Tételes átalányadózás
A magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosításáról szóló kormányrendeletben meghatározott fizető-vendéglátó tevékenységet folytató magánszemély az adóév egészére tételes átalányadózást is választhat, ha a magánszállásadói tevékenységet nem egyéni vállalkozóként végzi, és a szállásadás a tulajdonában vagy a haszonélvezetében lévő lakásban, üdülőben történik.
A több lakással, üdülővel rendelkező magánszemély akkor választhatja a tételes átalányadózást, ha csak egy lakásban vagy üdülőben folytat fizető-vendéglátó tevékenységet. A tételes átalányadózás a tevékenység megkezdésének évére a bejelentkezéskor, illetve az adóévre az előző adóévről benyújtott adóbevallásban választható.
Tételes átalányadózás esetén a tevékenységgel kapcsolatos valamennyi bizonylatot meg kell őrizni. A tételes átalányadózás választása nem mentesíti a magánszemélyt a számlaadási és nyugtaadási kötelezettség teljesítése alól.
A tételes átalányadó mértéke szobánként évi 32 ezer forint. Az adó mértéke független az adóévben e tevékenységgel összefüggésben megszerzett bevétel összegétől, és attól is, hogy a szállásadási tevékenységet egész évben vagy csak szezonálisan folytatja a magánszemély.
A falusi szállásadás adómentessége
A falusi vendégfogadás a magánszemély által nem egyéni vállalkozóként folytatott
- a saját tulajdonában lévő falusi lakóház magánszemély egyéni vagy családi üdülése keretében részben vagy egészben történő üzletszerű hasznosításával – legfeljebb tíz ágyra kiterjedő szállásadó, étkeztetési és szabadidő-program szolgáltató tevékenység (beleértve a háztartás, a gazdaság működésének bemutatását is);
- alkalmi falusi és agro-turisztikai szolgáltató tevékenység.
Falusi lakóháznak minősül a kiemelt gyógyhelynek, kiemelt üdülőhelynek, gyógy- vagy üdülőhelynek nem minősülő községben, a kiemeltnek nem minősülő településen falusias lakóterületnek minősített részeken, illetve a már kialakult tanyás térségben lévő lakóház a hozzá tartozó épületekkel, helyiségekkel, területtel.
Alkalmi falusi és agro-turisztikai szolgáltató tevékenységnek minősül: a falusi szállásadás nyújtására alkalmas településen, alkalomszerűen, az odalátogató vendégeknek a helyi népművészeti, néprajzi, kézműves, építészeti és kulturális értékek, örökségek bemutatása,a falusi élethez, környezethez és munkakultúrához kapcsolódó hagyományok, tevékenységek bemutatása, falusi vendégasztal szolgáltatása, a helyi gazdálkodási módok, termelési szokások bemutatása, saját előállítású népművészeti és kézműves termékek értékesítése, az előzőekben felsorolt tevékenységekhez kapcsolódó falusi rendezvények szervezése.
Adómentes a falusi vendégfogadásból származó bevétel,
- ha annak összege az évi 800 ezer forintot nem haladja meg,
- a falusi lakóház üzletszerű hasznosítása kizárólag a magánszemély által folytatott falusi vendégfogadás keretében történik,
- a magánszemély a tevékenységét úgy folytatja, hogy az egyebekben megfelel a magánszálláshelyek idegenforgalmi célú hasznosításáról szóló kormányrendelet szállásadó tevékenység folytatására előírt rendelkezéseknek, és
- a falusi vendégfogadó által nyújtott falusi és agro-turisztikai szolgáltató tevékenységből származó bevétel nem haladja meg az évi 400 ezer forintot.
Az előzőekben említett bevételi értékhatárok túllépése esetén a jövedelem megállapításánál az adóévben megszerzett teljes bevétel összegét figyelembe kell venni.