Adófórum

Adózási és számviteli információk

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

SzJA

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

HozzászólásSzerző: Temesvári » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Kedves fórumosok!

 

A társasház reklám céljára bérbeadja a ház homlokzatát. Kell e kulturális járulékot fizetnie?

 

Köszi

 

Temesvári 

Temesvári
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

HozzászólásSzerző: validitas » kedd júl. 03, 2007 6:56 am

Kedves Temesvári!

A Nemzeti Kulturális Alapról szóló törvény melléklete szerint a hirdetési szolgáltatás esetén a kulturális járulékot a szolgáltató köteles megfizetni. (SzJ 74.40 szolg.) Mivel a társasház bérbeadási szolgáltatást végez, és gondolom a bérbeadás SZJ-számával számláz, ezért nem kell kulturális járulékot fizetnie.

Üdv: Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

HozzászólásSzerző: Temesvári » kedd júl. 03, 2007 8:44 am

Kedves Böbe!

Véleményem szerint a Társasház is 74.40 Sz jszámon kell, hogy számlát adjon, mivel a szerződésekben egyértelműen szerepel, hogy a falfelület bérbeadása reklámcélra történik. És a kulturális járulékalapot a  hirdetőnél csökkenti az e célra igénybevett szolgáltatás ellenértéke.

Viszont a törvény felsorolja, hogy kik az adó alanyai taxative, és ott nem szerepel a társasház. A SZT és az Art szerint a társasház egyéb szervezet, és sem szerepel a kulturális járulék alanyai közötti felsorolásban. 

Ezért azt gondolom, hogy a

- nem alanya a kulturális járuléknak, ezért nem fizet,

- de 74.40 a nyújtott szolgáltatás.

Üdv: Temesvári 

Temesvári
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

HozzászólásSzerző: validitas » kedd júl. 03, 2007 9:48 am

Kedves Temesvári!

A kulturális járulékot nem vállalkozási formákra tekintettel kell fizetni, hanem a törvény mellékletében felsorolt termékek gyártójának, illetve importálójának, valamint a szolgálatások szolgáltatójának. Ilyen értelemben a társasház is kötelezett lehet, ha olyan terméket forgalmaz, vagy olyan szolgáltatást nyújt, ami után járulékot kell fizetni.

Itt azonban más a helyzet, mert ha a társasház bérbeadásra szerződött, akkor az ő szolgáltatása nem reklám, hanem bérbeadás. Ha arra szerződött, hogy a megbízó céget reklámozza, akkor viszont  - mint a hirdetési szolgáltatás nyújtója - kulturális járulék fizetésére kötelezett. A társasház szerződését nem ismerem.

5. § (1) A mellékletben felsorolt termékek és szolgáltatások általános forgalmi adót nem tartalmazó árbevétele (jegybevétele) után - a (2) és (3) bekezdésben foglaltak kivételével - kulturális járulékot kell fizetni. A járulék mértékét a törvény melléklete határozza meg.

Üdv: Böbe
  
 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

HozzászólásSzerző: Temesvári » kedd júl. 03, 2007 10:05 am

Kedves Böbe!

Először is köszönöm, hogy együtt gondolkozol velem ezen a kérdésen.

1. Bemásolom a Szj megfelelő szakaszát

 

 

 

 74.4

 Hirdetés

 

 

 

 74.40

 Hirdetés

 74.40.1

 

 

 Hirdetés

 

 74.40.11

 74.40.11.0

 Hirdetési-, reklámfelület, -idő eladása jutalékért

 

 74.40.12

 74.40.12.0

 Reklámtervezés, -készítés, -elhelyezés

 

 74.40.13

 74.40.13.0

 Egyéb hirdetési szolgáltatás

 74.40.2

 74.40.20

 74.40.20.0

 Egyéb reklámfelület, -idő eladása

  Ennek alapján a társasház, ha tudja hogy reklám kerül a tűzfalra, vagy a felújítás során az állványzatra, miért nem 74.40.11 a reklámfelület eladása?

2. A törvényben megfogalmazzák, hogy ki az alanya (9/A §)  

 Szolgáltató: a Központi Statisztikai Hivatal elnöke által kiadott, mindenkor érvényes Szolgáltatások Jegyzéke hatálya alá sorolt tevékenységet végző természetes személy, jogi személy vagy a Ptk. 685. § c) pontja szerinti gazdálkodó szervezet.
Ilyen gazdálkodó szervezet: az állami vállalat, az egyéb állami gazdálkodó szerv, a szövetkezet, a lakásszövetkezet, az európai szövetkezet, a gazdasági társaság, az európai részvénytársaság, az egyesülés, az európai gazdasági egyesülés, a közhasznú társaság, az egyes jogi személy vállalata, a leányvállalat, a vízgazdálkodási társulat, az erdőbirtokossági társulat, a végrehajtói iroda, továbbá az egyéni vállalkozó. Az állam, a helyi önkormányzat, a költségvetési szerv, az egyesület, a köztestület, valamint az alapítvány gazdálkodó tevékenységével összefüggő polgári jogi kapcsolataira is a gazdálkodó szervezetre vonatkozó rendelkezéseket kell alkalmazni, kivéve, ha valamely törvény e jogi személyekre eltérő rendelkezést tartalmaz (9/A. § 8. pont)
   
Szerinted, valamelyik kategóriába beletartozik. Az az igazság, nem tudom, hogy a Társasház jogi személy-e. Azt tudom, hogy az SZT szerint egyéb szervezet.

Előre is köszi

 

Temesvári 

 

Temesvári
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

A társasház alanya e a kulturális járuléknak?

HozzászólásSzerző: validitas » kedd júl. 03, 2007 11:03 am

Szia Temesvári!

Bocsánat, hogy nem válaszoltam már korábban, de megpróbáltam alaposan utánanézni a dolognak. Az SZJ-ben igazad van, bár a szerződés szövege is nyilván számít, de valóban jó a 74.40. Annak próbáltam utánanézni, hogy jogi személy-e, úgy látom,hogy nem. De nem vagyok teljesen biztos benne, hogy nem kell fizetnie, mert a Ptk. szerint a társasház jogokat szerezhet és kötelezettségeket vállalhat. Úgyhogy mostmár teljesen el vagyok bizonytalanodva! 

Talán meg kellene kérdezned az APEH-et (bár sokszor ők még annyira sem tudják!), hátha tudnak segíteni. Vagy, ha nem túl nagy összeg, valljátok és fizessétek be az 1%-ot. Sajnálom, hogy nem tudtam többet segíteni. Üdv: Böbe

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am


Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 23 vendég