Adófórum

Adózási és számviteli információk

07T101 - őstermelőnek

SzJA

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. dec. 07, 2007 7:11 pm

Szia!

 1./Nálunk a falugazdász beírja az őstermelőibe a TEÁOR számot: 0113  Szőlő-gyümölcs, 011100 szántóföldi növ.term.   2./A 18 blokk 3-as-nál is kell adóbevallás, ha a 600 eft/főt meghaladja de nem kedvező ha  túllépi a 7 milló/főt.  3./Bérhizlalásról nem tudok semmi. Üdv:Napraforgó 

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » pén. dec. 07, 2007 7:14 pm

Szia Irénke!

A KSH-APEH szakmakód jegyzéke tartalmazza, én az APEH honlapról mentem át a KSH-ra és töltöttem le hasznos lehet a beazonosításhoz, pontosan tartalmazza a kódokat.

Az őstermelő bevétele a felvásárlási jegy nélkül nem haladhatja meg az 5 millió forintot, ekkor nem választhatja az alanyii mentességet és a kompenzációs felárat egyszerre.

A 18-as sorban szerintem most csak az ez évi tényeket küldjük a 08TAFA kitöltésekor nyilatkozunk, ott kell eldönteni a 10-es sorban, hogy a 7-est választhatjuk-e.

Valaki már a tájékoztatón hallottakról itt a fórumon nagyon részletesen és használhatóan leírta az áfa határok számítását, érdemes elolvasni, más érdemét nem akarom magamnak.

Üdv.: Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: iren7 » pén. dec. 07, 2007 7:20 pm

Szia Napraforgó! Köszi a választ.

A bérhizlalásnál a bevétel tartalmazza a takarmány  és a kihelyezett állat értékét is.  Ez  az őstermelő bevételeiben szerepel, költségei között elszámolja, de kompenzációs felárat nem számol el rá a felvásárló, ezért az őstermelő bevétele nagyon magas, de kézhez csak a ráhizlalt súlyért járó pénzt kapja.

Az 5 millió Ft-os határnál az Áfa bevallásra gondoltam, hogy mit kell választania az őstermelőnek ?

Üdv: Irénke

iren7
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: iren7 » pén. dec. 07, 2007 7:25 pm

Szia Márti! Köszönöm a választ.

Ezeket a kódokat én is kiírattam, csak nem voltam benne biztos, hogy ez kell.

Üdv: Irénke

iren7
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: kohnmari » pén. dec. 07, 2007 7:33 pm

Sziasztok!

Napraforgó! Azt mondta az APEH-os, ha már van adószáma az őstermelőnek, mert egyéni vállalkozó, akkor csak a 08TAFA-E-t kell beküldenie a 2008-as választásról.

Márti! Akkor szerinted a 15-os sorban (adóköteles bevételszerző tevékenység kezdő időpontja) a benyújtás dátuma kell, hogy legyen. Ez ellentmond a kitöltési útmutatónak (Megírnád, hogy melyik megyei APEH mondta ezt?)

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. dec. 07, 2007 7:42 pm

Szia! 5 millós bevételnél is lehet választani a komp.felárast. Nem tudom erre gondoltál-e? A bérhizlalásról még így sem tudom, hogy adózás szempontjából a  bevétel értékhatárába  mindent be kell-e számítani, mivel ezt a fajta tevékenységet nem ismerem. Ha "támogatás" lenne, azt tudom hogy azt az értékhatárnál nem kell beszámítani. Üdv:Napraforgó
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: iren7 » pén. dec. 07, 2007 7:46 pm

Szia! Napraforgó

Igen erre gondoltam, és ha a kompenzációs felárast választja, és túllépte az 5 millió ft-ot akkor nincs bevallási és befizetési kötelezettsége?

Üdv: Irénke

iren7
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:17 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. dec. 07, 2007 8:53 pm

Szia! Na kezdjük újra!

Bevallási kötelezettsége MÁR AKKOR VAN HA ÁTLÉPTE a  600 eFt/fő bevételt ( értem itt, ha az őstermelői ig.-ban 3 fő szerepel, akkor az összes adómentes és BEVALLÁS mentes  bevétel 3 x 599.999,-Ft !). 600 eFt/fő felett is lehet ADÓMENTES, de bevallásmentes nem (vagy legalábbis nyilatkoznia kell az SZJA bevallás erre alkalmas sorában.LEHET HOGY TE ERRE GONDOLSZ?)!   

 Adómentes akkor lehet, ha az adózási mód-nál  ((amit a falugazdász is bejegyez az ősterm.ig.elejére : (1) tételes (2)átalányadózó   (3)10% ktg hányad ))  a tételes költségelszámolást választotta, és (4 millió forint/fő bevétei értékhatárig) rendelkezik 20% költségszámlával(ITT LÉP BE A NYILATKOZAT vagy ahogyan szerintem te értelmezed:nincs bevallási kötelezettség).

Ha a fentiek szerint  gondolkodsz, akkor az 5 milló/fő  valóban "nem bevallásmentes", de ettől még lehet adómentes, mert érvényesítheti a 40% elismert ktg hányadot, és ha ezen felül még van 60% ktg számlája, akkor az adóalap NULLA. Üdv:Napraforgó

Nos még egy megjegyzés: Akkor  is lehet adóbevallási és adófietési kötelezettség, ha a bevétel pl. 610 eFt, és nincs ktg számla! Ekkor nem élhet a Nyilatkozattételi joggal!  Elismet ktg(40%) = 244 eFt,    Adóalap=(610-244) 366 eFt

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: kohnmari » pén. dec. 07, 2007 8:56 pm

Szia Napraforgó!

Én úgy értem, hogy Irénke az áfabevallásra gondolt. Ha csak a kompenzációt választja, akkor mindegy, hogy meghaladja-e az 5 milliót, nincs áfa-bevallási kötelezettsége. A kompenzáció mellett választhatja az alanyi mentest is, de külön kell kezelni, s ha az alanyi mentes értékesítés meghaladja az 5 milliót, akkor be kell lépni az áfába. Vagy nem erre gondolt?

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. dec. 07, 2007 9:05 pm

Szia Mari!  Valószínű neked van igazad.       "Én nem erre gondoltam" Üdv.Npraforgó

Továbbgondolva: "Komp.felár/alanyi " a mezőgazdaságban kinek jó? Ez azt jelentené, hogy a felvásárlási jegyes eladáson kívül lényeges árbevétele lehet magánszemélyektől vagy piaci értékesítésből ? Azaz főleg "piacra/közvetlen fogyasztónak"  termel?  Ha jól gondolom, szerinted sok ilyen személy lehet, mert a mi városkánkban ez kevébé fordul elő. Üdv:Naprfaorgó

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 6 vendég

cron