Adófórum

Adózási és számviteli információk

bérleti díj

SzJA

bérleti díj

HozzászólásSzerző: szlopi » csüt. jan. 01, 1970 1:00 am

Sziasztok!

Szerintetek ha egy magánszemély ad bérbe ingatlant egy cégnek, és havonta állítja ki a számlákat erről, de a cég össze-vissza utal, hogy kell az szja-t (és az ehot) bevallani és befizetni? Mindíg annak a hónapnak a kötelezettségeként, amire vonatkozik a bérleti díj, vagy a kifizetés hónapjának kötelezettségeként?

Tavaly decemberben pl. kétszer utaltak 3-3 havi bérleti díjnak megfelelő összeget, mert jeleztem, hogy 3 havi elmaradásuk van. - a bérbeadó a tulajdonos, akinek ez aprópénz volt, így nem törődött vele.... Ilyenkor decemberre kellet volna 3 (vagy 6) havi szja-t és ehot vallani és fizetni? Az eho szerintetek a 3 havi előre fizetéssel kapcsolatban ez esetben 4 vagy 14% (decemberben fizette ki a január-márciusi időszak bérleti díját, a számlákat csak 2007. január-március hóban állította ki)?

Eléggé idegesít, tekintettel a 08 bevallásokkal kacsolatosan kiszabható bírság mértékét tekintve..:-(

Szlopi

 

szlopi
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: validitas » hétf. jún. 25, 2007 8:38 am

Szia Szlopi! Mivel magánszemélyről van szó, és nem cégről, abban a hónapban számít, amikor a jövedelmet megszerezte, ha dec.hóban több havit, akkor az egész dec. hóban számít. Mivel még előző évben megszerzett jövedelemről van szó, az EHO szerintem 4%.

Üdv: böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: heuréka » kedd jún. 26, 2007 10:53 am

Sziasztok! Szerintem, ha egy magánszemély ingatlant ad bérbe egy cégnek, akkor szerződést is kötöttek. A szerződésben rögzítik, hogy (jelen esetben) havonta számláz a magánszemély. Ebben az esetben a számla kiállításával és cégnek való átadásával a cég (ha a megállapodás úgy szól) levonja, befizeti, bevallja (0708) az SZJA-t és az EHO-t az utalástól függetlenül. Persze az SZJA trv. 10 §-a szerint a magánszemély jövedelme akkor keletkezik, ha a bankszámláján azt jóváírták, de ez a két dolog egymástól független. (A szerződésben például azt is kiköthetik, hogy csak félévente számláz a cégnek, egyösszegben, s ebben az esetben ekkor állítaná ki a számláját, s a cégnek ekkor lenne SZJA és EHO (1 Mft felett az egészre) befizetési kötelezettsége (2006-ban). A decemberben utalt és megérkezett pénz valóban már a jövedelme, ezután szerintem is 4% EHO terheli a magánszemélyt. De ezt neki kellett volna rendeznie, mert a cég a számla átvételekor tudna bármit is csinálni, addig nála követelésként szerepelhet ez az összeg, s majd jan-márciusban szépen visszacsepegteti.

Üdv:Heuréka

heuréka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: validitas » kedd jún. 26, 2007 10:58 am

Szia!

A cégnek - kifizetőnek - is a kifizetés hónapjában keletkezetik bevallási kötelezettsége, ugyanis  a magánszemélynek kifizetett  összegből levont SZJA-t és EHO-t kell bevallania. A számla önmagában nem elég, ha a magánszemélynek nem fizetett, miből von le?

Az más kérdés, hogy költségként a cég a decemberben kifizetett, de következő évre szóló bérl.díjat költségként abban az évben számolhatja el, amelyikre vonatkozik.

Az utolsó mondatodat nem értem.

Böbe 

validitas
 
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: heuréka » szer. jún. 27, 2007 6:47 am

Szia Böbe!

Igen, valóban igazad van! Tényleg csak a kifizetett összegből tud levonni! 

Az utolsó mondatomban lehet hogy nem voltam egyértelmű, de én is arra gondoltam, hogy a cég a következő évben számolhatja el majd költségként.

Üdv: Heuréka

heuréka
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:14 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. jún. 28, 2007 7:43 pm

Teljesen egyértelmű, hogy a kifizetés időpontja a jövedelemszerzés napja. Ha decemberben kapta meg a 3 havi bérleti díjat, akkor decemberi jövedelemnek számít a magánszemélynél ez a jövedelem és a kifizető is a decemberi bevallásába állítja be a levont forrásadót és az esetleges eho terhet. Viszont a 2007.évben számlázásra kerülő, de 2006.decemberben kifizetett bérleti díj a magánszemélynél 2006.évben megszerzett jövedelemnek számít és NEM ELŐLEGNEK. Tehát abból az összegből is le kellett vonni a 25% forrásadót és az esetlegesen felmerülő 4% eho-t. Ha a levonást a kifizető elmulasztotta, akkor a magánszemélynek az adóbevallásában ezt rendeznie kellett.
madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » csüt. jún. 28, 2007 8:06 pm

Ha az elszámolás megtörtént csak a kifizetések húzódtak el, akkor nem olyan egyszerű a helyzet. Ha a 2006. évre vonatkozólag történt kifizetés, akkor az 2006. évi bevételként kell kimutatni. Ha az SZJA bevallás határidejéig megkapta, akkor én be szoktam állítani a bevallásba.

Madora! Biztos vagy benne, hogy a 2007. évre kifizetett 2006-ban már befolyt bérleti díjakat 4%-os EHO-val kell számítani és 2006-os bevallásba beállítani? Ez lehet, hogy túl számviteli szemlélet, de én úgy vélem, hogy ha a bevételek még 2006-hoz kapcsolódnak akkor 4%-os, ha viszont már 2007-hez kapcsolódnak 14%-os kulccsal kell számítani őket.

Ettől csak abban az esetben kell eltérni, ha eleve szerződés szerint előre fizetik a 2007-es vagy utólag a 2006-os díjakat, de ebben az esetben az elszámolás  és így a teljesítés is a kifizetés időpontjában van.

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: madora100 » csüt. jún. 28, 2007 10:00 pm

István!

Számvitelileg igazad lenne, mert a cég szállítói túlfizetésként tartja nyílván az előre kifizetett összeget, Nála ez úgy viselkedik, mint egy tévesen történt kifizetésből eredő visszakövetelés, hiszen teljesítés nem történt.   A magánszemélynél viszont 2oo6.évi bevételt jelent, mert hozzá nem tévesen került a pénz, hanem jövedelmet realizált 2oo6.évben, amelyről a számlát majd 2oo7.évben fogja kiállítani. Igaz, hogy előre kapta meg a pénzt, de az attól függetlenül számára jövedelmet jelent a jóváírás időpontjában. Ha a jövedelmet a 2oo6.évi bevallásában kell szerepeltetnie, akkor  csakis a 2oo6.évben érvényes eho szabályok szerint tudja kezelni az eho mértéket is. Ha eljátszunk a gondolattal és a magánszemély előlegszámlát állított volna ki a 2oo7.I.n.éves bérleti díjról, s az összeg befolyt volna 2oo6.évben, akkor az a magánszemélynél jövedelemként realizálódna, hiszen 2oo7.évben az I.n.évi bérleti díjról kiállított számlából levonásba helyezné az előlegszámla értékét, így a pénzmozgása nulla lenne 2oo7.évben. A 14%-os eho mérték majd a 2oo7.évben realizált ingatlanbérleti díj után kerül megfizetésre. Persze e logikából az is következik, ha a magánszemélynek nem folyt be be egy 2oo6.évi ingatlanbérleti díjból származó követelése, akkor arra már a 2oo7.évi adójogszabályok vonatkoznak a pénzforgalmi szemlélet miatt. Az eho tv- 3§ (3) bek.szerint 2007-ben a magánszemélyt az adóévben megszerzett ( tehát nem az adóévre vonatkozó!)külön adózó jövedelme után 14% eho terheli. Ebből következően, ha 2oo6.évben szerzi meg a jövedelmet, akkor 4%, ha 2oo7-ben, akkor 14% ehokötelezettség fizetése merül fel.

István!-én ekként értelmezem a jogszabályt, de szívesen beszélgetek még róla, ha esetleg más állásponton vagy.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: gyergyoiistvan » pén. jún. 29, 2007 8:53 am

Szóval, aludtam rá egyet. Végül is, ha 2007 január 12-ig nem került rendezésre, akkor be sem lehet vallani és akkor 2006 bevételei között nem szerepeltethető. Ha kifizetésre került előre, akkor pedig be kellett vallani, így 2006-hoz tartozik.

Az APEH a napokban felrakott a honlapjára egy álláspontot mely szerint ha az elszámolást a bevallás határidejéig, tehát követő hó 12-ig nem követi kifizetés, akkor az adott időszakban nem is vehető figyelembe.

Tehát úgy vélem hogy ha ki van számlázva, akkor január 12-ig lehet legkésőbb kifizetni. Ennyi "csúszás" legalábbis belefér, de több nem!

Üdvözlettel: Gyergyói István

gyergyoiistvan
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:12 am

bérleti díj

HozzászólásSzerző: madora100 » pén. jún. 29, 2007 9:35 am

István!

A jan.12-ig történő kifizetés az emlékeim szerint a bérjövedelmekre vonatkozik. Ha nem fizetik ki eddig az időpontig, akkor az nem számít a magánszemélynél jövedelemnek. A tájékoztatót nem találtam meg (ha közreadnád a fellelhetőségét, akkor megköszönném), de én így emlékszem. Viszont a kérdezőnél 2oo6-ban előre kifizetett bérleti díjról van szó, amelyet ha megkapott 2oo6-ban, akkor az 2oo6.évi jövedelmét képezi a 2oo6-ra vonatkozó adójogszabályok figyelembevétele mellett.

madora100
 
Hozzászólások: 0
Csatlakozott: kedd ápr. 05, 2016 10:11 am

Következő

Vissza: SzJA

Ki van itt

Jelenlévő fórumozók: nincs regisztrált felhasználó valamint 9 vendég