Oldal: 1 / 2

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: fabianeva

Sziasztok!

A segítségeteket kérem a 2008-as adójóváírás értelmezéséhez. A dilemmám az, hogy a jogosultsági határ most 1 millió 250 ezer ft, de 2 millió 762 ezer forint jövedelemig csökkenő mértékben érvényesíthető. Vagyis én most nyilatkozom arról, hogy várhatóan e két összeg közé kerül a jövedelmem és érvényesítenék adójóváírást, de csak addig a hónapig, amíg el nem érem az 1 millió 250 ezer ft-os határt, ekkor a munkáltatóm állítsa le a további levonást az adóeelőlegből.

 Vagy pedig eleve nem kérek év közben adójóváírást és év végén a bevallásban érvényesítem?

Várom válaszotokat!

Éva 

 

 

 


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 03, 2008 3:22 pm
Szerző: melcsi62
Megteheted azt is, hogy most kéred, aztán pár hónap( akár be is lőhed, hogy mennyi az annyi ) múlva nem. Azt nem kell kérned, hogy az 1.250. eFt felett már ne adják az adójóváírást, mert nem is adhatják.  Ha eléred az 1250 eFt-ot s már nem kapod, akkor ami még esedékes, azt az adóbevallásodban tudod érvényesíteni.

Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 03, 2008 4:14 pm
Szerző: stamasi

Szia Éva!

Nem kell kérned adójóváírást, ha nem akarod. Év végén az egészet érvényesítheted az adóbevallásodban és akkor egyben kapod meg az összeget. Ha mégis úgy döntesz, hogy kéred, akkor nyilatkozol és a munkáltató figyeli, hogy amikor eléred a jogosultsági határt (1millió 250 ezer forintot), akkor nem veszi figyelembe. Viszont ha máshonnan is van bérjövedelmed azt közölni kell a munkáltatóval.

A csökkentést csak az adóbevallásnál lehet figyelembe venni, év közben az adóelőlegnél nem.

Üdv.: Szilvi


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: pén. jan. 04, 2008 5:34 am
Szerző: fabianeva

Szia, Melcsi!

Köszi a választ. 

 


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: pén. jan. 04, 2008 5:34 am
Szerző: fabianeva

Szia, stamasi!

Köszi a választ. 


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: kedd feb. 19, 2008 7:32 pm
Szerző: e2d4

Kedves Éva !

Az adójóváírás egy olyan lehetőség, amikor valaki kamatmentesen kaphat több nettó jövedelmet havonta, munkabérének kifizetőjétől. Mindenkinek azt javasolom, hogy amíg a törvényi lehetőség engedi, addig vegye igénybe. Ennek legalább 2 oka is van:

1. Nem tudhatja előre az ember, hogy nem jön-e közbe valami olyan, aminek következtében az év folyamán mágsem haladja meg jövedelme azt az összeghatárt, ami majd az év végén is jogosítja az adójóváírásra. Persze ne történjen ilyen, de legalább addig se az államnál legyen (nála is ingyen!) az, ami Téged illetne.

2. Az állam semennyi kamatot nem fizet azután, ami majd Tégedet megillet az éves elszámolásnál.

3. Amennyiben Neked kellene fizetned, az éves elszámolásod során, valójában kamatmentesen vettél igénybe az év folyamán "kölcsön"-t.

Gondoljad át a fenti tényeket és dönts úgy, ahogy gondolod. A tények és a pénz jelenértékének, illetve jövőbeli értékének, valamint a kamatoknak a figyelembe vétele mindenki esetében azt jelenti, hogy amíg törvényesen jár az adóeleőlegek során vegye igénybe. (Ha csak abba belegondolsz, hogy amennyiben kizárólag ezen összegeket folyamatosan kamatoztatod, az éves elszámolás során rendelkezésedre áll kamattal növelten, illetve ha évközben bármikor szükséged lenne rá egy váratlan kiadás végett, ezen összeg erejéig nem kell felvenned hitelt és még kamatot sem kell fizetned)

Hát röviden ennyit a tényekről. A döntés pedig természetesen a Tiéd.  Üdvözlettel : a Sakkos  


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: szer. feb. 20, 2008 8:36 am
Szerző: kaktusz1

Szia,

 

Tetszik az érvelésed és szerintem is így van.

Üdv.

Kaktusz1


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: szer. feb. 27, 2008 6:46 pm
Szerző: Constantinus

Szia Éva!

Az Szja törvény 33. §-a alapján 2008-ra az adójóváírás jogosultsági határa 1mill250ezer ft, a felső határ 2mill762ezer ft.

Ha tudod, hogy az éves összes jövedelemed a két értékhatár között lesz, akkor az adójóváírás érvényesítésére 2 lehetőség van:

1. Kéred a munkáltatótól az adójóváírás érvényesítését, ekkor ugye a jóváírás csökkenti az adót, tehát több lesz a havi fizetésed. A csökkentett mértékű jóváírás realizálására a bevallásban lesz lehetőség, mert a munkáltató teljesen érvényesíti, amíg el nem éred a jogosultsági határt.

A 48. § (12) bekezdés a) pontja alapján az adóelőleg megállapításánál adójóváírás már nem érvényesíthető, ha az adóelőleg-alapok összege meghaladja a jogosultsági határt.

Ugyanitt található, hogy az adójóváírásra vonatkozó nyilatkozat legkésőbb a kifizetés időontjában tehető meg.

2. Ha nem kéred, pedig jogosult lennél, akkor a bevallásban egy összegben tudod érvényesíteni.

Ha biztos a határ előtt leszel, akkor célszerű kérni, mert előbb nálad van a pénz, tudsz vele gazdálkodni. (ráadásul inkább a te bankszámládon pihenjen, mint az államkasszában)

Az adójóváírásnál valamennyi jövedelemd beleszámít a felső határba, kivéve az ingatlan átruházásából származó jövedelem (3. § 75.)

(Ha van más bérjövedelmed azt ugye be kell jelenteni a munkáltatónak, de lehetnek egyéb pl különadózó jövedelmeid amelyekről a munkáltatónak nincs tudomása. érdekes kérdést vet fel, hogy ha ilyenkor kérsz adójóváírást, akkor azt tudod befektetni, felhasználni, megsokszorozni stb. Év végén pedig csak a kedvezményt kell visszafizetni, tehát a hozamot megnyered. Ez ma csak elméleti fejtegetésnek jó, mert az adójóváírás és a mai kamatok alacsony volta miatt ez az elenyészőnél is kevesebb. Ha, tehát kétséges a határ túllépése, akkor nem célszeű kérni, ráadásul, ha mégis jogosult leszel nem jön rosszul egy összegben egy kis adójóváírás. A felső határ közelében ez nem nagyon oszt vagy szoroz).

üdv:Constantinus


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 15, 2008 11:49 am
Szerző: kardi

Sziasztok,

én munkavállaló vagyok, és az lenne a problémám, hogy úgy kapok adójóváírást, hogy nem kértem. Tavaly, mikor év közepén kerültem a céghez, nem volt előtte jövedelmem, és megállapodtunk egy nettó bérben, amiről nekem csak most, az adóbevallás során derült ki, hogy belekalkulálták az adójóváírást is(pedig idén már előre örültem neki, hogy visszakapok vagy 60 000Ft-ot). Idén elvileg 110 000-re emelték a nettó béremet, és kapok 11ezer néhányszáz forintos adójóváírást, amit újra nem kértem(persze belekalkulálva a bérembe). Azt mondják, hogy ők ezt automatikusan adják, ha nem kérem az ellenkzőjét. Tényleg így van? És jövőre nem fognak megbüntetni(+a visszafizetés), hogy úgy kaptam jóváírást, hogy elvileg nem járt volna(mert ennek már több a bruttója....és amúgy sem szertnék itt maradni, szeretnék egy jobb pozíciót több pénzért...)

Köszönöm, ha vki tud segíteni.

Szép napot!


Adójóváírás értelmezése

HozzászólásElküldve: csüt. máj. 15, 2008 12:06 pm
Szerző: kaloczy

Szia!

Véleményem szerint patt-helyzet van.

Elvileg ugyanis az adójóváírást csak akkor lehet érvényesíteni, ha az adózó azt kéri. 

DE: 

Te ügyes akartál lenni, hogy nettó bérben állapodsz meg. (Ezt év közben biztos megkaptad, mert különben már akkor reklamáltál volna.) Év végén meg az adóbevallásnál még egy kis plusz-pénzhez is szerettél volna jutni, az adójóváírás révén. 

Csak hát a munkáltatódat sem ejtették fejre: valószínűleg pontosan tisztában volt ezzel. És véleményem szerint az eljárása etikailag nem kifogásolható. Mert Te egy bizonyos nettót kértél, amit meg is kaptál. Csak egy olyan nem létező "jövedelemtől" esel el, illetve csak úgy véled, hogy elesel tőle, ami a megállapodásotokban nem szerepel. 

Úgyhogy véleményem szerint semmi alapod nincs arra, hogy a munkáltató eljárását kifogásold.

Zsuzsa