Adófórum

Adózási és számviteli információk

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

SzJA

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: virgonca » vas. júl. 22, 2007 7:50 pm

szia Mária,

 

velem is kibabrált a technika ördöge, mert nem ment el amit válasznak írtam Neked. Köszönöm, hgy válaszoltál nekem.

Ne haragudj, nagyon kezdők vagyunk és nem értem a számtanodat. Levezetnéd nekekem?

 

A másik kérédsem, hogy a bérbevevő befizet minden adó terhet, ezútán a férjemnek kell még adót fizetnie az éves adó szja bevallásával? Van teljes állása is, így nem jön szóba az összevonandó jövedelm.....

 

 

Nagyon köszi a válaszoat.

 

Üdv.

 

Éva

virgonca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. júl. 22, 2007 8:10 pm

Mária számtana:

Ha 110 eFt = 61%-al, mert 100% - (25%+14%), akkor a 100% Nem számoltam utánna, de biztos jó: 180.328,- Ft. Visszafelé így marad meg a 110 eFt. A kifizető (Bt) év közben így von, és ebben az esetben különadózó jövedelemről beszélünk, ami nem vonódik majd össze a férjed egyéb jövedelmeivel. Ha a Bt mindent levont, akkor nincs adókülönbözet.

Ha az összevonást választod: és ez lehet, hogy a rezsi miatt jobb, akkor az összevont adóalap része és év végén okozhat adóhiányt, de ez nem jellemző. Adóhiány akkor keletkezik, ha a férjed egyéb jövedelmeit, amelyből 18% adót vontak csak, "feltolja" a 36%-os adósávba.

Egyébiránt, ha ott laksz, nincs EHÓ illetve ha a bérleti dij éves összege nem több mint 1 MFt. akkor sincs EHÓ. A decemberi számla, ha csak januárban veszed pl. kézhez, akkor már nem 2007. évi jövedelem.

Üdv: P.Zsuzsa

 

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: virgonca » vas. júl. 22, 2007 8:29 pm

Szia Zsuzsa,

 

köszi a választ.

 

"

Egyébiránt, ha ott laksz, nincs EHÓ illetve ha a bérleti dij éves összege nem több mint 1 MFt. akkor sincs EHÓ. A decemberi számla, ha csak januárban veszed pl. kézhez, akkor már nem 2007. évi jövedelem. "

 

ezt úgy kell érteni, hogy ha mondjuk most augusztusban adom az első számlát , akkor nem kell ehot számolnom? Csak akkor kell elkezdenem ehot felszámolni ha meghaladtam az egy millió ft-ot?

 

köszi

 

üdv.

 

Éva

virgonca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: stamasi » vas. júl. 22, 2007 8:56 pm

Szia Éva!

1. Azt, hogy a kifizető levonta az adót, úgy tudod ellenőrízni, hogy igazolást kérsz tőle írásban.

2.  A kaució, melyet biztosítékként kértek a bérlőtől nem számít bevételnek, ha azt a bérbeadó elkülönítetten kezeli. Vagyis a pénzt el kell különíteni, (pl. bankszámlán) mert azt vissza kell adni, hiszen azt biztosítékként adták arra az esetre, ha valami kár esemény történnne. Ha nem történik káresemény, akkor azt a pénzt vissza kell adni. Tehát azért nem bevétel ilyenkor, mert nem költöd el, nem nyúlsz hozzá.

Ha a kauciót beszámítod a bérleti díjba (annyival többet kérsz), akkor már bevételnek számít. Akkor is bevételnek számít a kaució, ha véglegesen nálad marad.

A kaucióról természetesen állíthatsz ki számlát, ha ez így jobban megfelel a bérlőnek, ennek nincs akadálya, én csak azt írtam, hogy nem kötelező.

A kaució áfa mentes. Tehát a számlára a kaucióként megállapodott összet írod rá.

3. A bérbeadó állíthatja, hogy ott lakik, az adófizetés elkerülésére, de akkor vállalnia kell, ha kap egy ellenőrzést annak lesznek következményei. Amikor elkészíted az éves adóbevallás, azt bizonylatok alapján teszed. Ha 1 milliónál több a bevételed, de nem fizetsz, mert azt állítod, hogy benne laksz, azt bizony igazolni is kell, dokumentálni kell.

4. Ha magánszemélyként kötitek meg a bérleti szerződést, akkor ti fizetitek meg az adókat, ugyanúgy, ha 110.000 Ft-ot szeretnétek tisztán, akkor is hozzá kell kalkulálni az adókat, tehát nekik többet kell akkor is fizetni. Létezik egy olyan, hogy "szivességi lakáshasználati szerződés". Ez esetben egészen más helyzet van.

Üdv. stamasi

 

 

 

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: zspotorke » vas. júl. 22, 2007 8:59 pm

Szia!

Számlázni szerződés szerint kell. Nem a számlaadás a döntő, hanem, hogy a szerződéses feltételeket betartva mennyi pénzt vettél kézhez 12.31-ig. Ha az kevesebb, mint 1MFt, akkor nincs EHO, ha több akkor van. A bérbevevőnek nyilatkoztatni kell a bérbeadót a várható bérbeadásból származó jövedelem nagyságáról. Ha a bérleti dij a havi összegből levezethetően valószínűűleg meghaladja az 1 MFt-ot, akkor nyilatkozat sem szükséges már. Az EHO az első forinttól van, tehát nem csak a küszöbérték átlépése esetén, de csa akkor ha a 2007.évi bérbeadásból származó és XII. 31-ig kézhetvett jövedelem több, mint 1MFt.

zspotorke
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: valterjozsefne » hétf. júl. 23, 2007 7:56 am

Szia Éva! Ne haragudj nem voltam gépközelben, de én úgy érzem az előttem szólók részletesen megválaszoltak  a nekem tett kérdésedre, ha még valami nem tiszta nyugodtan kérdezzél. Mária
valterjozsefne
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: virgonca » hétf. júl. 23, 2007 8:49 am

Szia Stamasi,

 

köszi a válaszodat. Kérdeznék még ha nem gond:

1. ilyen igazolást milyen időközönként célszerű kérni? Előre láthatólag egy évere veszik ki  a lakást. Esetleg havonta? Elég furca a szabályozás, ha a bérbe vevő nem fizeti be az adókat akkor nekem kell....olyat kérnek számon rajtam amire tulajdonképpen nincs is ráhatásom. Hacsak nem kérek havonta igazolást arról , hogy befizették. Ez életszerű?

2. a kauciót egy magánszemély mint a férjem, hogyan kezelje elkülönűlten? Legyen a bankszámláján folyamatosan az összeg?

4. gondolom, ha cég a bérlő ilyen kategória nincs, hogy szívesség lakáshasználat?

 

Nagyon köszönöm a válaszodat előre is.

 

Üdv.

Éva

virgonca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: virgonca » hétf. júl. 23, 2007 8:54 am

Szia Zsuzsa,

 

még egy kérdésem lenne:

 

idén akkor nem aktuális az eho hiszen csak 5 havi bérleti dij lesz és az kevesebb lesz mint 1 millió ft

elvileg egy évre szerződünk tehát 2008 . augusztusig ( mi reméljük tovább )

kérdés: 2008-ra ( bár addig még változat is a szabályozás ) akkor ha tudom , hogy augusztusig lesznek és ugye a reszi is bevétel tehát terheli eho, de mondjuk nem érik el az egy milliót a bevételek, akkor számoljak ehot vagy sem?

Valamint mi a helyes út akkor ha mondjuk mégis maradnak jővőre is egész évben , de ez mondjuk csak augusztus után dől el, és akkor már meghaladja az éves szinten az egy milliót a bevétel , akkor vissza menőleg kell ehot fizetnem ?

 

nagyon köszi a választ.

 

Üdv.

Éva

virgonca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: virgonca » hétf. júl. 23, 2007 9:05 am

Szia Mária,

 

nagyon köszönöm a válaszodat. Annyira restellem, de nekem még mindig nem tiszta a számlázás, és nem szeretnék hülyeséget csinálni.

úgy értem, hogy 2007-re nem kell ehot számláznom, mert nem érjük el az egy millió ft bevételt

akkor csak a forrás adó marad: ami 25%

110.000 * 1.25 = 137.500 ft ez helyes számítási mód?

 

Nagyon köszönöm és még egyszer elnázést az értetlenkedésért.

 

Üdv.

 

Éva

virgonca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

Lakás bérbeadása magánszemély, tárgyi adómentes

HozzászólásSzerző: virgonca » hétf. júl. 23, 2007 9:08 am

Szia Mária,

 

most vagyok előszőr az adóforumon mint forumozó és nagyon örülök, hogy ilyen gyorsan ilyen teljes válaszokat kaptam. Nem tudom ,, viszont mi a módi azzal kapcsolatban , hogy ha többen is rengeteg hasznos infot adnak akkor kinek a válaszára szokás a pontokat megadni ( elfogadni a válaszát )

 

Nagyon köszi a segítséget.

 

Üdv .

 

Éva

virgonca
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:16 am

ElőzőKövetkező

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 8 vendég

cron