül a lányomnak a bérlet. De  az adófórumon  látott példákból kiindulva meginoktam, már nem látom tisztán a dolgot.Segítségedet megköszönveÜdvözlettelM. Zsuzsi 
madaraszne999
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:19 am

Magánszemély ingatlan bérbeadás számlázása cégnek

HozzászólásSzerző: mazsi5 » csüt. jan. 22, 2009 2:38 pm

Szia Ili!  Ha a száma 25.000 Ft összegben került kiállításra, akkor abból: 6.250 Ft volt/kellett lenni a levont SZJA-nak, a nettó így: 18.750 Ft, s ezt a nettó pénzt kaphatta volna a bérbeadó magánszemély.

A kifizetőnek- ez esetben a lányod, aki üztlethelyiséget bérel -- SZJA levonási, bevallási és továbbfizetési kötelezettsége van az APEH felé.  Az, hogy a levont SZJA, SZJA előleget a kifizető: bérlő kell, hogy az APEH-hoz megfizesse, attól ez az SZJA terheltséget a bérbeadónak kell viselnie.  Tehát a számla összege *0,25= levonandó és APEH-hoz vallandó, fizetendő SZJA....

A bérbeadó a számláinak az összesített összegét kell, hogy az elkülönülten adózó jövedelmek: ingatlanbérbeadása sorban szerepeltesse  és nem a nettó összeget.. az más kérdés, hogy szerepelteti a kifizető/k által levont SZJA előleget, amit neki már külön nem kell megfizetnie..

Ha a bérleti díjas számla 20.000 Ft végösszegről szólt volna, akkor annak nettója csak 16.000 Ft, amit a bérbeadó kézhez kaphat, a 4000 Ft pedig levont SZJA.....

Mivel azt írod,  hogy a bérleti díjas számla 25.000 Ft-ról , amiből a bérlő kezéhez 18.750 Ft kerülhetett volna... hibásan állapította meg a leányod a levont SZJA-t, s többet fizetett a bérbeadó kezéhez, mint kellett volna.  Üdv.

mazsi5
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:20 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 17 vendég

cron