Adófórum

Adózási és számviteli információk

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

SzJA

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

HozzászólásSzerző: boborgabor » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok kedves fórum tagok! Legyetek szívesek világosítsátok meg a korlátolt szürkeállományomat!

Probléma:

A személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvény (a továbbiakban:
Szja. tv.) 3. §-ának 18. pontja szerint mezőgazdasági őstermelőnek minősül az
a 16. életévét betöltött, nem egyéni vállalkozó magánszemély, aki a saját gazdaságában
az Szja. tv. 6. számú mellékletében felsorolt termékek előállítására irányuló
tevékenységet folytat, és ennek igazolására őstermelői igazolvánnyal rendelkezik.

A 6. sz. melléklet elején van egy kis értelmező cucc, ennek b) pontja így hangzik: "a saját gazdaságban előállított virágok és dísznövények - kivéve a 0602 40 vámtarifa számú, rózsa oltva is - értékesítéséből származó bevételt akkor lehet őstermelői bevételként figyelembe venni, ha az az évi 250 ezer forintot nem haladja meg. Ha meghaladja, akkor az egész bevétel nem számít őstermelői tevékenység bevételének, azonban - ha a magánszemély e tevékenységével összefüggésben vagy egyébként az őstermelői igazolványt kiváltotta - az ellenérték kifizetésére akkor is alkalmazhatók a mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó előírások."

Légyszíves ezt fordítsátok le nekem: Ha 250.000 Ft.-nál többet értékesítek akkor át kell nyargalnom egyéni vállalkozónak ilyen tevékenységben, vagy ha már van kiváltott őstermelőim, akkor bátran árulhatok 250.000 Ft felett, mivel a szöveg alapján: ha a magánszemély e tevékenységével összefüggésben vagy egyébként az őstermelői igazolványt kiváltotta - az ellenérték kifizetésére akkor is alkalmazhatók a mezőgazdasági őstermelőre vonatkozó előírások.

Előre is köszi! És bocs még annyi, hogy egy kis puritán őstermelőcske vagyok évi 600.000 Ft. bevétel alatt, kell vmi nyilvántartást vezetnem erről és milyen dokumentálási kötelezettségem van / a régebbi kérdésekben rákerestem de csak részben kaptam választ /
  
Köszönettel: Gabika

boborgabor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. aug. 01, 2007 1:10 pm

Szia Gabika!

Az alábbi linken egy elég részletes Apeh tájékoztató található az őstermelők adózásáról:

http://www.apeh.hu/adoinfo/inf2007/k10.html

Üdv.: Szilvi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

HozzászólásSzerző: erdoapolas » szer. aug. 01, 2007 2:23 pm

Szia Gabika!

Én is csak úgy segítek mint Szilvi, nagyon terjedelmes és szakembernek kérdéseket is feltehetsz.

Jobb oldalon felül egyszerüen gépeld be a keresőbe, őstermelő, beugrik neked öt rész, amiből választ is kaphatsz kérdésedre.

Szia: Marcsi

erdoapolas
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

HozzászólásSzerző: Napraforgó » szer. aug. 01, 2007 8:17 pm

Szia Gabika! A 250 eFt feletti értékesítéshez kötött vállalkozói igazolvány kiváltása CSAK a felsoroltakra (dísznövény, virág stb..) vonatkozik. Kimondottan mezőgazdasági termékhez a gyümölcs-zöldség termelés tartozik. Ezeket bátran termelheted és értékesítheted 600 eFt-ig minden bevallás és adóvonzat nélkül.  600 - 4000 eFt-ig  pedig többféle költségelszámolással még kedvezően.  4000 eFt felett már jellemzően van adóvonzata.  Üdv:Napraforgó

A dokumentáció pedig csak annyi, hogy bevezeted a bevételedet az ÉVENTE MEGÚJÍTOTT (03.20-ig)őstermelői igazolvány mellékleteként  kiadott lapocskára.

Napraforgó
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

HozzászólásSzerző: Bartiiroda » csüt. aug. 02, 2007 5:08 am

Sziatok!

könyvelek több Őstermelőnek aki nem EV és 2-3 Millió bevétele van... Szóval egyetértek Napraforgóval, nem kell EV-nek lenni attól, hogy meghaladja a bevételed a 250 ezret éves szinten, csak nem mindegy adózás szempontjából, hogy a 40% ktghányadot választod, vagy a tételes ktgelszámolást, esetleg a 20% ktgszámláról nyilatkozol csak és az alapján adózol...

 

üdv: Csaba 

 

Bartiiroda
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Mezőgazdasági őstermelő bevétele

HozzászólásSzerző: boborgabor » csüt. aug. 09, 2007 7:28 am

Sziasztok! Mindenek előtt szeretném megköszönni Mindenkinek az infókat, sokat segítettek igazán!

Szégyen vagy sem eddig emésztettem az apeh kiadványát, na meg időm sem volt mostanában ezzel foglalkozni! Tök jó hogy Ti gyakorlatban is otthon vagytok és tudtok segíteni! (Igérem rátérek a lényegre, elnézést a moderátortól, de ezt le kellett írnom, mert tök örülök, hogy van egy ilyen szakmai fórum!)Szóval:

Hálás lennék ha írnátok választ az alábbi kérdésemre:

 HA jól értelek Titeket és a hatályos rendelkezéseket 600.000 Ft alatti éves bevétel alatt semmi adó és bevallás vonzat nem terhel / Természetesen itt most járulékokra nem gondolok, arról kell elektronikus bevallás az előző évi bevételnek megfelelően / .

Nem is kell foglalkoznom a jövedelem meghatározás módjaival, értékesítéskor az őstermelői igazolvány mellékletében felvezetem a termékeket, szolgáltatásokat értékben és volumenben, bizonylat adási kötelezettség nem terhel. / Ugye jól írom eddig? /

Viszont ha mondjuk pl. egy zöldséges veszi át tőlem a megtermelt dolgokat, érvényesíthetem-e a kompenzációs felárat? / Hivatkoznék az Áfa törvény 55. §-59. § / vagy nekem ezzel nem kell foglalkoznom, vagyishát nincs lehetőségem mivel nem minősülök Áfa alanynak.

Esetleg ha van időtők a hivatkozott jogszabályhelyen említett "átvevő"-nek ki minősül,gondolom csak Áfa alanyok / Bocs, de az értelmező rendelkezések illetve fogalmak között nem találtam a definíciót, több időm jelenleg meg sajnos nincs /

Előre is köszönöm Nektek!

Üdvözlettel: Gabika

 

boborgabor
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron