Adófórum

Adózási és számviteli információk

07T101 - őstermelőnek

SzJA

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: kohnmari » pén. dec. 07, 2007 9:06 pm

Most akkor mi legyen a 15. sorral?
kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: Napraforgó » pén. dec. 07, 2007 9:18 pm

Na hol is tartunk? 101-nél? Én most is úgy gondolom, hogy 15 nap "visszafelé", bár lehet hogy ez a nyomtatvány már tényleg CSAK AZ ADÓSZÁM igénylés szempontjából lényeges.
Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » pén. dec. 07, 2007 9:49 pm

Sziasztok! Most kezdtem a 101-es kitöltésével foglalkozni, valóban bennem is felmerült a kérdés mit kell írni a 15-ös sorba, kipróbáltam három féle időpontot pl. 2000-et , a kiállítás dátumát a mai napot, majd 2008.01.01-et és hibátlannak fogadta mindháromat. Arra a következtetésre jutottam, hogy nem lehet nagy jelentősége a dátumnak. Mi a véleményetek, szerintem írhatnánk az őstermelői tevékenység indulásának időpontját . Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. dec. 08, 2007 4:15 am

Szia Mari!

Bocs, de az este kiléptem a beszélgetésből. A Heves megyei APEH mondta.  Igazad van ellentmond a kitöltési útmutatóban foglaltakkal szemben, de azt is írja a 15-ös tájékoztatója  hogy az adószámot a bejelentés napjával állapítja meg az adóhatóság.

 Hétfőn  ha minden igaz az első személyesen adószámot kérő őstermelőm már hozza a lapját vissza, akkor megírom, hogy itt nálunk mi az igaz, legalábbis az adóhivatal szerint.

Ha az őstermelőknek őstermelőnek adószámot váltunk ki külön magánszemélyként önálló tevékenységére váltunk ki, így a visszadátumozás szerintem nem jó.

Eddig is lehetett őstermelő adószám nélkül + adószámos magánszemélyként adószámot kiváltani egyéb növény termesztésre és két féle tevékenységet folytatott, így külön nyilvántartást kellett vezetni, ezért nem volt jó év közben a 4-es kóddal kért adószám sem, mert nem volt kapcsolható az őstermelői tevékenységhez egy esetleges revízió akár a ktg.elszámolást meg is vétózhatja.

Üdv.: Márti

 

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: markne » szomb. dec. 08, 2007 6:47 am

Üdv. Mindenkinek!

Márti, kitértél a 0180-as bejelentésre egyik válaszodban. Ha egy őstermelő az adóazonosítójával már hozzám volt regisztrálva, akkor az adószám hozzárendeléséhez a 080-at, vagy a 0183-at kell benyújtanom szerinted? Ha erről is van információd, kérlek, ha újra "tollat" ragadsz, világosítsál fel.

Köszönöm: Rózsa

 

markne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: zsazsa65 » szomb. dec. 08, 2007 8:06 am

Sziasztok!

Egy ügyelem EV, mellette őstermelő. A vállalkozását meg kivánja szüntetni, lehetőség szerint még  2007-ben. Szerintetek kérjek neki adószámot vagy a vállalkozása vissszaadásával az adószáma megmarad mint őstermelőnek?

zsazsa65
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: kohnmari » szomb. dec. 08, 2007 8:53 am

Szia Zsazsa!

Ez megint olyan helyzet, amire a törvényalkotók nem gondoltak. Ha nem szünne meg, akkor nem kell neki a 07T101-esen adószámot kérni, mert már van neki, csak az őstermelői (általános szabályoktól eltérő) adózási mód választásáról beküldenie a 08TAFA-E-t. Ha még az élő vállalkozói adószáma mellé beküldöd a 07T101-et, nem fogják érteni, mert 2 adószáma nem lehet.

Szerintem küld el a 08TAFA-E-t, s majd a vállalkozói igazolvány visszaadása után dönthetsz, attól függően, hogy mi történik (marad, vagy nem marad az adószám) .

Üdv. Mari

kohnmari
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: garbo50 » szomb. dec. 08, 2007 8:55 am

Sziasztok!

Még egy kis adalék a tisztán( homályosan) látáshoz:

Őstermelők figyelmébe!

2007.12.07.

A 2008. január 1-jével hatályba lépő új áfa-törvény kimondja, hogy adóköteles tevékenységet csak adószámmal rendelkező adóalany folytathat. Ezért azoknak az őstermelőknek regisztráltatniuk kell magukat az állami adóhatóságnál, akik eddig nem rendelkeztek adószámmal.
Ők ebben az évben (2007-ben) a 07T101-es adatlapon kérhetnek adószámot, mely nyomtatvány kitöltése során az idei évre vonatkozó áfa-szabályok alapján választhatnak. Az adószám megszerzését követően a 08TAFA-E nyomtatványon nyilatkozhatnak - 2007. december 31-ig - arról, hogy 2008. január 1-től az új áfa-törvény előírásai alapján milyen adózási módot választanak.

Nevezetesen:
- az általános szabályok szerint kívánnak adózni, vagy
- igényt tartanak a kompenzációs felárra, vagy
- alanyi mentességet választanak a kompenzációs felárra jogosító értékesítéseiken kívüli esetekre, vagy
- alanyi mentességet választanak a kompenzáció alkalmazása helyett.
Azok az őstermelők, akik jövőre kérnek adószámot, a 08T101-es adatlapon már egyúttal az új áfa adózási módokról is nyilatkozhatnak.
A jelenleg már adószámmal rendelkező őstermelők közül azoknak nincs bejelentési kötelezettségük, akik az általános szabályokat, vagy az alanyi mentességet választották és jövőre sem kívánják megváltoztatni jogállásukat. Rajtuk kívül mindenkinek 2007. december 31-ig be kell nyújtania a 08TAFA-E adatlapot.

Fontos változás, hogy minden - ellenérték fejében teljesített - mezőgazdasági értékesítést, illetve szolgáltatásnyújtást a törvény által előírt bizonylattal kell kísérni, tehát az 500.000 forintos értékesítésig számított bevétel utáni bizonylat kiállítási mentesség megszűnik. A magánszemélyek részére történő értékesítések során is nyugtát, illetve számlát kell kiállítani minden esetben (például a piacon és a háztól való értékesítésnél is).

A tájékoztatóban nevesített nyomtatványok letöltésére a www.apeh.hu honlapról nyílik lehetőség.

Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal

Üdv. 

garbo50
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. dec. 08, 2007 10:35 am

Sziasztok!

Rózsa! 0180-ra azért tértem ki , mert év közben már a megkért adószámokat nem kapcsolták az adóazonosító jellel küldők jelentéséhez, csak ha a 180-at vagy 183-at beküldtük, először mi is vártuk , gondoltuk természetes lesz, hogy aktiválják az adószámot is, de nem tették maguktól.

Zsazsa65! Nekem is van egy vállalkozóm aki december 3-án adta vissza a vállalkozói igazolványát őstermelő lett, neki a 101-esen újra kérjük az adószámot. Ha mint a Te eseted már őstermelő akkor a 102-es lapot kell beküldeni, mert új tevékenységi köröket vesz fel az áfa tekintetében magánszemélyként őstermelőként jelenleg még a működő vállalkozása mellett.Szerintem lehet 2-es adószámú is 1-es magánszemély Áfás, mert amennyiben ingatlan bérbeadáshoz adószámot kértünk pl. menteset, és közben 2-es vállalkozó volt, akkor az adószáma maradt a szlát töltötte másként. Üdv.: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

07T101 - őstermelőnek

HozzászólásSzerző: viragmarta60 » szomb. dec. 08, 2007 10:37 am

Garbo!

Ezt az írást honnan idézted?

Üdv.: Márti

viragmarta60
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron