Oldal: 1 / 1

Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: csüt. jan. 01, 1970 1:00 am
Szerző: Robbanto

Sziasztok!

Anya fiának közjegyzői okortaban vállalja, hogy részére egy meghatározott pénzösszeget (mint ajándék) átad. Az összeget bankszámlák között átutalással teljesítiaz ajándékozási szerződésben rögzített ütemezésben.

  1. ezen módon történő ajándékozás adóköteles-e?
  2. kell-e ajándékozási illetéket fizetni, ha igen kinek?
  3. Milyen adatszolgáltatást kell ebben az esetben teljesíteni az illetékhivetel (már APEH) felé (határidők, nyomtatvány, stb.)

Várom véleményeteket!

Anett


Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: kedd okt. 09, 2007 7:08 am
Szerző: Ildikó13

Szia Anett!

Igen, adóköteles. A megajándékozottnak kell fizetnie ajándékozási illetéket, ha okirat készül róla akkor mindenképpen, ha nem készül okirat de az ajándék értéke meghaladja a 150.000 Ft-ot. Ajándékozási illeték mértéke 18 M Ft-ig 11%. 

Az ilyen ajándékozást 30 napon belül be kell jelenteni az illetékhivatalhoz.

 


Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: kedd okt. 09, 2007 8:38 am
Szerző: validitas

Szia Anett!

Bejelenteni mostmár az illetékes APEH regionális igazgatóságon kell, de hogy milyen nyomtatványon, azt nem írják a honlapon, és nincs is fenn ilyen nyomtatvány. Befizetni is az APEH-hoz kell, a honlapon fenn van a számla száma is.

Az ajándékozási illetékkel terhelt összeget más adókötelezettség nem terheli.

Üdv: Böbe 


Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: csüt. okt. 11, 2007 8:39 am
Szerző: kaktusz1

Sziasztok,

 

Az ajándékozási szerződés egy példányát kell benyújtani az illetékes adóhatósághoz. Az illeték összegéről és befizetéséről fizetési meghagyásban fognak értesíteni.

kaktusz1


Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: vas. nov. 09, 2008 9:23 pm
Szerző: nagy.andrea2

Sziasztok!

 

A takarékbetét ajándékozása illetékmentes, nem?

Ha átutalja, az is mentes.

 

Andulka


Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: vas. nov. 09, 2008 9:41 pm
Szerző: zspotorke

Sziasztok!

A következő PM-Apeh együttes jelent meg e témakörben:

Magánszemély által bankszámlán elhelyezett összeg ingyenes megszerzése (2008.08.05.)


[1990. évi XCIII. törvény 17. § (1) bekezdés g) pont]
Az illetékekről szóló 1990. évi XCIII. törvény (Itv.) 17. § (1) bekezdés g) pontja szerint mentes az ajándékozási illeték alól a takarékbetét ingyenes megszerzése.

Az Itv. 102. § (1) bekezdésének h) pontja tartalmazza a takarékbetét fogalmát. Eszerint takarékbetét a Ptk. 533. §-a alapján kötött szerződés szerint a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla, illetőleg folyószámla szerződés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát, kivéve az adózás rendjéről szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezően bejelentendő üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszközt és kamatát.

Mindezek alapján látható, hogy a magánszemély által egy, a kivételekkel nem érintett bankszámlán elhelyezett összeg ingyenes megszerzése mentes az ajándékozási illeték alól. Ebbe az esetbe beletartozik az is, amikor a magánszemély saját bankszámlájáról egy másik bankszámlára utaltat át egy összeget (ha viszont a számláról levett pénzeszköz – készpénz – kerül ajándékozásra, akkor ez már ajándékfizetési kötelezettséget keletkeztet).

Az Itv. 11. § (2) bekezdése szerint az ajándékozási illeték tárgyaként megjelölt ingó dolgok (amelybe a fizetőeszköz is beleértendő) ajándékozása akkor esik ajándékozási illeték alá, ha arról okiratot állítottak ki, vagy ingó ajándékozása esetén okirat kiállítása ugyan nem történt, de az egy megajándékozottnak jutó ingó forgalmi értéke a 150 000 forintot meghaladja (ilyenkor a teljes összeg után kell az illetéket kiszámítani, nem csak a 150 000 forintot meghaladó rész után).

Amennyiben tehát a takarékbetét fogalma alá tartozó ügyletről okiratot állítanak ki, vagy az említett összeghatárt meghaladja, az ügylet ajándékozási illeték tárgyát képezi, de az Itv. 17. § (1) bekezdés g) pontja alapján az ügylet mégis illetékmentes.

Erre vonatkozóan az Itv. 11. § (2) bekezdése azt is kimondja, hogy az ilyen ajándékozást az állami adóhatósághoz 30 napon belül be kell jelenteni. A bejelentésre az Itv. 91. § (3)-(4) bekezdése az irányadó.

A hivatkozott 91. § (4) bekezdése szerint a bejelentési kötelezettséget nem érinti az a körülmény, hogy a vagyonszerzés a jogszabály szerint illetékmentes, a bejelentést tehát mindenképpen teljesíteni kell az adóhatóság felé.

(Pénzügyminis­ztérium Illetékek és Önkormányzati Adók főosztálya 17090/1/2007, APEH Ügyfélkapcsolati és Tájékoztatási főosztály 3302328159)

Üdv: P.Zsuzsa


Ajándékozás illetéke

HozzászólásElküldve: vas. nov. 09, 2008 9:44 pm
Szerző: zspotorke

folytatás:

Pénz ajándékozásával kapcsolatban a fent írtakon túlmenően adott esetben figyelembe kell venni az Itv. 17. § (1) bekezdés g) pontját, amely szerint mentes az ajándékozási illeték alól a takarékbetét ingyenes megszerzése.

Az Itv. alkalmazásában takarékbetétnek minősül a Ptk. 533. §-a alapján kötött szerződés szerint a magánszemély által a hitelintézetnél elhelyezett pénzösszeg és kamata, ideértve a magánszemély bankszámla, illetőleg folyószámla szerződés keretében elhelyezett pénzeszközeit és azok kamatát, kivéve az adózás rendjéről szóló törvény alapján az állami adóhatósághoz kötelezően bejelentendő üzleti célú pénzforgalmi bankszámlán, elszámolási számlán elhelyezett pénzeszközt és kamatát.

Üdv: P.Zsuzsa