Adófórum

Adózási és számviteli információk

Átalányadózás || támogatás

SzJA

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: pseniko » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Tételes átalányadós egyéni vállalkozó, vállalkozóvá-válási vissza nem térítendő támogatást kap. Kell-e ezután SZJA előleget fizetni, ha kell mennyit?

Előre is köszi:    Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd júl. 10, 2007 10:02 am

Szia Enci!

Alapesetben, ha a vissza nem térítendő támogatás az adott célre van felhasználva, akkor nem adóköteles. Az átalányadózó egyéni vállalkozónál nem vállalkozói bevétel a tevékenységéhez költségei fedezetére vagy fejlesztési cérla kapott vissza nem térítendő támogatás. Ezen bevétellel kapcsolatban az önálló tevékenységből származó jövedelmre vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Szja. 19 §-át kell figyelembevenni!

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd júl. 10, 2007 4:10 pm

Kösz a választ!  

   Még a 19.par. értelmezésében segíthetnél, ha tudsz.  Azt írja, hogy az minősül a támogatásból bevételnek, amit elköltöttünk ebből. Mivel tételes átalányadózóról van szó, van valamennyi költsége, de a támogatás ennél több. Ilyenkor a különbözetet számoljam el önálló tev. bevételeként és ezután számoljak adóelőleget?   És mi van a fennmaradó résszel, azt görgetem magam előtt amig el nem fogy a költségekre?     

     Előre is köszi:  Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd júl. 10, 2007 5:03 pm

Szerintem, amit nem használt fel az adóévben, az jövedelem. Ha viszont a támogatást az önálló tevékenységének megkezdéséhez kapta, nem tudom így van -e, akkor azt nem kell bevételnek tekinteni. nem számít jövedelemnek,  de csak akkor, ha ezzel kapcsolatos költséget, értékcsökkenési leírást nem számol el.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Átalányadózás + támogatás

HozzászólásSzerző: aniko.varga2006 » kedd júl. 10, 2007 5:59 pm

Nem illik ez bele az Szja 1. mell. 2.5.-be? Úgy tudom, a Munkaerőpiaci Alap támogatásáról van szó, tehát ennyiben megfelel a pontnak. Csak azért, mert akkor adómentes lenne és bevallani sem kellene. 

(Mondjuk elég érdekes, hogy ilyet kap, mert az ide vonatkozó paragrafus már nem hatályos a foglalkoztatási tv szerint január 1-től. Valamilyen más jogszabály szerint kapta? Valamilyen szerződés csak van erről, nem?)

aniko.varga2006
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:13 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd júl. 10, 2007 7:24 pm

A Munkaerőpiaci Alap támogatásáról van szó, a munkaügyi központ folyósítja neki 6 hónapra, havi 65500,- Ft, mint munkanélküli vállalkozóvá-válási támogatás. 2007. márc. vagy ápr. óta megint van ilyen. Csak azt nem tudom, hogy adómentes-e?     Enci

 

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: pseniko » kedd júl. 10, 2007 7:31 pm

A támogatást a vállalkozóvá váláshoz kapta az előbbiekben leírtak szerint.  Lehet, hogy se nem jövedelem, se nem bevétel?   Enci
pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: stamasi » kedd júl. 10, 2007 9:49 pm

Szia Enci!

Most, hogy így részletesen leírtad, letisztult a dolog.

Az átalányadózó egyéni vállalkozónál nem minősül vállalkozói bevételnek a vállalkozási tevékenységhez költségek fedezetére jogszabály alapján (foglalkoztatás elősegítéséről szóló 1991. évi IV. törvény) folyósított vissza nem térítendő támogatás. (Szja. 51 §. (1))

Amennyiben a támogatás a vállalkozás érdekében kerül felhasználásra, akkor nem bevétel, nem képez adóalapot,nem jövedelem, nem kell utána SZJA-t fizetni.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: pseniko » szer. júl. 11, 2007 6:09 am

Kedves stamasi!

Segíts! Teljesen becsavarodtam. Kiderült, hogy valamilyen oknál fogva mégsem átalányadós az e.v. . Tehát sima SZJA-s. Felhívtam az APEH-ot és ott azt a tájékoztatást kaptam, hogy a támogatás teljes mértékben bevétel, tehát adóköteles hivatkozva a 10. melléklet I/5-re. Megnéztem és tényleg az van benne..     Enci

pseniko
 
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

Átalányadózás || támogatás

HozzászólásSzerző: stamasi » szer. júl. 11, 2007 8:32 am

Szia Enci!

Akkor, ha mégsem átalányadózó, akkor tényleg más a helyzet.

Bevétel, de a költségeit levonhatja belőle, itt az önálló tevékenységről származó bevételekből származó jövedelemként kell figyelembevenni.

Bevétel-költség (SZJA 11. mellékeltben) = jövedelem.

Üdv. stamasi

stamasi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 3 vendég